motiv

Kniha "Jak lépe fotografovat - Fotografování lidí"

Recenze knihy Michaela Busselle, fotografování člověka a jeho portrétů ve všech podobách

kniha - lide Další kniha z recenzované řady se společným názvem Jak lépe fotografovat, tentokrát věnovaná fotografování lidí kolem nás. Stručný náhled na pojetí knihy je obsažen v předchozí recenzi dílu věnovaného fotografování krajiny, pro podrobnější čtení si dovoluji čtenáře na ni odkázat.

Obsah neboli kapitoly

Fotografování lidí v exteriéru

Neformální portréty, lidé při práci a hře, moment, příběh, dovolená, děti, události. Osobně se mi v této i ostatních kapitolách líbí kreslené příklady, proč byl vybrán jen detail a jak by snímek vypadal, pokud by obsahoval také okolí. Dále jsou zde nákresy použití a umístění odrazných desek, využití odrazů světla od stěn, atd.

Kompozice a světlo

Pozadí, výřez, snímky ve slunečním světle, ovlivnění kontrastu, oblačné dny, využití barev, tvaru, linie, struktury, zachycení okamžiku. Příklady použití slunce na zvýraznění obrysu v protisvětle, opět odrazné desky. Názvy jednotlivých oblastní jsou natolik výstižné, že není co dodat.

Fotografování lidí v interiéru

Okno jako zdroj světla, přídavný blesk, využití dostupného světla, ateliérové osvětlení, světelné nálady a efekty, charakteristické portréty, ženská krása. Osobně mě zaujaly části věnující se osvětlení a světelným náladám a hlavně charakteristické portréty vystihující svým ztvárněním vlastnosti portrétovaného člověka.

Lidé - kniha
Zpracování je klasické, málo textu, občas popis proč tak a ne jinak

Fotoaparáty a příslušenství

Možná shodou náhod, možná zcela úmyslně je opět 22 stránek věnovaných výběru fotoaparátu, objektivům, filtrům a nakonec také vlastní prezentaci fotografií. Na rozdíl od předchozího dílu je zde doplněno pár záležitostí vztahujících se hlavně k portrétování – světelné zdroje, určování a případné korekce expozice, vhodnost filmu pro daný námět, používání filtrů. Příjemné je, že dané charakteristiky platí zcela obecně a s momentální módností nemají zase až tak moc co do činění.

Zhodnocení

Poněkud s úsměvem musím přiznat, že portrét neumím fotografovat ani není středem mého zájmu. Přesto si myslím, že mi knížka alespoň v pár záležitostech kolem rodinného fotografování pomohla. Podstatné je, že velmi stručné texty se snaží pomoci se základním pohledem na věc, co ale opravdu vyfotografujete zůstává zcela ve vaší režii. V minulé recenzi se vyskytly komentáře, že doplňující texty jsou svým zvýrazňováním (rozdílná velikost písmen u slov v jediné větě, malinkaté písmo praktických rad, atd.) obtížně čitelné a nevyhovující. Možná. Poctivě jsem se k oběma knihám vrátil a za sebe mohu konstatovat, že dané uspořádání mě nutí číst pozorněji, což je jedině dobře a tak mě osobně přijde spíše kladem než záporem.

Nerad bych se opakoval, teoretikové zde opět přijdou zkrátka, text je doplňkem, množství fotografií příkladem.

Co říci závěrem? Pokud jste začátečníci a portrétování lidí vás láká, knížka je dobrou volbou. Pokročilí amatéři se musí rozhodnout sami, zda jim obsah něco přináší nebo je celkovým shrnutím problematiky kterou znají. Jedinou nevýhodou celé série knih je neúměrně vysoko postavená prodejní cena.

Michael Busselle: Fotografování lidí
Vydavatel: Nakladatelství Solithera s.r.o., 2000, vydání první
Edice: Jak lépe fotografovat
Přibližná cena: 590,- Kč

Jan Hlinák
http://www.fotoamater.cz
Další články autora

1   2   3   4   5   
1 - výborný ... 3 - průměrný ... 5 - špatný
Diskuse k článku
chose5.2.2004, 12:54odpověď
Jan Hlinák5.2.2004, 12:56odpověď
rt7.2.2004, 08:37odpověď
Pavel Pola7.2.2004, 10:07odpověď
Peter6.2.2004, 07:43odpověď
Marian6.2.2004, 08:37odpověď
marian10.2.2004, 17:53odpověď
Jan Fikáček26.2.2004, 18:36odpověď
Boris24.4.2004, 11:39odpověď
 V
RADUNA15.2.2006, 10:18odpověď

přidat příspěvekpříspěvky e-mailemzobrazit vše stromovězobrazit vše podle data

Možná by vás mohlo zajímat
 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace