motiv

seriál


hledej v článcích

Lightroom efektivně 27: geotagging

Geotagging nebo-li přiřazování zeměpisných informací fotografiím je integrální součástí Lightroom od verze 4. Díky modulu Map je to velmi jednoduchá záležitost.

Teoretický úvod do geotaggingu

Pokud se rozhodneme zaznamenávat geolokační informace k našim fotografiím, máme v zásadě několik možností, jak tuto problematiku uchopit. Nejsnazší je to v případě, že vlastníme fotoaparát vybavený GPS přijímačem, který zaznamenává souřadnice přímo do EXIF dat v okamžiku pořízení snímku – tehdy nám prakticky odpadá jakákoliv práce. Bohužel, GPS stále ještě nepatří do běžné výbavy dnešních fotoaparátů, takže většinu z nás čeká spíše manuální geotagging. Ten můžeme provádět buď ručně a nebo pomocí externího zařízení, které zaznamená informace z GPS místo fotoaparátu.

Při ručním určování lokalizačních dat obvykle rezignujeme na přesnost a omezíme se na přiřazení určitého regionu (třeba na úrovni města nebo jeho části) – přinejmenším pokud označujeme větší množství fotografií. Je-li jich jen pár a máme-li dobrou paměť, pak nám samozřejmě nic nebrání být přesnější, ale dá to více práce.

Rozhodneme-li se naopak využít externího GPS zařízení, můžeme jeho záznam spojit s fotografiemi poměrně snadno. Jediné úskalí spočívá v tom, že oba přístroje – GPS a fotoaparát – musejí mít nastavený stejný čas, protože právě díky němu se dá určit pozice v okamžiku pořízení snímku. Pro záznam lokalizačních dat nám poslouží specializované zařízení, přičemž se může jednat buď o plnohodnotnou turistickou GPS nebo o omezenější tracker, ale zajímavou variantou jsou v dnešní době také chytré telefony nebo tablety, které se GPS přijímačem poměrně běžně vybavují. Zvolíte-li telefon, je třeba myslet na následující:

 1. Zejména levnější telefony nebo tablety mohou mít méně kvalitní a přesný GPS přijímač.
 2. Oproti specializovaným GPS zařízením obvykle vydrží na jedno nabití sbírat data výrazně kratší dobu – zvolte každopádně aplikaci, která umí zhasnout displej.
 3. Externí trackery a GPS leckdy fungují na tužkové baterie, takže je lze používat i na cestách, kde je problém s přístupem k elektřině. Telefony lze sice dobíjet z externích baterií, ale ty jsou dražší a rovněž je musíte dobíjet, kdežto „tužkovky“ koupíte skoro všude.
 4. Telefon můžete na cestách potřebovat jako bezpečnostní pojistku pro případ nouze – pak není rozumné si jej vybít trackováním.

Já osobně používám na cestách v civilizaci pro záznam dat iPhone 4, který s externím dobíjecím pouzdrem zvládne ranní a večerní focení, tedy cca 6 až 8 hodin. Pokud potřebuji větší výdrž nebo vím, že bude problém s nabíjením, volím GPS Tracker Holux M-241. Mezi levnějšími přístroji má použitelně přesný přijímač a na jednu „tužkovku“ většinou zvládne trackovat skoro celý den. Je mimochodem také vybaven technologií Bluetooth, což jej umožňuje spojit i s „hloupými“ telefony, které se také hodí na cesty mimo civilizaci lépe než moderní smartphony s výdrží sotva den.

Geotagging v Lightroom

Tolik obecný úvod, pojďme se spíš podívat, jak geotagging funguje v Lightroom. Projdeme si postupně všechny tři popsané možnosti. Ať už použijeme kteroukoliv metodu, vždy budeme používat modul Map.

Okno Lightroom po přepnutí do modulu Map
Okno Lightroom po přepnutí do modulu Map

Doposud jsme se víceméně obešli bez spodního panelu s takzvaným „filmovým pásem“ (Filmstrip), ale tady už to nepůjde – hlavní prostor zabírá mapa a k fotografiím se tak dostaneme jen v něm.

Nad mapou se nachází další užitečný prvek, a to filtrovací panel, který je podobný tomu pro standardní hledání v katalogu. Zde ale obsahuje čtyři jiné volby:

 1. Visible On Map zobrazí v dolním panelu jen fotografie, jejichž souřadnice spadají do viditelného výřezu mapy
 2. Tagged vyfiltruje fotografie, které již mají přiřazené souřadnice
 3. Untagged naopak ukáže jen ty, které ještě souřadnice přiřazené nemají
 4. None vypne filtry a ukáže tak všechny fotografie

Zcela vpravo se pak ještě nachází hledání v mapě – stačí zadat třeba jméno města nebo lokality a mapa nám jí ukáže.

Fotografie se souřadnicemi v EXIF datech

Máme-li snímky s přiřazenými souřadnicemi z fotoaparátu vybaveného GPS nebo třeba z chytrého telefonu, pak nám zbývá minimální množství práce. Lightroom při importu načte lokalizační data a z mapových podkladů do metadat doplní i položky země (Country a ISO Country kód), oblast (State/Province), město (City) a upřesnění (Sublocation), lze-li jej určit. Všechny takto automaticky získané hodnoty jsou vypsané v paletě Metadata tmavě (až nečitelně). Pokud je upřesníte či zadáte ručně, změní se text na obvyklou světlou a ani opakované automatické přiřazení informací už danou položku nepřepíše (platí přinejmenším pro Lightroom 5, ve které jsem to testoval).

Paleta Metadata
Automaticky doplněné informace o lokalitě jsou v paletě Metadata zobrazeny tmavou barvou

Automaticky získané informace o lokalitě se také standardně neukládají do originálního souboru (nebo jeho XMP souboru) a je na vás, jestli se přidají do exportovaných fotografií. To se nastavuje ve volbách katalogu zaškrtnutím Export reverse geocoding suggestions whenever address fields are empty:

Dialog nastavení katalogu
Dialog nastavení katalogu

Vlastně jediné, co tedy zbylo udělat, je případně potvrdit automaticky získané informace jako definitivní – pokud tedy samozřejmě chcete. Bohužel se to v Lightroom neprovádí příliš přímočaře: je třeba v paletě Metadata kliknout na název pole, které chcete potvrdit, a kliknout na první položku v menu, které se objeví. Nicméně to není nutné a pokud automatická data nechcete poupravit, nemusíte se tím zabývat.

Menu pro potvrzení automaticky přiřazené hodnoty
Menu pro potvrzení automaticky přiřazené hodnoty

Ruční přiřazení souřadnic a informací o lokalitě

Pokud fotografie souřadnice neobsahují, můžete je v modulu Map přiřadit ručně. Stačí k tomu zobrazit požadovanou oblast na mapě a jednu nebo více označených fotografií ve spodním panelu do ní jednoduše přetáhnout myší. Tím se k souboru uloží zeměpisné souřadnice z mapy a opět se automaticky přiřadí i textové informace o místu, pro které platí to, co bylo napsáno v předchozích odstavcích.

Kromě interaktivní práce s mapou máme možnost vytvořit si vlastní seznam lokalit a přiřazovat je pak přímo. Uložená místa najdeme v paletě Saved Locations v levém postranním panelu modulu Map. Můžeme je zde také zakládat, mazat či organizovat do složek. Místa nereprezentují jeden bod v mapě, ale celou oblast popsanou středem a poloměrem. Pokud je nějaká budoucí fotografie jakoukoliv cestou (přetažením do mapy, ale i importem rovnou se souřadnicemi z EXIFu) umístěna do takto určeného kruhu, automaticky jí najdeme i přes odpovídající uložené místo. A naopak, pokud chceme nějaké fotografie přiřadit tomuto místu, nemusíme jej ani zobrazovat na mapě – stačí je přetáhnout na jeho název v paletě Saved Locations a nebo po označení vhodných fotografií zaškrtnout volbu umístěnou vlevo od názvu místa (objeví se až po najetí myší).

Paleta Saved Locations
Paleta Saved Locations s uloženými lokalitami

Pokud se rozhodnete nějaké místo odstranit, přiřazené souřadnice u fotografií zůstanou – odstraňujete jen svého druhu organizační jednotku. Tomuto charakteru uložených míst odpovídá také fakt, že se jejich název nijak neprojeví v metadatech, a to ani při exportu. To je někdy trochu škoda, protože osobně bych si uměl představit situace, kdy by bylo užitečné uložit název místa třeba do pole Sublocation.

V nastavení konkrétního místa, do kterého se dostanete kliknutím na jeho název pravým tlačítkem myši a následným výběrem položky Location Options… z menu, můžete změnit jeho poloměr a také určit, zda se jedná o místo soukromé (Private). Je-li tato možnost zvolena, nezávisle na ostatních nastaveních se geolokační informace fotografií přiřazených k tomuto místu nebudou nikdy exportovat.

Přiřazení souřadnic podle záznamu z externího zařízení

Pokud máme záznam naší cesty z telefonu, turistické GPS nebo trackeru, můžeme nechat Lightroom přiřadit souřadnice fotografiím automaticky podle času (který, znovu připomínám, musí být na fotoaparátu i GPS stejný). Budeme k tomu potřebovat soubor s GPS daty ve formátu GPX (pokud je mi známo, jiný formát podporovaný není, ale ke konverzi lze snadno použít třeba program GPSBabel). Postup propojení dat je následující:

 1. Přepneme se do modulu Map
 2. Ve spodním panelu označíme fotografie
 3. V dolní nástrojové liště klikneme na ikonku s cestičkou

  Tlačítko pro práci se záznamem trasy z GPS
  Tlačítko pro práci se záznamem trasy z GPS


  a následně zvolíme v menu volbu Load Tracklog…. Po načtení GPX souboru se nám v mapě ukáže modře uložená trasa.
 4. Pokud se čas ve fotoaparátu a GPS lišil o celé hodiny (např. letní vs. zimní čas nebo neupravený čas fotoaparátu při změně časového pásma), můžeme posun korigovat. Opět klikneme na ikonku s cestičkou a z menu zvolíme Set Timezone Offset…. V následném dialogu nám Lightroom ukáže rozsah časů pořízení fotografií a v záznamu trasy – poměrně snadno tak poznáme, o kolik hodin je třeba čas posunout. Podstatné je, že tím měníme čas GPS záznamu – pokud jsou ale špatně časy z fotoaparátu, je lepší napravit je a offset zde neměnit.
 5. Jestliže časy sedí, do třetice klikneme na ikonku s cestičkou a tentokrát v menu zvolíme možnost Auto-Tag X Selected Photos. Pokud jsou podkladová data z obou zařízení správná, měli bychom v tuto chvíli mít fotografie správně umístěné na mapě.

Pokud se vám přiřazení souřadnic z GPX záznamu nedaří správně, vždy se zaměřte na synchronizaci času, to je nejčastější a dá se říct i jediný zásadnější problém, který byste s automatickým taggováním měli mít.

Tip: vytvoření GPX záznamu z fotografií z chytrého telefonu

V Aperture, budiž mu země lehká, je funkce, která přiřadí souřadnice fotografiím podle druhé sady nafocené iPhonem. Princip byl jednoduchý – fotil jste třeba zrcadlovkou bez GPS, ale na klíčových místech jste pořídil i dokumentární snímek chytrým telefonem, který souřadnice ukládá. Aperture pak z těchto fotografií získal informace o času a lokalitě a pro ostatní snímky ze zrcadlovky z nich souřadnice dopočítal. V Lightroom taková funkce chybí, ale s trochou ruční práce se dá nasimulovat. V podstatě stačí exportovat GPS data z více fotografií do formátu GPX a ten pak v Lightroom použít tak, jak jsem popsal výše. To umí program ExifTool, o kterém jsem se už v dřívějších dílech zmiňoval. Konkrétní postup najdete v nápovědě. Je to trochu geekovské řešení – pokud znáte uživatelsky přítulnější postup, budu rád, když jej doplníte v komentářích.

Odstranění geolokačních informací

Pokud se chceme souřadnic z fotografií naopak zbavit, stačí je v modulu Map označit a stisknout klávesu Delete. Je-li je označeno více snímků, Lightroom se ještě zeptá, jestli je chcete odstranit jen z aktivní fotografie nebo všech označených. Nemusíte se bát, že by se smazalo něco nechtěného – zde jde opravdu jen o geolokační informace.

Michal Krause
https://www.michalkrause.com/
Další články autora

1   2   3   4   5   
1 - výborný ... 3 - průměrný ... 5 - špatný
Diskuse k článku
photolis3.4.2015, 19:49odpověď
stajko7.4.2015, 14:01odpověď
photolis18.4.2015, 16:33odpověď
photolis18.4.2015, 16:43odpověď
stajko19.4.2015, 11:28odpověď
Michal Krause7.4.2015, 22:06odpověď
František Hrubý4.4.2015, 17:59odpověď
Michal Krause7.4.2015, 22:12odpověď
František Hrubý8.4.2015, 09:23odpověď
kamil Mittner5.4.2015, 15:43odpověď
Michal Krause7.4.2015, 22:08odpověď

přidat příspěvekpříspěvky e-mailemzobrazit vše stromovězobrazit vše podle data


aktuální akce

aktuální články

bazar nabízí

 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace