motiv

Nová "lomohračka" - Diana Mini

Popis přístroje z oblasi "low-fi" fotografie, který je skutečnou novinkou roku 2009.

Obecný popis

Diana Mini
Nijak se netajím tím, že jsem nalezl jisté zalíbení v konceptu "low-fidelity" fotografie, tedy hrátkách s různými triviálními analogovými přístroji, často s "objektivem" pouze z jediné spojné čočky atd. - tedy v oblasti ve světě často označované jako lomografie. Na této oblasti si postavila svůj bussiness Lomographic society, která dodává celou řadu podobných "hraček". Činnost této organizace je někdy (do jisté míry právem) kritizovaná za nesmyslné šroubování cen podložených jen budováním kultu, kdy leccos nabízeného je ve skutečnosti jen čínská hračka za pár šupů, která je ovšem "obalena" kultem a v hezkém obalu prodávána za mnohonásobek ceny.

Nicméně vedle dost diskutabilního "překupnictví" v nabídce přibývá i věcí, které jsou minimálně z části novým produktem. Příkladem může být oživení výroby Diany - tento "boxík" vzniklý kolem roku 1960 byl v roce 2007 znovu zrekonstruován, doplněn o některé nové vylepšení a nyní je běžně ke koupi. V tomto se Diana liší od také kultovní Holgy, která je poměrně novou produkcí z 80. let (přístroj pro "chudé Číňany") a až posléze získala popularitu či přímo kult i mezi fotografy západních zemí.
No a v srpnu 2009 Lomographic society představila něco zcela nového, co není ani "vyhrabaným" low-end přístrojem ani replikou staré produkce, ale jde o skutečnou novinku - Dianu Mini.

Jak plyne už z názvu, z hlediska designu jde o zmenšeninu Diany na kinofilm. Objektivem (cca 24mm) je opět jediná spojná čočka, výsledky tedy budou podobné (a je to záměrem) jako u "krabiček" na jedno použití. Ovšem další vlastnosti už tak obvyklé nejsou. V první řadě je tu neobvyklý formát - základem je "půlený" kinofilm, tedy 18x24mm, na film se tedy vejde až 72 snímků, alternativně lze zvolit čtvercový formát 24x24mm. Formáty lze měnit na jediném filmu - jejich kombinací lze dokonce vytvářet různé kuriozní "panoramata" s překryvem. Volit lze dvě clony - cca f/8 a f/11, čas závěrky je cca 1/60s případně B pro dlouhé expozice, možné jsou multiexpozice. Pro dlouhé expozice je k dispozici závit pro drátěnou spoušť - na "plastovou krabičku" dost unikátní. Připojit lze blesk - totožný jako u "velké" Diany, dostupná je i redukce na klasické hotshoe.

Tolik obecný popis, který se zájemce dozví z webu, po nějaké době jsem neodolal a do své "sbírky kuriozit jsem si Dianu Mini také pořídil, proto ho mohu nyní doplnit i o určité praktické postřehy.

Diana Mini - srovnání velikosti s Canon G10 Diana Mini - srovnání velikosti s Canon G10
Diana Mini - srovnání velikosti s Canon G10

Praktické zkušenosti

Dá se říci, že praxe potvrdila to, co výrobce slibuje. Pokud bych měl něco zdůraznit, tak v první řadě asi minimální rozměry - malá Diana je v reálu ještě menší, než jsem čekal. Celkové provedení je poměrně slušné, samozřejmě jde o "celoplastovou" konstrukci, nicméně nenarazil jsem na žádné chyby, "vakly", či světelné průsaky, jak je obvyklé u velké Diany nebo Holgy. Prostě vložíme kinofilm (zakládání také celkem inteligentní) a jdeme si hrát s focením, v tomto ohledu chválím. Ergonomie ovládání je průměrná - volba clony či volba mezi normálním časem a B je řešená dobře, příjemná je možnost drátěné spouště, hledáček také ujde (jsou v něm slušně vyznačeny i oba formáty). Naproti tomu nastavení vzdálenosti pro "zaostření" na přední straně objektivu moc přehledné není, je to ovšem převzato od klasické Diany… Celkem bez problémů je i volba mezi čtvercovým formátem a polovičním formátem 17x24mm - opravdu lze kombinovat na jediném filmu. Asi jedinou námitku mám proti připojení blesku - byl zachován "banánkový" styl z velké Diany, jenže klasický její blesk vypadá na Dianě mini dost "monstrózně", zrovna tak redukce na klasické "hot-shoe" vypadá dost divně. Myslím si, že v tomto bodě se asi měli konstruktéři přece jen odpoutat od koncepce "zmenšeniny" a dát na horní stranu přístroje klasické hot-shoe, prospělo by to.

Pokud jde o obrazovou kvalitu, tak je celkem očekávatelná - lehce neostré snímky ve stylu jednorázového fotopřístroje, vinětace jen mírná u formátu 24x24mm a skoro žádná u 17x24mm. Toto byl ale samozřejmě záměr tvůrců přístroje, takže není co kritizovat. Pouze bych rád upozornil, že ve srovnání s klasickou Dianou nebo Holgou je přece jen obrazová kvalita ve výsledku o poznání slabší - "ostrost" objektivu je totiž zhruba stejná, ovšem formát negativu je podstatně menší. S ohledem na zaměření přístroje to nemusí vadit, ale upozornit na to je nutné.

Diana Mini - kombinace dvou formátů na jediném filmu
Kombinace dvou formátů na jediném filmu

Závěrečné hodnocení

Stejně jako v minulém článku na téma Holga a Diana je samozřejmě nesmyslem dělat nějaké exaktní hodnocení. Přistroj spadá do kategorie, které v USA výstižně říkají "toy camera", tedy "hračkový fotopřístroj" a tomu odpovídá jeho pojetí. Každopádně Diana Mini je docela zajímavý nápad a její konstrukci nelze upřít značnou originalitu. Cena je podobná jako u "normální" Diany, tedy cca 50 Euro (včetně DPH v EU) - to nijak nevybočuje ze zvyklostí této kategorie přístrojů. Myslím si, že mezi zájemci o "Toy camera photo" vzbudí značný zájem a prodá se jich nemálo.

Tomáš Hrubý
http://blog.fotozona.cz
Další články autora

1   2   3   4   5   
1 - výborný ... 3 - průměrný ... 5 - špatný
Diskuse k článku
hb13.1.2010, 22:28odpověď
Tomas Hruby14.1.2010, 11:45odpověď
Zdenek Bakstein15.1.2010, 09:06odpověď
J H19.1.2010, 22:00odpověď
still_primitive25.1.2010, 14:44odpověď
lertimir25.1.2010, 19:54odpověď
ianus25.1.2010, 23:34odpověď
tomša14.2.2010, 20:20odpověď
jtvrdy1.6.2010, 18:59odpověď

přidat příspěvekpříspěvky e-mailemzobrazit vše stromovězobrazit vše podle data


aktuální akce

aktuální články

bazar nabízí

 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace