motiv

seriál


hledej v článcích

Lightroom efektivně 5: tonální křivky

Snad v žádném fotografickém editoru, který to myslí jen trochu vážně, nemůže chybět nástroj Křivky, a ani Lightroom není výjimkou.

Křivky patří k nástrojům, které uživatelé často buďto úplně ignorují a nebo na ně nedají dopustit. Pravdou je, že jejich nejčastější využití pro posílení kontrastu pomocí známé „S“ křivky lze v Lightroomu vyřešit například posuvníkem Contrast v paletě Basic, křivky jsou ale flexibilnější a mají i další možnosti. Nejdříve se podívejme na to, jak se s nimi vlastně pracuje.

Řídicí body

První a tradiční metodou jsou řídící body. Ty můžete přidávat jednak kliknutím přímo na křivku a jednak pomocí nástroje Targeted Adjustment Tool, jak jsem popsal v jednom z předchozích dílů. Oproti některým jiným editorům nemůžete v LR křivku nakreslit jak vás napadne a nemůže mít ostré úhly – průběh křivky mezi řídícími body bude vždy plynulý a hladký. Mazání bodů se provádí dvojklikem (a nebo méně pohodlně vytažením mimo prostor křivky). To jsou asi obecně známé věci.

Paleta tonální křivky v režimu bodů
Paleta tonální křivky v režimu ovládání pomocí řídících bodů

Méně se ví, že pokud při přesouvání bodu myší podržíte Shift, bude se pohybovat jen svisle. A ještě méně uživatelů podle mého lehkého průzkumu tuší, že přidržením klávesy Alt se pohyb bodu výrazně zpomalí a tudíž lze dosáhnout vyšší přesnosti. Oba modifikátory lze samozřejmě kombinovat.

Zbývá dodat, že samozřejmě můžeme dle potřeby manipulovat také odděleně s křivkami jednotlivých barevných kanálů RGB (volba Channel pod křivkou).

Regiony

Křivky v Lightroomu podporují práci ještě v druhém režimu, kde místo bodů ovlivňujeme křivku pomocí regionů. K přepínání režimů slouží malá ikonka s křivkou v pravém dolním rohu palety.

Paleta tonální křivky v režimu regionů
Paleta tonální křivky v režimu ovládání pomocí regionů

Regiony jsou do jisté míry podobné základním nástrojům z palety Basic. Jedná se o rozdělení křivky na části (zleva dole doprava nahoru) stínů (Shadows), tmavých tónů (Darks), světlých tónů (Lights) až po nejsvětlejší oblast (Highlights). Tyto regiony na sebe nenavazují, ale překrývají se – například region Shadows obsahuje jen nejtmavší tóny, zatímco region Darks je pokrývá také, ale zasahuje i mnohem dál do středních tónů.

Regiony tonální křivky
Výchozí rozložení regionů tonální křivky

S regiony můžeme manipulovat třemi způsoby. První se podobá klasickým bodům, ale s několika odlišnostmi. Především je to fakt, že s uchopeným místem lze pohybovat jen nahoru a dolů. Ve skutečnosti také vůbec nevytvoříme bod, ale jen posouváme region podle předem pevně dané charakteristiky – je tedy jedno, kde v rámci regionu, který chceme upravit, křivku uchopíme. A poslední fakt plynoucí z dvou předchozích skutečností je, že křivku nemůžeme ohnout do divokých kreací, protože její maximální zakřivení je předem dané. Dokonce v tomto režimu nedokážeme udělat tvrdý ořez černého nebo bílého bodu – křivka bude vždy plynulá, byť při maximálním efektu už budou tmavé (respektive světlé) tóny maximálně komprimované do úzkého prostoru.

Druhý způsob je opět pomocí nástroje Targeted Adjustment Tool.

Poslední možností úpravy regionů jsou posuvníky pod křivkou. Každý posuvník odpovídá jednomu regionu a posouvá jej nahoru (zesvětluje) nebo dolů (ztmavuje).

Velmi rychle zjistíte, že všechny tři metody jsou ekvivalentní a v konečném důsledku vždy vedou ke stejnému výsledky, záleží tedy jenom na tom, která se zrovna hodí pro konkrétní záměr.

Doposud se nezdá, že by regiony přinášely něco převratného, zvláště ve srovnání s nástroji v paletě Basic. Zajímavé to ale začne být, když si všimneme třech posuvníků na spodní straně prostoru pro křivku. Ty totiž určují rozsah krajních regionů. Levý posuvník určuje hranici nejtmavšího regionu Shadows, pravý posuvník pak samozřejmě hranici nejsvětlejšího regionu Hightlights. Prostřední posuvník pak vymezuje střední hranici mezi regiony Darks a Lights – čím více je vpravo, tím menší rozsah jasů spadne do regionu Darks a naopak. Díky této nenápadné funkci se křivky stávají skvělým nástrojem pro precizní práci s krajními hodnotami jasového rozsahu.

Technicky vzato to není nic, co by nezvládly křivky ovládané body, ale takto je to mnohem jednodušší a odolnější proti vzniku nežádoucích jevů.

Je vhodné dodat, že regiony nelze používat pro jednotlivé barevné kanály. Zároveň bych rád upozornil, že i když by se z chování uživatelského rozhraní mohlo zdát, že používáme buď body nebo regiony ovládanou křivku, ve skutečnosti se aplikují obě dvě – pokud tedy upravíte bodovou křivku a pak se přepnete do regionů, úpravy zůstanou v platnosti a pomocí regionů pak upravujete již pozměněný obraz.

Předvolby

Podobně jako třeba ve Photoshopu, bodovou křivku si můžete uložit jako předvolbu (Preset) pro budoucí použití. K dispozici jsou z rozbalovacího menu s označením Point Curve. Lightroom rovnou nabízí dvě varianty „S“ křivky pro posílení kontrastu (Medium Contrast s menším efektem a výraznější Strong Contrast) a pak výchozí přímočarou křivku (Linear), která v podstatě vrátí změny do výchozího stavu (a kromě smazání bodů je to jediná možnost, pro tento účel Lightroom žádné tlačítko s Altem nenabízí). Pokud křivku upravíte, změní se její název na Custom a v rozbalovacím menu přibude položka Save, která aktuální křivku po zadání názvu uloží.

Uložené křivky
Menu uložených křivek – pokud aktuální křivka není oproti jiné předvolbě upravená, volby „Custom“ a „Save…“ v menu nebudou

To je pro dnešek vše. Příště se podíváme jedno na praktické využití křivek.

Michal Krause
https://www.michalkrause.com/
Další články autora

1   2   3   4   5   
1 - výborný ... 3 - průměrný ... 5 - špatný
Diskuse k článku
petr.vyleta20.10.2014, 23:35odpověď
Michal Krause21.10.2014, 10:02odpověď
petr.vyleta22.10.2014, 20:28odpověď
MR22.10.2014, 10:16odpověď
laci24.10.2014, 08:32odpověď
Michal Krause24.10.2014, 11:13odpověď
laci3.11.2014, 21:20odpověď
Michal Krause4.11.2014, 14:22odpověď
laci6.11.2014, 08:26odpověď

přidat příspěvekpříspěvky e-mailemzobrazit vše stromovězobrazit vše podle data


aktuální akce

aktuální články

bazar nabízí

 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace