motiv

Gps4cam aneb Geotagging pomocí iPhone

Recenze zajímavé aplikace z Apple AppStore, která umožní snadné doplnění GPS pozic na fotografie pořízené jakoukoli DSLR či digikompaktem.

Okolnosti tohoto článku jsou opět dalším potvrzení zákona schválnosti... Jednu sobotu jsem na setkání Fotoaparat CZ ve své přednášce mimo jiné jako tip zmínil, že pro geolocation lze využít i mobilní telefon. Což o to, to je samozřejmě pravda, stejně jako poznámky o tom, že Aperture má pro import GPS z iPhonu přímé funkce. Ovšem až následující sobotu se mi dostal do rukou produkt, který tuto možnost značně rozšiřuje a navíc je při následné správě fotek platformově nezávislý a jeho popis by přednášku učinil mnohem názornější... Pojďme se na něj podívat aspoň nyní.


Jde o aplikaci gps4cam od Michaela Digueta. Její fungování je velmi jednoduché. Nejprve si za 2 USD stáhnete aplikaci z iTunes Store (uživatelé iPhonu postup jistě znají, jen dodávám, že lze legálně nakoupit i z českého účtu, nejsou nutné žádné “finty”). Aplikace se nainstaluje do telefonu a provede se banální konfigurace, v podstatě stačí zvolit, jak často má zapisovat polohu, což má dopad na výdrž baterie a některé další věci. Pro test jsem zvolil zápis jednou za minutu, obvykle asi bude stačit i jednou za 5 minut. Pak jen klikneme na spuštění záznamu, mobil strčíme do kapsy a jdeme na procházku, při které fotíme přístrojem podle svého vkusu (při mém testu EOS 5D mark II). :-)

QR kód z gps4cam
Reálný příklad
z této fotky byla načtena data
To zajímavé nastane až po výletě. Na konci zastavíme v telefonu záznam a klikneme na volbu “export”. A iPhone zobrazí tzv. 2D či QR barcode, v podstatě obrazec pro přenos binárních dat. Ten vyfotíte a to je ze strany mobilu vše. V počítači fotky stáhneme do jakéhokoli adresáře a spustíte triviální aplikaci (bezplatně ke stažení na MAC i WIN), která snímky projde a po nalezení zmíněného QR kódu z něj načte trasu a podle času ji přidá do fotek. V Aperture pak rovnou vidíte pozice v Places, v LR a asi i Zoneru to pojede také, data se zapíšou do klasické GPS pozice v IPTC metadatech. Při použití MACu je možné načíst data i ze snímků focených do RAW (podpora je v jádře OS), na Windows si s tím nejsem jistý (neměl jsem čas testovat).

Závěr je jednoduchý - jde o velmi vtipnou aplikaci, která se může hodit zájemcům o doplnění fotek o GPS data. K dispozici je pouze pro Apple iPhone, nicméně inspirací může být pro uživatelé jiných telefonů k pátrání, nepřekvapilo by mě, kdyby něco existovalo (anebo se časem objevilo) i pro ně. Naproti tomu na straně počítače jde o univerzální aplikaci, která by měla spolupracovat prakticky s jakýmkoli programem jak pro OS X, tak pro Windows.

Výsledek v Apple Aperture
Výsledek v Apple Aperture,
"špendlíky" jsou všechny z jednoho výletu, vlevo je vidět hodnota GPS

Tomáš Hrubý
http://blog.fotozona.cz
Další články autora

1   2   3   4   5   
1 - výborný ... 3 - průměrný ... 5 - špatný
Diskuse k článku
Michal Schwarz29.11.2010, 08:37odpověď
Michal Krause29.11.2010, 08:48odpověď
Tomas Hruby29.11.2010, 09:29odpověď
Tomas Hruby29.11.2010, 09:14odpověď
Tomas Hruby29.11.2010, 09:24odpověď
HippoCamera29.11.2010, 10:06odpověď
zadow5.6.2012, 15:38odpověď

přidat příspěvekpříspěvky e-mailemzobrazit vše stromovězobrazit vše podle data


aktuální akce

aktuální články

bazar nabízí

 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace