motivhledej v článcích

Kréta

Podívejme se na ostrov ve Středozemním moři, na kterém můžeme najít ozvěny antických bájí, rušné turistické promenády a pláže, ale také odlehlé zátoky a zastrčené horské vesničky.

Kreta Kréta je největší řecký ostrov a jistě také jeden z nejzajímavějších. Když už mluvíme o velikosti, můžeme připomenout, že Kréta je pátý největší ostrov Středomoří po Sicílii, Sardinii, Korsice a Kypru. Kdo zná Korsiku s její rozmanitou přírodou plnou zeleně, může mít pocit, že na Krétě, přibližně stejně velikém ostrově, najde podobné prostředí. Není tomu tak. Kréta leží mnohem jižněji. Z toho vyplývá po značnou část roku velmi teplé a suché počasí. Vnitrozemí Kréty je málo zalesněné. Převažuje otevřená krajina s olivovníky, vinicemi a drobnou vegetací - keři a malými stromky.

Kreta Naprostá většina turistických letovisek je soustředěna podél severního pobřeží tvořeného převážně písečnými plážemi. Jižní pobřeží je drsnější, často spadající příkře do moře a je zde jen několik málo letovisek. Někteří lidé dávají přednost ubytování na jižním pobřeží pro větší klid a hezčí prostředí. Z jihu je však obtížnější dopravní spojení. Zpravidla musíte nejprve vyjet horskými silnicemi do vnitrozemí a potom teprve můžete pokračovat na východ či na západ, tedy ve směru orientace Kréty. Mým plánem bylo co nejvíce cestovat po ostrově. Ležet na pláži mě nebaví. Zvolil jsem proto ubytování strategicky uprostřed ostrova na severním pobřeží v malém městečku Ammoudara, které je vlastně předměstím hlavního města Iráklion. Se svou volbou jsem byl spokojen. Do Iráklionu to byl kousek městským autobusem nebo delší procházka po pláži a z města bylo potom výborné spojení do všech směrů. Toto místo ovšem nedoporučuji milovníkům večerních procházek podél moře. Hlavní tepna Ammoudary totiž není plážová promenáda, nýbrž poměrně rušná silnice. Z tohoto pohledu jsou lepší letoviska Malia nebo Stalis, která však pro mně byla příliš na východě.

Doprava

Kreta Pro pohyb po ostrově si můžete pronajmout auto v půjčovně, kterých je několik i v nejmenších městečkách, silnější povahy motocykl nebo můžete jezdit veřejnými autobusy. Síť autobusů je poměrně hustá a není problém se dostat do většiny zajímavých míst. Je dobré umět přiměřeně číst místní názvy v řecké abecedě, abyste se orientovali v jízdních řádech a v cedulích na autobusech. Po chvíli jsem si na příslušná písmenka zvykl a zvádl jsem i návštěvu Internetové kavárny vybavené PC s řeckými klávesnicemi. Vozový park je velice rozličný. Snad každý autobus, kterým jsem jel, byl jiný. Některé zjevně pamatují několik desítek let poctivé služby. Zřejmě díky převážně teplému a suchému podnebí vypadají stále zachovale.

Iráklion

Iráklion Jak jsem již zmínil, Iráklion je pyšně nazýván hlavním městem. Kréta sice není samostatný stát, její obyvatelé jsou však hrdí na svoje tradice a alespoň teritoriální nezávislost. Iráklion je rušné město a chybí mu kouzlo malých městeček. Dvě místa, která stojí za návštěvu jsou Benátská pevnost v přístavu a archeologické muzeum.

Pevnost byla postavena v 1. polovině 16. století a měla velký význam při obraně přístavu zejména před vpády Turků. Působí velmi masivním dojmem. Od pevnosti je hezký výhled na přístav.

Iráklion V archeologickém muzeu je k vidění mnoho zajímavých nálezů z různých období mínojské civilizace, která ovládala Krétu s přestávkami od roku 3000 př.n.l. do roku 1100 př.n.l. Pokud nejste znalci archeologie, asi vám bude stačit prohlídka několika nejvýznamnějších exponátů. K těm určitě patří tzv. faistský disk. Jde o hliněný disk o průměru asi 15 cm, na jehož obou stranách je záhadný nápis z hieroglyfů vytlačených razítky do spirály. Ačkoliv existuje více nerozluštěných, již zapomenutých druhů písma (z nichž například písmo typu Linear A rovněž pochází z Kréty a je k vidění v archeologickém muzeu), disk nalezený v paláci Faistos je považován za největší záhadu v oblasti nerozluštěných písem. Nebyl totiž nalezen žádný jiný vzorek písma, než tento jediný disk, což nejen ztěžuje rozluštění, ale je to velmi neobvyklé, neboť každé písmo se obvykle používalo určitou dobu a záznamů proto bývá řada. Skutečnost, že znaky nebyly vyryty, ale vytlačeny razítky do měkké hlíny navíc napovídá, že záznamů by mělo být více. Existuje domněnka, že disk nepochází původně z Kréty, ale byl na ní kdysi dopraven. Další zajímavostí jsou mincovní kameny, které se používaly jako platidlo. Jsou měděné a každý má hmotnost asi 30 kg. No, nechtěl bych jít s plnou peněženkou na nákup.

Knossos

Knossos Knossos je jedním ze tří nejvýznamnějších mínojských paláců, které byly na Krétě objeveny (další jsou Faistos a Malia) a to palácem nejvíce navštěvovaným. Hlavní důvod je zřejmě v tom, že leží na předměstí Iráklionu a lze se tam snadno dostat městským autobusem. Přesně ve středu města na Platia N. Foka je zastávka, odkud každých 15 minut jede autobus číslo 2. Na Knossos dorazí rovněž asi za 15 minut. Z paláce ovšem zbyly pouze ruiny. Návštěvu proto ocení zejména milovníci vykopávek. Přesto zde bývají davy turistů. Palác objevil počátkem 20. století sir Arthur Evans, který jej také částečně zrekonstruoval a to poněkud brutálním způsobem - litým betonem. Jeho rekonstrukce se považuje za dosti kontroverzní.

Faistos

Faistos Faistos Faistos je dalším z nejvýznamnějších mínojských paláců. Osobně se mi líbil mnohem více než Knossos. Za prvé proto, že se nachází v hezkém prostředí, obklopený typickou krajinou vnitrozemí ostrova. Za druhé, protože Faistos je hůře dostupný, je v něm mnohem méně turistů. A za třetí, je ponechán v původním stavu (to znamená rovněž ruiny), bez rekonstrukcí. Z Iráklionu dojedete na Faistos autobusem asi za 1 1/2 hodiny. Cestou uvidíte krajinu vnitrozemí ostrova, která je úplně jiná než na pobřeží, převážně hornatá, kopce jsou však málo zalesněné. Převažuje kamenitá půda a plantáže fíkovníků a vinice.

Mátala

Mátala Z Faistos lze pokračovat dalším autobusem malý kousek dále až na jižní pobřeží Libyjského moře (když se budete v paláci Faistos pozorně dívat, v jednom malém místečku na obzoru lze zahlédnout kousek moře) do městečka Mátala s jednou z nejhezčích pláží na ostrově. I voda je zde nějak modřejší. Ve skále, vybíhající daleko do moře, je řada menších, uměle vyhloubených jeskyní. Byly údajně vyhloubeny již ve starověku a dočasně v 60. letech 20. století obydleny komunitou Hippies. Zaplatíte-li vstupné, můžete se vyšplhat kousek na skálu a nahlédnout do některých jeskyní.

Soutěska Samariá

Samariá Samariá Soutěska se nachází v jižní části ostrova, na jih od města Haniá. Prochází národním parkem s krásnými výhledy a rozmanitou krajinou. Musíte ale počítat i s velkým množstvím turistů. I v případě, že se po ostrově pohybujete autem, k návštěvě soutěsky Samariá je výhodnější zakoupit si jednodenní výlet od cestovní kanceláře, kterých je několik v každém městečku. Budete dovezeni autobusem k severnímu konci soutěsky. Projdete pěšky celou soutěsku, t.j. asi 16 km až na jižní pobřeží. Po krásném koupání vás odveze loď podél strmého pobřeží o několik kilometrů směrem na východ, kde bude čekat autobus, který mezitím objel soutěsku z druhé strany. Autem je výlet těžko realizovatelný, pokud vám ho někdo nepřeveze. Turistické průvodce varují před náročností průchodu soutěskou. Je pravda, že se celou dobu jde po kamenitém terénu, značnou část cesty z prudkého kopce, ale neměl jsem pocit, že by to vyžadovalo nějaký zvláštní trénink. Stejně jako všude jinde na Krétě, je třeba si vzít hodně vody, protože bývá hodně teplo.

Réthimnon

Réthimnon Réthimnon Réthimnon považuji za jedno ze dvou nejhezčích městeček na Krétě (druhé je Haniá). Starou část města tvoří spleť úzkých starobylých uliček připomínajících jak vládu Benátského království, tak i přítomnost tureckých nájezdníků. Kromě několika kostelů zde najdeme i pěknou mešitu s minaretem. Jeho schodiště bylo bohužel právě v opravě, takže výhled na město se nekonal. Pěkný výhled na město je ale z benátské pevnosti z počátku 16. století. V přístavu je pěkný maják a je v něm možné nalodit se na některou z vyhlídkových lodí k tzv. modré jeskyni, kde úzké paprsky slunce dávají vyniknout sytě modré barvě vody.

Haniá

Haniá Haniá leží v západním cípu ostrova. Z časových důvodů je proto výhodné spojit její návštěvu s výletem do Réthimnonu, což jsem také učinil. Trochu jsem však litoval, že mi návštěva Hanie vyšla na polední dobu. 35 stupňů nebyla optimální teplota na procházku uličkami. Strávil jsem proto většinu času v přístavu, který je velice pěkný, a kde bylo přeci jen příjemněji. Atmosféru starých přístavů mám rád a navíc mám rád lodě (i když ty byly samozřejmě již moderní), tak jsem si vychutnal cestu kolem celého přístavu ke starému majáku, ačkoliv je možné si ji zkrátit přívozem. Maják je ještě hezčí než ten v Réthimnonu a je od něj pěkný výhled na město (nahoru se jít nedá).

Kreta Kreta Kreta

Sven Ubik
http://www.sweb.cz/ubiks
Další články autora

1   2   3   4   5   
1 - výborný ... 3 - průměrný ... 5 - špatný

aktuální akce

aktuální články

bazar nabízí

 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace