motiv

Kinofilmový skener Minolta Dimage Scan Elite 5400

Klasická recenze skeneru parametrově patřícímu do vyšší třídy kinofilmových modelů. Obecné seznámení se základními vlastnostmi s řadou ukázkových příkladů. Pro bližší seznámení doporučuji přečtení recenze na předchozí nižší model, na kterou se čas od času odvolávám.
minolta 5400
 • Úvod
 • Obsah balení
 • Technická data dle výrobce
 • Počítač použitý na testování
 • První seznámení a instalace
 • Nároky na počítač
 • Software - obecně
 • Software – ICE, Pixel Polish
 • Software – Adobe Elements
 • Skenování – výsledky a kvalita
 • Závěrečné zhodnocení
 • Plusy
 • Mínusy
 • Úvod

  Recenze tohoto skeneru navazuje na předchozí recenzi základního modelu Minolty Scan Dual III. A protože dodávaný software je naprosto shodný s tím, který je součástí nižšího modelu, jen s doplněním o možnost skenování v dávkovém režimu spolu s hardwarovými funkcemi, které předchozí model nemá, bude tentokrát recenze stručnější a bude se často odvolávat na tu původní. O to víc jsem se snažil předložit spíše výsledky vlastní zkušenosti.

  Obsah balení

  • vlastní skener
  • plastový držák filmového pásu pro 6 políček
  • plastový držák diapozitivů v rámečku pro 4 kusy
  • kabel USB, kabel FireWire, síťový adaptér
  • tištěný manuál ke skeneru v češtině
  • tištěný manuál ke skenovacímu softwaru v češtině
  • 2x CD – obslužný program a twain rozhraní, Adobe Elements 2

  Technická data dle výrobce

  • fyzické rozlišení 5400 dpi
  • 16-bitový A/D převodník, výstup v hloubce 8 a 16 bitů na barvu
  • denzita 4,8
  • zdroj světla – výbojka se studenou katodou
  • funkce ICE (hardwarové odstranění prachu a škrábanců), Pixel Polish (automatická úprava barev snímku)
  • vícenásobný sken (až 16x) jednoho políčka
  • připojení FireWire a USB 2.0 (kompatibilní zpětně s USB 1.1)

  Počítač použitý na testování

  Skener jsem instaloval na svůj počítač, vzhledem k současné vestavbě rozhraní USB a FireWire se dá předpokládat jeho bezproblémový provoz na libovolném rozumně „starém“ počítači. Rychlost skenování udávaná v manuálu je pro FireWire i USB 2.0 shodná, dokoupil jsem tedy PCI kartu s rozhraním USB 2.0 (cca 450,- Kč – doporučuji), protože můj domácí počítač obsahoval pouze starší USB 1.1. Takže snímky a časy byly získány na PC - AMD Athlon XP 2000+, SDRAM 756 MB, 80 GB HDD Seagate, základní nastavení bez přetaktování + systémové utility od výrobce, systém Windows XP Home, grafický software Photoshop 5.0 LE, Photoshop Elements 2.0.

  Co se týká rozhraní pro připojení skeneru, uvedu čtenáře s předstihem do reality. Pokud chcete využít plné rozlišení skeneru spolu s ostatními funkcemi, zapoměňte na provozování skeneru na starší a pomalejší variantě rozhraní USB 1.1, v tom případě si můžete na skenování jednoho kinofilmu vyčlenit dopoledne a při použití všech funkcí pomalu celý den.

  První seznámení a instalace

  Zkuste prosím překousnout několik negativních odstavců. Dodnes mě dokáže vytočit, když mi někdo nabídne kvalitní produkt, a tím tento skener zcela určitě je, a spolu s ním řadu hloupě nedotažených maličkostí. Zde jsou.

  Přesto, že daný skener patří do spíše profesionální třídy, zůstaly bohužel všechny nectnosti základního modelu plně zachovány. Nerad bych se opakoval, byly plně probrány v předchozí recenzi, takže jen krátce. Minolta má stále plastikové rámečky, stále jsou poměrně subtilní, ale konečně s lépe vyřešeným zakládáním filmu a mají otvory pro prsty na stranách perforace filmu. Stále je velice vysoká hlučnost při základním skenování, zapnutí ICE ji sníží, ale jen o málo. Rámeček musíte skeneru nutit a do správné polohy se trefit, nesmíte ho vkládat před spuštěním ovládacího programu nebo před dokončením prvotní kalibrace. Síťový adaptér je plochého typu se zabráním okolních dvou zásuvek na prodlužovačce. Překvapením je velikost skeneru, tentokrát se jedná o dlouhou "nudli", vzadu jsou konektory s rozhraním FireWire a USB 2.0, vpředu okénko se zaklapávacími dvířky (ty se mi líbí, proti prachu naprosto super). Co se mi nelíbí je, že rámeček musíte založit s použitím síly a citu a hlavně že skener (včetně rámečku před zasunutím) potřebuje do hloubky 75 cm (ne, nespletl jsem se). Pokud si nechcete páčit ruku, potřebujete prostor hluboký cca jeden metr. Přijde mi to škoda, designové řešení skeneru je pěkné, ale na ty rámečky má tedy Minolta opravdu smůlu.

  Další poznámku mám ke skenovacímu softwaru. Už z předchozí recenze jsem byl připraven na tovární nastavení pro rychlost ignorující zaostření před skenem, který je pak rozmazaný a nepoužitelný. Ano, i zde je tato nelogičnost zachována. Chcete-li si tedy ušetřit nervy hned po koupi, nezačínejte první kontakt se skenerem skenováním, ale vyhledejte v preferencích zaškrtávací políčko „autofocus“ a potvrďte ho. Další záležitostí jsou časy skenování udávané v manuálu. 30 vteřin v plném rozlišení bych tedy chtěl u výrobce osobně ukázat, samotné ostření před skenem trvá právě oněch 30 vteřin a může být prodlouženo dalšími funkcemi až na dvě minuty, a to stále žádné skenování nezačalo. Takže udávanými teoretickými časy se neřiďte, s klidným svědomím prohlásím, že jsou vycucané z prstu dle zásady „sice špatně, ale zato hodně rychle“. Stejný údaj poskytne soubor readme.txt, minimální paměť 128 MB pro základní sken v barevné hloubce 8 bitů a 256 MB pro totéž v barevné hloubce 16 bitů je opravdu nesmysl. Velikost souboru je totiž s minimální pamětí shodná, kde je pak místo pro systém, grafický program a další paměť pro řadu funkcí? Tyto informace jsou pro mě těžkým zklamáním, jsou nedomyšlené a u těch znalých vyloudí spíše pousmání. Poslední kritika míří na adresu českého návodu, který je tištěn černobíle a příklady úprav barevných fotografií nelze skutečně rozumně použít. Fotografie jsou samozřejmě před úpravou i po ní naprosto shodné, barva se v některých situacích černobílým tiskem nahradit nedá. Zbytečné a poněkud neuctivé k uživateli.

  Tak, tím jsem vyčerpal svou kritickou stránku a pak už následují jen samá pozitiva v tom nejkladnějším slova smyslu, protože tento skener je opravdu vynikající.

  K instalaci v dnešní době není moc co dodat, je jednoduchá a rychlá. Po připojení skeneru a jeho zapnutí se ohlásí nový hardware, v tomto okamžiku stačí vložit CD s instalačním programem do mechaniky a potvrdit instalaci samotnou. Po jejím skončení je vyžadován restart a po něm je vše okamžitě funkční.

  Nároky na počítač

  Nechci se opakovat, co zde již bylo napsáno v předchozích článcích, platí i zde. Akorát pozor na rozhraní a velikost paměti, skener v maximální rozlišení produkuje soubory s velikostí 240 MB, navíc podle počtu zapnutých funkcí potřebuje až čtyřnásobek paměti - takže základní velikost paměti 512 MB je rozumná. Osobně bych doporučil pro úpravu snímků v maximálním rozlišení rozumnější rozsah 1 GB a více. Měl jsem středních 768 MB a i při těch se pevný disk chvílemi zapotil.

  Software - obecně

  Po prvním spuštění obslužného programu probíhá již uvedená krátká kalibrace, po které je skener připraven k použití. Ve skutečnosti máte tři možnosti, jak budete k vlastnímu procesu skenování přistupovat. V menu se totiž objeví celkem tři volby skenovacího programu. Ta jednodušší se jmenuje DiMAGE Scan – Easy Utility a zcela odpovídá software DS Dual3 Easy Utility použitému u modelu Dual Scen III (viz recenze jednodušší verze skeneru). Na stejném místě naleznete i popis DiMAGE Scan Utility pod názvem DS Dual3 Utility, což je již plnohodnotné skenovací rozhraní s nastavením všech možností, jaké si umíte představit. Programy, ač v položce programů mají jiný název, jsou funkčně zcela shodné se softwarem jednoduššího modelu. Jediný rozdíl je v doplnění hardwarového ICE.

  Určitou kompilací obou uvedených programů je DiMAGE ScanLauncher, což je rozhraní pro skenování v dávkovém režimu, z něhož je možné plynule přejít do výše uvedených programů. Tento program nižší model nemá, ale jak je uvedeno, nejedná se o samostatný program, ale spíše prostředí sdružující veškeré funkce obou zmíněných programů. Podrobnější popis programů naleznete v recenzi nižšího modelu, v podstatě jediný rozdíl je v tom, že nižší model má pouze softwarovou variantu ICE (Pixel Polish), které je zde nahrazeno hardwarovou variantou.

  Software – ICE, Pixel Polish

  Funkce ICE - hardwarové odstranění prachu a nečistot, je vyvinutá již pár let a u skeneru této třídy pracuje přesně tak, jak očekáváte. Kupodivu ani v nejvyšším rozlišení není na výsledném skenu vidět nějaký rozdíl v ostrosti se zapnutým nebo vypnutým ICE. Vzhledem k chování skeneru (pokud ICE zapnete, proběhne před vlastním skenem jeden rychlý prescan) lze předpokládat, že ICE má dva stupně – jeden před skenováním pro hrubé nečistoty, druhý při vlastním skenování pro jemné (je to jen má domněnka). Nakonec je to jedno, Minolta zde má jedničku s hvězdičkou, výsledky jsou opravdu perfektní. Jedinou výhradu mám k monochromatickým filmům, pokud je skenujete jako černobílé, nemůžete ICE použít, pokud jako barevné, mají skeny lehké zabarvení a je potřeba je buď zcela odbarvit nebo převést na škálu šedé. K tomu se ještě vrátím.

  Minolta 5400
  Ukázka působení funkce Pixel Polish na snímek, je vidět celkové zesvětlení a prokreslení tmavších míst (vnitřek kelímku)

  U funkce Pixel Polish se na chvilku zastavím. Ta se snaží zkorigovat snímky podle typu scény, kterou obsahují, takže hodně může pomoci laikům. Zjednodušeně řečeno, snaží se v hodně tmavých snímcích zvednout jas a tím dosáhnout většího rozlišení detailů, které by jinak zůstaly skryty. Našel jsem jedinou podstatnou chybku, jak jsem již několikrát uvedl, skener nezná monochromatické filmy a jejími výsledky právě pro monochromatický film jsem byl, mírně řečeno, rozladěn. Snímek totiž „zflekatěl“, prostě ve větších jednolitých šedých plochách se objevily různé tmavší nebo světlejší přechody. Všiml jsem si jich, když jsem přehazoval v prohlížeči snímek získaný se zapnutou funkcí Polish a vypnutou. Není to nijak výrazné, ale že by se jednalo o úpravu obrázku v kladném slova smyslu, to ne. Navíc rozdíl uvidíte jen při velkém zvětšení a pokud můžete snímky vzájemně porovnat, jinak se víceméně ztratí.

  Software – Adobe Elements 2.0

  Opominul jsem grafický program dodávaný společně se skenerem. Jedná se o standardní Adobe Elements ve verzi 2.0, proti předchozí verzi udělal značný skok nahoru a konečně převyšuje dříve standardně dodávaný Photoshop 5 LE. Vzhledem k ceně skeneru je jeho přibalení příjemným překvapením. Pokud chcete získat podrobnější informace, můžete si stáhnout 30-denní trial verzi ze stránek Adobe nebo vyhledat v různých časopisech či webových serverech zabývajících se grafikou.

  Skenování – výsledky a kvalita

  Takže pojďme k tomu hlavnímu. Skener, a obzvláště kinofilmový, si zpravidla kupujeme pro dosažení co nejlepších výsledků při převodu svých snímků do počítače a následně na fotografický papír, ať již tiskem nebo chemickým procesem. Přes relativní zastaralost svého skeneru Nikon LS-40 si dovolím porovnat jeho skeny s Minoltou z jednoduchého důvodu, uživatel uvidí poměrně razantní rozdíl mezi skenery vyrobenými s odstupem cca necelých tří let a technologický skok s tím spojený. Přitom vstupní cena je shodná.

  Minolta 5400
  Srovnání přínosu větší barevné hloubky pro silně krytý diapozitiv

  Začnu výsledky při skenování diapozitivů. Standardní nastavení s automatickým nastavením dává ve výsledku trochu tmavší snímky, které je nutné poté lehce zesvětlit. Ať již pomocí křivek nebo jednodušší cestou přes gammu. Větší barevná hloubka se proti nižšímu modelu Minolty projevuje zachováním barev i při použití extrémních hodnot gammy. Jinak řečeno, pokud budete snímek „zesvětlovat“ úpravou gammy, bude u skenů z nižšího modelu docházet k výraznému blednutí barev, kdežto u tohoto modelu již ne. Navíc je při extrémním zvětšení vidět mnohem vyšší ostrost skenu a snímek také obsahuje mnohem méně šumu. Proti Nikonu má již základní model minimální šum, tento ho má ještě nižší o další stupeň. Řečeno jednodušeji, vzal jsem diapozitivy sice s kresbou, ale velmi tmavé a i v těch nejtmavších byla kresba velmi dobře zachycena. Dokonce dříve neskenovatelné příliš kryté diapozitivy dopadly bezproblémově. Při manuálním nastavení se nepřednastaví žádné hodnoty, vše se očekává od uživatele. Jenže tady je výsledkem černý sken a nastavit musíte v podstatě všechno. U normálně krytého diapozitivu bych ale očekával i v tomto režimu základní nastavení takové, aby mi umožnilo normální sken s možností korigovat opravdu ujeté snímky.

  Minolta 5400
  Porovnání prokreslení stinných míst a detailů u negativu

  Velkou výhradu mám ke skenování monochromatických filmů. Ty totiž v nabídce variant nejsou zohledněny, což přináší problémy. Pokud je budete skenovat jako barevné, sken někam barevně lehoučce ujede a je pak nutné je odbarvit nebo převézt na stupně šedé, což zdržuje. Pokud je budete skenovat jako klasické BW filmy, vypne se natvrdo ICE, neboť hardwarové odstranění prachu na klasické emulze se stříbrem nefunguje.

  Protože se často množí dotazy proč tomu tak je, krátce odbočím. ICE je vlastně sken v infračerveném spektru, který nezohledňuje barviva, ale jen prach a případná mechanická poškození filmu. A vysrážené stříbro v klasickém BW filmu je považováno za prach, protože je pro IR sken vlastně neprůchozí. A monochromatický film je přesně mezi uvedenými možnostmi - neobsahuje stříbro, ale ani informaci o barvách. Takže tuhle maličkost považuji za chybu programátorů, kterou by mohl snadno nahradit nějaký update.

  Minolta 5400
  Ukázka automatického převodu negativ-pozitiv na jednom pásku stejně krytého negativu.

  K negativnímu filmu není až tak co dodat, sken je v automatickém režimu bezproblémový, snímky mají stejně jako u nižšího modelu na můj vkus příliš jasné barvy, ale většina uživatelů to nebude vnímat jako problém, spíše naopak. Vynikající je rovněž jejich ostrost a prokreslení nejtmavších míst. Překvapily mě občasné výpadky v barevném převodu negativ-pozitiv na poměrně bezproblémových snímcích, viz ukázka. Nechci tady generalizovat, osobně předpokládám, že jde o drobnou chybku v softwaru odstranitelnou novější verzí nebo jsem se náhodně trefil do situace, kdy automatický převod selhává.

  Jedinou podstatnou výhradu mám k manuálnímu režimu, přece jen bych očekával základní nastavení hodnot takové, abych pro normálně krytý snímek dostal normální výsledek. A korigoval bych pak jen ujeté snímky. Tady je výsledek nepoužitelně tmavý, je potřeba zasahovat do více nastavovaných hodnot a přijde mi takové řešení poněkud krátkozraké. Nejsme všichni profesionální grafici a tak by mohl programátor vyjít uživateli trošku vstříc.

  Ještě praktická poznámka k nastavovaným parametrům a dále uvedené tabulce časů. Nebylo v mé moci otestovat všechno, co skener nastavovat umí, to bych nesměl chodit do práce a den by musel oplývat dvojnásobnou délkou. Proto jsem ignoroval nastavení v menu označené jako "rychlé" a standardně jsem použil nastavení na kvalitu. Možná proto jsou časy překvapivě dlouhé. Nicméně je problémem výrobce, aby za této situace poskytl relevantní argumenty, což neudělal.

  Sken – negativ monochromatický 5400 dpi Rozhraní USB 2.0 (přídavná PCI karta)
  Index (6 snímků)30 vteřin
  Základní sken 8 bit / 16 bit 1 min. 30 vteřin
  Sken + ICE 8 bit / 16 bit4 min. 30 vteřin
  Sken + ICE + Polish 8 bit5 min
  Sken + Polish2 min. 45 vteřin
  Sken - negativ barevný 5400 dpiRozhraní USB 2.0 (přídavná PCI karta)
  Index (6 snímků)30 vteřin
  Základní sken 8 bit / 16 bit1 min. 30 vteřin
  Sken + ICE 8 bit / 16 bit9 min. 40 vteřin
  Sken + ICE + Polish 8 bit10 min 20 vteřin
  Sken + Polish1 min. 50 vteřin
  Sken + ICE v rozlišení 1350 dpi5 min.
  Sken + ICE + 16 průchodů1 hodina 57 minut
  Sken - diapozitiv barevný 5400 dpiRozhraní USB 2.0 (přídavná PCI karta)
  Index (4 snímky)30 vteřin
  Základní sken 8 bit / 16 bit1 min. 30 vteřin
  Sken + ICE 8 bit / 16 bit9 min. 30 vteřin
  Sken + ICE + Polish 8 bit10 min
  Sken + Polish2 min.
  Sken + ICE v rozlišení 1350 dpi2 min. 45 vteřin
  Sken + ICE + 16 průchodů1 hodina 10 minut
  Pouze pro představu o časové náročnosti - sken v plném rozlišení na rozhraní USB 1.0
  Index (4 snímky)30 vteřin
  Základní sken 8 bit3 min.
  Sken + ICE 8 bit13 min.
  POZOR - vlastní sken ve všech případech předchází cca 30 vteřin zaostřování, pokud jste neprovedli prescan samostatného snímku, pokračuje dalších 1 - 2 minuty operace se snímkem (předběžný rychlý sken, zřejmě pro ICE, občas kalibrace, atd.)

  Závěr

  Skeneru, až na začátku recenze uvedené nectnosti, které však nemají žádný vliv na kvalitu snímání, nelze nic vytknout. Výsledné snímky obsahují ještě méně šumu, než u nižšího modelu a větší rozsah barevné hloubky se výrazně uplatňuje nejen při skenování diapozitivů. Překvapilo mě, že větší rozsah denzity dává mnohem prokreslenější snímky také u negativu, který je sám o sobě na rozsah denzity poměrně nenáročný. Co je nepřehlédnutelné, je špičková ostrost. Pokud vám nevyhovuje automatické nastavení zaostření, můžete použít knoflík přímo na skeneru a ve spolupráci s ovládacím programem zaostřit daný snímek manuálně. Osobně jsem nijak necítil potřebu to udělat, naopak mě překvapily z ruky fotografované snímky ostré jak břitva. Asi nejpodstatnější výhradu mám k době skenování. Při volbě nižšího rozlišení pro výslednou fotografii 15 x 10 cm je doba skenování se zapnutou funkcí ICE neskutečných 5 minut, tj. celkem 3 hodiny na jediný kinofilm bez započítávání manipulačního času. To mi přijde poněkud dost, na druhou stranu musím uznat, že výsledek je prvotřídní a nepotřebuje zpravidla žádné další úpravy.

  Minolta 5400
  V základním porovnání obou minoltích skenerů je zřejmá vyšší ostrost modelu Scan Elite, částečně je daná rozlišením.

  Recenze by mohla dát řadě uživatelů odpověď na otázku, zda pořídit nižší model skeneru ScanDual III za cca 12.500,- Kč bez hardwarového ICE nebo uvedený Scan Elite 5400 za necelých 29.000,- Kč s hardwarovým ICE, vyšší barevnou hloubkou a lépe řešenými rámečky. Na nižším modelu mě silně zklamal výsledek softwarového ICE, v podstatě jde jen o pomocnou berličku, na druhou stranu je vynikající rozsah barevné hloubky a kvalita obrazu je vyšší než u mého Nikonu LS-40. Vyšší model Minolty poskytuje mimo zmíněného hardwarového ICE další zvýšení barevné hloubky, celkově ostřejší podání snímků a hlavně nádherně prokreslená i ta nejtmavší místa. Kdo skenuje Velvii, zcela určitě tyto vlastnosti ocení. Jinak zvýšení ostrosti není až tak dáno rozlišením, prostě sken s vyšším hardwarovým rozlišením vypadá jinak, chce to vidět, ten rozdíl se špatně popisuje.

  Je škoda, že Minolta neposkytuje variantu podavače pracujícího přímo s filmovými pásy bez potřeby manipulace s rámečkem. To je maličkost, která uživatelům Nikonu šetří čas a pro běžnou rodinnou fotografii 10 x 15 cm jsou výsledky naprosto postačující. A povedený snímek lze vžy později doskenovat za využití plného rozlišení. Aby mi stále nebylo vyčítáno, že se odvolávám na Nikon, pravda je taková, že dlouhá léta byly skenery této značky určitým etalonem v branži a ti ostatní se je spíše snažili kvalitativně a technologicky dohnat. Dnes již tomu až tak úplně není a pokud Minolta zachová svou cenově velmi příznivou politiku, Nikon prohraje svůj „boj“ díky své současné finanční nenasytnosti. Dovolím si dokonce kacířské tvrzení, že rozdíl ve výsledném skenu nebude takový, aby uživatel byl ochoten zaplatit o hodně více peněz za nápis Nikon na čelním panelu skeneru. A vězte, že jako dlouholetému zastánci Nikonu to pro mě není jednoduché hodnocení reality.

  Protože jsem byl v rámci redakce nařčen (víceméně právem), že příliš velebím Minoltu a zatracuji Nikon včetně jeho nových modelů, rád bych zde doplnil můj osobní názor. Základní problém vidím v cenové politice značky Nikon, která si i v této chvíli cení starší model LS-4000 na téměř padesát tisíc korun, přitom je plně srovnatelný s uvedenou Minoltou. Rozdíl je v nemožnosti skenování celého pásu filmu a v rychlosti, což bych dal jako dnes jediný odlišující prvek. Takže pro profesionální účely bude možná pro někoho vhodnější Nikon hlavně svým řešením automatického skenování a rychlostí, ale v případě amatéra bych se již v klidu kouknul po Minoltě. Dále Nikon nenabízí nic srovnatelného s Minoltou ScanDual III, která je pro řadu uživatelů stále velmi solidním modelem. Ke všemu je navíc zřejmý dnešní přesun k digitální technice a tak je otázkou i reálná prodejnost podobných skenerů.

  Plusy

  • jednoduchost instalace
  • vynikající barevná hloubka s neexistujícím šumem ve stínech
  • vynikající ostrost
  • možnost uložení libovolného nastavení včetně náhledů všech mezikroků v úpravách snímků
  • možnost exportu indexu snímků s uložením na disk jako obrázek
  • kvalitní a nejnovější grafický program (vzhledem k ceně skeneru)

  Mínusy

  • plastové rámečky pro uchycení filmu / diarámečku spolu s manipulací filmem a logikou vkládání, ale výrazně lepší provedení než u nižšího modelu
  • chybějící profil monochormatického barevného filmu
  • implicitně vypnutý autofocus při skenování
  • neskutečně dlouhá doba před vlastním skenem
  • extrémně dlouhá doba skenování i při použití malých rozlišení
  • občasná funkce programu „přemýšlení“ bez vnější reakce s poměrně podstatným zpomalením počítače bez jakékoliv indikace provozu
  • vysoká hlučnost

  Jan Hlinák
  http://www.fotoamater.cz
  Další články autora

  1   2   3   4   5   
  1 - výborný ... 3 - průměrný ... 5 - špatný
  Diskuse k článku
  marek9.2.2004, 08:08odpověď
  Jan Hlinák9.2.2004, 11:50odpověď
  Koala-Martin Cakl9.2.2004, 10:12odpověď
  fobust9.2.2004, 11:13odpověď
  dundee9.2.2004, 11:20odpověď
  Havran Jirka9.2.2004, 19:59odpověď
  DaB10.2.2004, 12:47odpověď
  fobust10.2.2004, 16:32odpověď
  mike27.2.2004, 23:35odpověď
  josef krasa9.2.2004, 12:04odpověď
  Jan Hlinák10.2.2004, 09:31odpověď
  mike27.2.2004, 23:55odpověď
  Jarda9.2.2004, 12:05odpověď
  hele11.2.2004, 02:02odpověď
  Jarda11.2.2004, 12:20odpověď
  hele11.2.2004, 17:20odpověď
  Tomas Houda12.2.2004, 10:10odpověď
  Koala-Martin Cakl9.2.2004, 12:31odpověď
  Jarda9.2.2004, 12:50odpověď
  Havran Jirka9.2.2004, 20:05odpověď
  JKJ9.2.2004, 12:53odpověď
  fobust9.2.2004, 13:38odpověď
  Koala-Martin Cakl9.2.2004, 13:54odpověď
  Havran Jirka9.2.2004, 19:55odpověď
  Jan Hlinák10.2.2004, 09:42odpověď
  Havran Jirka10.2.2004, 10:27odpověď
  Jan Hlinák10.2.2004, 12:39odpověď
  Kytka10.2.2004, 13:50odpověď
  Ivo9.2.2004, 21:00odpověď
  Jan Hlinák10.2.2004, 09:28odpověď
  Chládek Jan10.2.2004, 12:31odpověď
  Koala-Martin Cakl10.2.2004, 13:25odpověď
  mike27.2.2004, 23:39odpověď
  JirkaM10.2.2004, 19:17odpověď
  Jan Hlinák11.2.2004, 09:03odpověď
  Quend11.2.2004, 12:13odpověď
  rt12.2.2004, 03:40odpověď
  Libor Vodehnal12.2.2004, 15:13odpověď
  honza14.2.2004, 21:17odpověď
  Ivo15.2.2004, 20:52odpověď
  Pavel C.16.2.2004, 09:57odpověď
  Koala-Martin Cakl16.2.2004, 13:33odpověď
  Ivo16.2.2004, 16:53odpověď
  honza16.2.2004, 21:15odpověď
  Ivo16.2.2004, 21:22odpověď
  honza16.2.2004, 21:34odpověď
  Ivo16.2.2004, 21:55odpověď
  Honza16.2.2004, 22:17odpověď
  Koala-Martin Cakl17.2.2004, 07:29odpověď
  Honza17.2.2004, 09:44odpověď
  Koala-Martin Cakl17.2.2004, 09:58odpověď
  honza17.2.2004, 11:10odpověď
  Koala-Martin Cakl17.2.2004, 11:56odpověď
  Honza17.2.2004, 12:27odpověď
  Koala-Martin Cakl17.2.2004, 13:13odpověď
  Ivo17.2.2004, 18:44odpověď
  Honza17.2.2004, 22:27odpověď
  Koala-Martin Cakl18.2.2004, 07:50odpověď
  hynek dostál30.8.2004, 11:34odpověď
  marek18.2.2004, 16:38odpověď
  Olchor16.2.2005, 18:42odpověď
  Ivo Březina12.4.2005, 16:37odpověď
  Jan Hlinák12.4.2005, 16:42odpověď

  přidat příspěvekpříspěvky e-mailemzobrazit vše stromovězobrazit vše podle data

  Možná by vás mohlo zajímat
   

   

  Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace