motiv

Recenze knihy „Naučte se vidět kreativně“

Recenze knihy Bryana Petersona zabývající se fotografickým viděním s podtitulem „Design, barva a kompozice ve fotografii.

Úvod

Naučte se vidět kreativně Kniha "Naučte se vidět kreativně" překvapivě vystupuje svou neotřelostí a námětem z desítek jiných fotografických titulů. Neobsahuje totiž naprosto žádný balast přidaný k základnímu tématu, jak bývá stále nepříjemnějším zvykem u současných titulů. Takže celých 160 stran je věnováno tématu a probírá ho ze všech stran.

Navíc se jedná o knihu, která téměř zcela vypouští fotografickou techniku samotnou, jediné zmínky k ní jsou v popiskách fotografií a dále jen velmi obecné v ostatním textu. Což je z mého pohledu vynikající. Občas mám totiž plné zuby diskuzí na téma „Jakým objektivem je to focené?“, které zcela přehlížejí fotografii samotnou a často předpokládají přímou úměru mezi cenou fotografické techniky a kvalitou fotografie. Možná úsměvné jsou některá fotografická cvičení, přesto jim nelze upřít zvláštní náhled na věc a proto věřím, že u řady amatérských fotografů mohou přinést výrazné zlepšení fotografického vidění.

Obsah neboli kapitoly

Rozšiřte své vidění

Je pár zajímavých stránek, zabývajících se tím relativně nejjednodušším, totiž prostým pohledem na svět. A to širokoúhlým objektivem, rybím okem, standardním zoomem, teleobjektivem. Že to co vidíme, ještě nemusíme za každou cenu fotografovat přesně tak, jak to vidíme. A také čas fotografování nemusí být zrovna ten okamžitý. Kapitolku uzavírá téma makrofotografie.

Prvky designu

Název je drobet zavádějící, spíše jde o námět sám, prostě to, co snímek udělá zajímavým. Ať už je to křivka silnice, stromořadí, stroje. Barvy, tvar, struktura. Je popsána i hra se světlem, ranní a večerní fotografie. Náměty pokrývají celou škálu variant, ukázkové fotografie jsou neotřelé a zajímavé. Ještě musím upozornit na dvoustranu věnující se barvám, nejen klasickému popisu subtraktivní / aditivní barvy, ale také vyjádření, které s sebou daná barva nese.

Kompozice

Kupodivu nezačíná obligátním zlatým řezem, ale vlastním obsahem snímku a vyplněním jeho plochy. Zlatý řez a pravidlo třetin samozřejmě nemůže chybět, vzorové fotografie jsou jak ve „špatném“ provedení, tak správném, je tedy možné přímo porovnat výsledné cítění snímku. Je zmíněna také subjektivní záležitost, že pro lidský mozek není levá třetina totéž co pravá. Následuje docela dost zajímavých příkladů na téma obraz v obraze, tj. ve velkém námětu lze najít několik mnohem zajímavějších malých. Příjemný je i konec textu věnujícího se kompozici, název „Porušování pravidel“ je zcela výstižný.

Kouzlo světla

Fotografie není jak popsat, jedno místo může mít různé kouzlo podle denní doby, polohy slunce. Zcela jiná je fotografie téhož námětu v protisvětle, zcela jiné pak použití námětu pouze jako obrysu.

Digitální fotografie

Textík krátký, leč zajímavý. Za prvé není rozumný zásah do fotografie brán jako nemyslitelná záležitost, nakonec je zcela rovnocenné, jestli zamaskujeme dané místo na snímku pod zvětšovákem nebo zasahujeme počítačovým programem přímo do digitálního souboru. Jediným, zcela regulérním požadavkem je nesnažit se udělat z prvotně špatné fotografie hromadou počítačových úprav fotografii dobrou, to v praxi nemůže fungovat.

Profesní úvahy

Není co dodat, jak je uvedeno, prostě úvahy nad fotografickou profesí. Na pár stránkách pouze jako obecné zamyšlení.

Zhodnocení

Naučte se vidět kreativně

Kniha mě příjemně překvapila a zaujala. Velké množství fotografických příkladů s jedním námětem a zcela rozdílným pojetím spolu s doprovodným textem dává rozsáhlé množství informací a začínajícím fotografům může výrazně pomoci při přemýšlení nad námětem nebo jeho realizací. Plusem je i vazba, která není jen lepená, kdy se kniha po pár přečteních rozpadá, ale současně vázaná, takže by měla nějaké to otevření vydržet.

Drobnou výhradu mám k chybám překladu, není jich naštěstí mnoho, znalejšímu fotografovi je podstata jasná, laik zřejmě méně srozumitelné větičky přeskočí. Nicméně výrazy „normální objektiv“, “kroužek ostrosti“, „uliční zoom“, „velké rozevření objektivu“, „telemakroobjektiv s vlastnostmi makroobjektivu“, „záměna makročočky filtrem“, atd., se v češtině nepoužívají a v daném překladu spíše utekly korektuře, škoda. Dále je pár fotografií výrazně neostrých, vypadají jak zvětšeniny z digitálního fotoaparátu s nedostatečným rozlišením. Při tak kvalitní knize takové maličkosti zamrzí. Jsou to ale jen drobnosti a na celkovou kvalitu knihy nemají velký vliv. Úsměvně deprimující, zvláště v kotlině českomoravské, jsou u některých fotografií uvedené prodejní ceny, respektive jakou částku za ně fotograf během relativně krátké doby získal. Tady předpokládám, že náš trh se opravdu nepohybuje v desetitisícových dolarových hodnotách, nicméně může jít o takové drobné.

Ve výsledku se jedná o jednu z mála vynikajících knížek, věnující se výhradně fotografickému námětu a fotografii samotné. Technické úvahy zde nenajdete. Určitě patří do knihovny amatérského fotografa.

Naučte se vidět kreativně
Autor: Bryan Peterson
Vydavatel: Zoner Press 2004
Přibližná cena: 329,- Kč
Rozsah: 160 stran
ISBN: 80-86815-08-0

Jan Hlinák
http://www.fotoamater.cz
Další články autora

1   2   3   4   5   
1 - výborný ... 3 - průměrný ... 5 - špatný
Diskuse k článku
GB31.3.2005, 08:17odpověď
Jan Hlinák31.3.2005, 08:34odpověď
Georg Black31.3.2005, 10:40odpověď
DaB31.3.2005, 09:03odpověď
Feri31.3.2005, 12:12odpověď
DaB31.3.2005, 13:07odpověď
moorho4.4.2005, 00:02odpověď
Mikymaus5.4.2005, 14:29odpověď
miculash31.3.2005, 14:03odpověď
DaB31.3.2005, 16:03odpověď
pan Limetka31.3.2005, 15:39odpověď
Libor31.3.2005, 18:59odpověď
Zdenek31.3.2005, 23:40odpověď
zdeněk10.5.2005, 20:08odpověď
Kristián11.5.2005, 08:49odpověď

přidat příspěvekpříspěvky e-mailemzobrazit vše stromovězobrazit vše podle data

Možná by vás mohlo zajímat
 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace