motiv

Praktica BX20

Předposlední model jednooké zrcadlovky Praktica a zároveň poslední východoněmecký přístroj – to je Praktica BX20, které věnuji toto pokračování Krásných starých strojů...

Praktica BX20 Praktica BX20 je manuální jednooká kinofilmová zrcadlovka s vnitřním měřením světla pro obrazový formát 24×36 mm; výměnné objektivy jsou připojeny k tělu bajonetem Praktica B. Hlavní součásti těla jsou ocelové, na rozdíl od celokovových předchozích modelů řady B jsou ale kryty zhotoveny z poměrně odolného matného plastu černé barvy. Dalším rozdílem oproti předchozím modelům je jakýsi grip, tedy docela užitečná rukojeť (vpravo) pro lepší držení přístroje. Dráha filmu i bajonet jsou z kovu a jsou velmi odolné. Technicky je hlavním rozdílem oproti původní řadě B zejména TTL-měření blesku, měření expozice odrazem o film a také jiná konstrukce závěrky či jiné umístění spouště. Rozměry samotného těla jsou 141 × 88 × 49 mm (š × v ×h), hmotnost těla bez baterie je 510 g.

Praktica BX20 Přístroj se vyráběl v závodě VEB Pentacon Dresden v období od prosince 1987 do prosince 1990; za ony tři roky bylo vyprodukováno přesně 201 243 přístrojů, což je poměrně úctyhodná série. Tato Praktica se stejně jako jiné modely značky vyvážela víceméně do celého světa – za zmínku jistě stojí, že i v Japonsku existuje poměrně velká komunita sběratelů přístrojů právě této značky, což je o to podivuhodnější, že právě v zemi vycházejícího slunce byla nabídka přístrojů této kategorie, tedy kinofilmových SLR, v oné době opravdu velmi široká. Pentacon a jeho přístroje Praktica se i na trzích mimo „mateřskou“ RVHP docela dobře prosazovaly, protože tyto fotoaparáty byly s konkurencí poměrně dobře srovnatelné (na rozdíl od opravdu zastaralých a jaksi „humpoláckých“ sovětských zrcadlovek) – navíc to byly vyspělé přístroje za relativně nízkou cenu. Ve východní Evropě pak Praktiky skoro neměly konkurenci, protože nabídka „kapitalistických“ přístrojů byla jednak malá a jednak jejich ceny byly pro obyčejného smrtelníka opravdu vysoké (nehledě na to, že nebylo zrovna snadné je sehnat; Praktiky ale také neležely zrovna v každém obchodě...).

Praktica BX20 Praktica BX20 je vybavena přepracovanou kovovou lamelovou závěrkou se dvěma magnety (základ konstrukce vychází z původního modelu B200 ze 70. let, změny jsou však docela velké) – novinkou je stabilizační mechanismus pro zcela rovnoběžný chod lamel. Chod lamel je jiný než dřív – u starších modelů se v okamžiku expozice, tedy při otevření závěrky, skládaly nahoru do hledáčkového prostoru (byly vidět v okuláru), teď už ne. Závěrka je elektronicky řízena a rozsah časů je v automatickém režimu 1/1000s až 40s (plynule), v manuálním režimu lze nastavit časy od 1/1000s do 1s + B (krok 1EV). Časy se nastavují kruhovým ovladačem (z pohledu fotografa vpravo nahoře) vedle rychlonatahovací páčky; na tomto voliči je také možno zvolit režim „Auto“ (tj. vlastně předvolba clony) a také polohu označenou symbolem blesku – odpovídá cca 1/100s a je to jediný expoziční čas fungující i bez baterií (což se někdy v nouzi může hodit).

Praktica BX20 Chod závěrky je (opět ve srovnání s předchůdci) tišší a klidnější, nárazy zrcadla výrazně menší (matnice je po celém svém obvodu obložena pěnovou tlumící hmotou). Synchronizace blesku probíhá při časech 1/100s a delších; v případě manuálního blesku je třeba nastavit ovladač na symbol blesku, při použití systémového TTL-blesku (např. Praktica BD32 LCD nebo BD32, rovněž některé blesky Exakta) pak přístroj i v režimu "Auto" nastaví správnou synchronizaci. Přístroje řady BX by měly být plně kompatibilní se systémovými blesky Olympus pro řadu OM, protože používají stejný synchronizační protokol – toto ale nemám ověřeno z vlastní praxe, nicméně se to velmi často uvádí.

Uprostřed otočného ovladače pro volbu časů je tlačítko spouště se závitem pro klasickou drátěnou spoušť. Protože lehkým stiskem spouště se aktivuje expozimetr, je možno spoušť aretovat proti nechtěnému stisku (např. v brašně) pomocí jakéhosi polo-otočného ovladače mezi tělem a ovladačem časů. Samospoušť je mechanická, natahuje se páčkou na přední straně přístroje (při pohledu zpředu proti směru hodinových ručiček) a tamtéž se tlačítkem aktivuje; její zpoždění je asi 10 sekund. Stiskneme-li páčku samospouště po směru hodinových ručiček, funguje jako tlačítko kontroly hloubky ostrosti.

Praktica BX20 Závěrka je spřažena s elektronickým TTL-expozimetrem s CdS odporem. Na rozdíl od předchozích „vlajkových lodí“ řady B (B200 či BC1) je expozimetr BX20 schopen – podobně jako některé přístroje Olympus OM - měřit i odrazem od roviny filmu, čímž se měření výrazně zpřesňuje. Citlivost filmu se nastavuje ručně ovladačem na levé straně přístroje, a to v rozmezí 12 až 3200 ASA. Měření probíhá při otevřené cloně; objektivy Prakticar B jsou vybaveny elektronickým clonovým simulátorem (EDC – Electronic Diaphragm Control); pomocí tří pozlacených kontaktů na bajonetu se přenášejí hodnoty do expozimetru. Rozsah měření je 0 až 17 EV (při cloně f/1.4 a ISO 100). Lze využít také korekce ±2 EV v krocích po 1/2 EV; nicméně je možno místo nich nastavit jinou citlivost filmu – tím se možnost korekce expozice jednak výrazně rozšíří a jednak můžeme pracovat s výhodnějším krokem 1/3 EV. Jedinou nevýhodou tohoto způsobu korigování expozice je to, že – na rozdíl od nastavení korekčním ovladačem – tato odchylka není signalizována v hledáčku, tudíž na ni lze snadno zapomenout (při použití korekčního ovladače svítí v hledáčku červená LED). Expozici lze zablokovat pomocí tlačítka zámku expozice (AEL), které je z pohledu fotografa umístěno vlevo vepředu vedle hranolu. Při natažené závěrce a lehkém stisku spouště se toto tlačítko lehce stiskne a až do plného stisku spouště nebo naopak jejího úplného uvolnění zůstávají nastaveny stejné expoziční hodnoty, i když se změní kompozice záběru. Závěrka i expozimetr jsou napájeny 6V baterií 4LR44, jejíž stav lze kontrolovat při natažené závěrce tak, že zároveň lehce stiskneme spoušť i zámek expozice – svítí-li diody v hledáčku, je stav baterie dobrý. Životnost baterie je několik let a běžně se vyrábí a je k dostání.

Praktica BX20 Hledáček byl opravdovou chloubou konstruktérů řady B (mimochodem, v případě modelu BX20 to byli Herbert Welzel a Rolf Seifert) – je relativně světlý (i když tmavší než např. nedostižný hledáček u zrcadlovek Olympus OM 1 až 4), zobrazuje 95% skutečného obrazového pole a je vybaven rastrovým mezikružím (tzv. Fresnelovou čočkou), matovým mezikružím a hlavně trojitým klínovým dálkoměrem, který výrazně usnadňuje zaostřování. Hledáček byl konstruován pro světelné objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností; při použití zoomu nebo v horších světelných podmínkách někdy hodně ztmavne (zejména klínový dálkoměr) a zaostřování se dost ztíží. Nicméně i tak patří hledáček k tomu lepšímu, co se dalo v segmentu manuálních kinofilmových SLR najít. V hledáčku je indikována řada údajů: expoziční čas, připravenost systémového blesku (v případě systémového TTL-blesku i jeho dostatečný výkon po expozici záběru), korekce a zámek expozice (vše výše uvedené prostřednictvím červených a zelených LED) a také clonové číslo. Nastavené clonové číslo se do hledáčku přenáší opticky přímo z objímky objektivu (musí to být originální objektiv, pochopitelně toto nefunguje např. s redukcí a objektivem se závitem M42) pomocí okénka se zrcátkem na přední straně hranolu; v případě BX20 je okénko červené, pokud není závěrka natažena; po natažení je čiré (u starších modelů se barva okénka neměnila a natažení závěrky nebylo nijak signalizováno). Aby nebyla automatická expozice ovlivněna parazitním světlem, je dobré okulár hledáčku při dlouhých expozicích ze stativu, kdy není u hledáčku oko, zakrýt speciální krytkou (dodávána s novým tělem).

Praktica BX20 Posun filmu je ruční, pomocí rychlonatahovací páčky s chodem cca 125°. Tuto páčku lze nastavit do aretované pohotovostní polohy (25°) pro rychlejší natahování. Počítadlo snímků je automatické, mechanické; při otevření zadní stěny se samočinně vynuluje. Zpět do kazety se film přetáčí klasickou výklopnou kličkou; před přetáčením je nutné stisknout malé tlačítko odblokování zpětného posunu filmu (leží mezi natahovací páčkou a ovladačem časů; zároveň funguje i jako značka, proti které se nastavují časové hodnoty). Lze použít i tzv. BX-winder, tedy motor pro přetáčení vpřed.

Pro celou řadu B existovalo poměrně široké příslušenství, i když skoro všechno patřilo – alespoň u nás, v NDR to bylo trochu lepší – mezi nedostatkové zboží; a to tak nedostatkové, že je někdy neviděli ani odborní prodavači prodejen foto-kino... Zajímavá byla nabídka objektivů – vyráběly se kvalitní objektivy od 20mm do 1000mm, později i tři zoomy (35–70mm, 80–200mm a 70–210mm). V sortimentu Pentaconu byl i pravý makroobjektiv 55mm, stejně jako např. úhlové hledáčky, makroměch atd. Ovšem běžně ke koupi zdaleka nebylo vše. S přístrojem se v sadě dodával objektiv MC Prakticar 50mm f/1.8, pohotovostní brašna a krytka okuláru.

Logo Dnes patří Praktica BX20 mezi ty příjemné vzpomínky na východoněmecké přístroje. Je to plně (a naprůměrně - např. málokterý přístroj měl automatickou expozici až do 40s!) vybavená manuální zrcadlovka se širokým příslušenstvím (na rozdíl od dob socialistického obchodu je ho nyní dost). Pokud natrefíte na kus v dobrém stavu, nemusíte dlouho váhat – nyní (2006) se ceny těla se základním objektivem 50mm f/1.8 pohybují od 2 do 3 tisíc Kč. Objektivů se také vyskytuje dostatek - zajímavý je např. MC Prakticar 20mm f/2.8 nebo portrétní MC Prakticar 80mm f/1.8; tyto a jiné objektivy nejsou vzhledem ke své kvalitě vůbec drahé. Jen se vyhněte neoriginálním objektivům, protože originálům Pentacon nebo Carl Zeiss Jena se máloco vyrovná; novější objektivy pro Praktiku B jako např. ty označené Exakta se montovaly kdesi v Koreji (i když se údajně používalo japonské optické sklo) jsou kvalitativně nějméně o třídu níž než originály. Po Praktice BX20 následoval už jen model BX20s, který měl jiný tvar těla a technicky se od BX20 lišil už jen snímačem DX-kódu. Praktica BX20s však trpěla na praskání plastových krytů těla - zejména kolem páčky samospouště, která rovněž fungovala jako tlačítko pro kontrolu hloubky ostrosti. To už jsme ale mimo východoněmeckou kapitolu.

Mně se nedávno podařil zajímavý bazarový husarský kousek – našel jsem tělo BX20, jež dosud nebylo velmi pravděpodobně nikdy použito – na přítlačné destičce byla dosud papírová vložka („Odstraňte před prvním použitím“) a v prostoru pro baterie polystyrénový váleček... Asi to byla nějaká „bohem i lidmi“ zapomenutá skladová zásoba. Pěkný zážitek a pěkný přírůstek do sbírky...

Ilustrační fotografie byly pořízeny digitální zrcadlovkou Nikon D70 s objektivem Sigma 50mm f/2.8 EX Macro. Použit byl stativ WF-603 Professional Tripod a odrazná plocha Lastolite.

Milan Sýkora
http://www.milansykora.net
Další články autora

1   2   3   4   5   
1 - výborný ... 3 - průměrný ... 5 - špatný
Diskuse k článku
Georg Black27.6.2006, 08:07odpověď
Jenda27.6.2006, 11:06odpověď
Georg Black27.6.2006, 12:58odpověď
Milan Sýkora27.6.2006, 22:01odpověď
Jirka27.6.2006, 10:09odpověď
Petr Lavička27.6.2006, 10:27odpověď
Jiří Rind6.8.2006, 17:53odpověď
Milan Sýkora7.8.2006, 09:50odpověď
Jarda27.6.2006, 14:34odpověď
Petr L.27.6.2006, 14:53odpověď
Václav P.30.6.2006, 10:45odpověď
Milan Sýkora30.6.2006, 15:10odpověď
pavel41127.6.2006, 15:20odpověď
Notorius27.6.2006, 15:55odpověď
Jirka27.6.2006, 16:14odpověď
Petr Vodička27.6.2006, 16:28odpověď
Milan Sýkora27.6.2006, 20:14odpověď
Petr Vodička28.6.2006, 08:57odpověď
ToFF28.6.2006, 00:09odpověď
ranovak28.6.2006, 08:34odpověď
spirit30.6.2006, 11:50odpověď
David Korda3.5.2012, 19:53odpověď
Vladimir28.6.2006, 09:10odpověď
Boris28.11.2006, 15:06odpověď
cutnacek26.12.2006, 18:23odpověď
Karlo589.1.2007, 08:24odpověď
Milan Sýkora9.1.2007, 17:50odpověď
Pavel Oravec16.1.2007, 23:18odpověď
Milan Sýkora17.1.2007, 19:36odpověď
Pavel Oravec17.1.2007, 22:05odpověď
holdsun24.3.2007, 10:49odpověď
Milan Sýkora24.3.2007, 12:15odpověď
holdsun24.3.2007, 12:48odpověď
Milan Sýkora24.3.2007, 13:49odpověď

přidat příspěvekpříspěvky e-mailemzobrazit vše stromovězobrazit vše podle data


aktuální akce

aktuální články

bazar nabízí

 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace