motiv

Sbohem, filmy?

Souhrn osobních dojmů z přechodu na digitální zrcadlovku Canon EOS 10D.

V tomto článku bych chtěl vypsat některé postřehy, ke kterým jsem došel po realizaci svého rozhodnutí rázně obměnit své fotografické vybavení a zejména přejít na plně digitální režim. Předem všechny varuji. Jsem si jistý, že leckteré názory a body se mnoha konzervativnějším fotografům líbit nebudou. Na svou omluvu mohu uvést pouze to, že se jedná se výhradně o mé vlastní zkušenosti, získané za vlastní peníze...

Úvodní situace

Jelikož už dnes nejsem mezi "lidem internetovým fotografickým" tak profláklý jako před pár lety, tak musím začít několika řádky o sobě, svém stávajícím vybavení a fotografickém zaměření.

Focení se věnuji s určitými přestávkami už dobrých 20 let. Užíval jsem více fotopřístrojů, pro tento článek je ale podstatné jen to, že zhruba posledních šest let jsem užíval převážně Pentax MZ-5 s několika objektivy. Fotím převážně krajinu a přírodní motivy, poměrně dost času věnuji makrofotografii. Mám za sebou víceméně klasickou fotovýchovu včetně dnes již nespočitatelného počtu hodin v temné komoře při zpracování černobílé i barevné fotografie. Co je ale pro názory v tomto článku důležité, je to, že jsem mezi českými fotoamatéry jedním z prvních, kdo si pořídil kvalitní skener na film a přešel na režim focení, který na Paladixu krásně popsal J. Hlinák ve svém seriálu jako "kinofilmově-digitální cestu". Má výstava "Malý svět" ve Fotokuloáru byla pak v ČR možná prvním experimentem, kdy si někdo z amatérů dovolil jít s kůží na trh a vystavit snímky focené sice na kinofilm, ale následně skenované a vytištěné barevnou inkoustovou tiskárnou.

Pro úplnost ještě dodávám, že se živím implementací produktů pro správu velkých sítí, takže s výpočetní technikou problém opravdu nemám.

Bod zlomu

Dlouho jsem si poklidně fotil výše popsaným způsobem – kinofilm - skener - občas tisk – a neměl jsem problém. Nástup digitálních fotoaparátů mě sice neminul (nejprve jsem pro ryze informační weby užíval fotočást digitální kamery Sony a před více než rokem jsem koupil docela dobrý 3 MPix fotopřístroj HP715), nicméně nic z toho nemělo charakter souvislé tvorby a šlo spíš jen o fotky na web, rodinné snímky, atd. Trh náročnějších přístrojů jsem sice sledoval, ale nešlo o moc velkou prioritu.

Situace se ale začala lámat na přelomu let 2002-2003. Začal jsem trochu víc fotit pohybové snímky, na což přeci jen mé stávající vybavení nebylo optimální. Takže jsem přemýšlel o upgradu. V podobné době se začaly objevovat pravé digitální zrcadlovky za ceny, které se stále více blížily tomu, co jsem byl ochoten alespoň teoreticky zvažovat.

Další kamínek do mozaiky úvah o plné digitalizaci bylo to, že v bezprostředním okolí svého současného bydliště ani pracoviště nemám žádný vyloženě vyhovující minilab. Nechat si vyvolat film znamená delší výlet a vzhledem k mé stále vyšší pracovní vytíženosti se mi stále častěji stávalo, že mi film doma ležel třeba víc než týden, než jsem ho mohl dát vyvolat. To se mi přirozeně moc nelíbilo.

Naopak se mi vyloženě líbil EOS 10D, který začal být reálně dostupný. Proti inovovaným modelům Pentaxu jsem měl jisté výhrady a tudíž mi začala vrtat hlavou možná změna značky (nevylučoval jsem to ani v případě setrvání u klasického filmu). A řekněme si otevřeně (ač to v Čechách není oblíbené téma), že jsem si podobný upgrade mohl dovolit i po finanční stránce. Takže červíček v hlavě vrtal stále více...

Ovšem běžně se stává, že dlouhé úvahy nevedou nikam a pak rozhodne zdánlivá malichernost. A u mě takové nakopnutí opravdu přišlo po služební cestě na kongres do Las Vegas, kdy jsem filmy hlídal jak to šlo, ale jeden byl přesto mírně poškozen letištním rentgenem. Prkotina, odnesla to jen čtyři políčka a z nich jen jednoho byla opravdu škoda, ale byla to učebnicová ukázka nepatrného kamínku, který spustí lavinu. Takže zakrátko byl doma nový přírůstek – EOS 10D s objektivem Tokina 28-70/2,8 a krátce poté i bazarová Tokina 80-200/2,8 a makroobjektiv Tamron 90/2,8 (makro 1:1).

První dojmy

Nechci psát recenzi 10D, na to možná dojde později. Nicméně pár poznámek k vlastnímu přístroji neuškodí.

Stručně řečeno, EOS 10D je hodně pěkný foťák. Na první pohled máte pocit, že držíte v ruce pořádný kus materiálu. Příjemně pogumovaný grip mi okamžitě padl do ruky, krása... Velmi se mi líbilo i ovládání, prakticky již po prvním dni focení mi plně přešlo do krve a automatizovalo se. Opakuji, že jsem dosud měl Pentax MZ-5, který je jiný úplně ve všem, ale vůbec to nevadilo. Zvykl jsem si prakticky okamžitě. Dobře pracuje i automatické ostření, často diskutované problémy AF u 10D mě zatím minuly. Ve srovnání s digitálními přístroji, které mi dosud prošly rukou, je pak nejdrtivějším rozdílem rychlost a okamžitá odezva spouště.

Určitou nepříjemností je přirozeně to, že 10D ještě nemá snímač velikosti kinofilmového políčka, a proto je obraz proti kinofilmu poněkud oříznut. Zorné pole odpovídá objektivu s 1,6x větší ohniskovou vzdáleností. Vyhýbám se záměrně pojmu prodlužovací faktor, neboť nejde o žádné prodloužení, ale spíš o "ořezávací faktor". Nadšen z toho nejsem, ale naštěstí jsem si nikdy nepotrpěl na ultraširokoúhlé objektivy a v rozsahu, který mě zajímá, se to dá řešit. Navíc má tato vlastnost jednu nečekanou výhodu: Levnější objektivy mají nejvíc optických vad na okrajích a ty jaksi nejsou v tomto případě potřeba. Nechci nikomu radit, aby šetřil na optice – ostatně sám zatím nic vyloženě pochybného také nemám. Ale třeba u makrosnímků se zklenutí obrazového pole bude vždy projevovat i u poměrně kvalitní optiky a faktem je, že oříznutí okrajů situaci pomůže...

Kvalita obrazu

Obligátní ukázka každého, kdo u mě 10D uviděl, je "kolik to má megapixelů"? Odpověď je 6,3, ale tato otázka mi strašně leze na nervy. Ono totiž nezáleží jen na megapixelech, ale hlavně na celkovém dojmu z obrazu. Měl jsem možnost fotky z 10D porovnávat s velmi dobrým přístrojem Canon G5, který má 5 MPix, tedy na pohled jen o trochu méně. Ale praktický rozdíl je poměrně velký. Při základní citlivosti ISO 100 jsou fotky z G5 velmi dobré, ale tak nějak "méně průzračné". Podle mě to není kvalitou čipu, ale tím, že objektiv G5 (ač ve své třídě určitě nadprůměr) nemá dostatečné rozlišení, aby byl maličký snímač plně využit. "Nasytit" senzor 10D s 8x větší plochou při podobném rozlišení je naproti tomu zcela reálné. Situace se ale dramaticky změní v případě, že při horších světelných podmínkách potřebujeme vyšší citlivost. Při ISO 400 už je snímek z G5 plný šumu, u 10D je kvalita jen nepatrně horší, než při ISO 100. Ovšem EOS tady nekončí, lze jít až na ISO 1600 či dokonce 3200 a minimálně při ISO 1600 jsou snímky pořád ještě celkem kvalitní. ISO 3200 už je horší, ale v extrémních podmínkách se dá použít také.

Velmi složitá otázka je, jaká je kvalita ve srovnání s kinofilmem. Podle mého názoru na fotografii do formátu zhruba A4 výsledky z EOS 10D překonají prakticky jakýkoli kinofilm. Obraz nemá žádné zrno, je prakticky bez šumu, s podáním barev také již nejsou potíže. Tak, tohle je první tvrzení, kolem kterého bude pokřik. Ale je to prostě tak, zkuste si to...

Záludnější otázkou je ovšem to, jak to bude s větší fotografií, například A3. Tady již samozřejmě na výstupu z EOSu jaksi nebude dost pixelů a bude se muset interpolovat. Zastánce kinofilmu pak s pocitem nově získané půdy pod nohama prohlásí (a mluví pravdu), že kinofilm může hravě skenovat třeba při 4000 dpi a tím získat nějakých 22 megapixelů. Háček je ale v tom, že prakticky žádný film tolik informací neobsahuje. Další pokřik... Ale věřte mi, skenoval jsem tisíce políček a již při 2700 dpi (cca 10 MPix) prakticky u každého filmu vidíte výrazné zrno. Dalším zvýšením rozlišení již jen zlepšujete podání zrna, ale nepřidáváte další informace. Podle toho co jsem zatím viděl, si dovolím říci, že špičkové perfektně naexponované inverze jako třeba Provia 100 mají limit tak kolem těch 2700 dpi, ovšem třeba běžné snímky na Superii 400 začínají zrnit již mnohem dříve. To samozřejmě neznamená, že je  kvalitnější sken zbytečný, analogové zrno naskenované s dokonalou ostrostí může na výsledné fotce působit dobře a zvětšenina A3 se zrnem z filmu může často opravdu působit lépe, než interpolovaná zvětšenina z digitálu. To nikdo soudný nepopře. Ovšem zrovna tak by se nemělo přehlížet, že reálných dat ani na té dokonalé analogové zvětšenině o moc víc není. A znovu opakuji, bavíme se o perfektně naexponovaném snímku na ultrajemnozrném filmu. Tam skutečně při srovnání velkých zvětšenin má přístroj třídy 10D zatím pozici těžkou. Proti běžnému negativu 200-400 ASA ale obstojí s přehledem.

Dost kontraverzí, můj závěr je zkrátka takový, že mi kvalita 10D vyhovuje. Jelikož většinu fotografií dělám (a dělal jsem to tak i z kinofilmu) do formátu 20x30 (resp. A4) a spíše výjimečně jdu na 30x40cm (cca A3), tak mohu říci, že v tomto rozmezí jsou výsledky kinofilmu zhruba rovnocenné. Mimochodem upozorňuji, že při vyšších citlivostech jako ISO 400, 800 či 1600 je podle mého subjektivního dojmu srovnání s kinofilmem stejné citlivosti pro 10D ještě příznivější.

Svoboda ve focení

Co mě na přechodu na digitál nejvíc nadchlo (a poctivě doznávám, že jsem to v takovém rozsahu rozhodně nečekal) je to, že vlastní focení je zadarmo a nemusíme se starat o cenu filmu. Nikdy jsem nebyl typ "kropiče" a snažil jsem se před snímkem přemýšlet, taky proto jsem nějak s významem tohoto bodu předem moc nepočítal. Ale pak jsem za prvních 14 dní nafotil 870 snímků, tedy dobrých 25 filmů. Začal jsem plýtvat? Ani ne, spíše jsem si začal hrát.

Mnoho snímků krajiny jsem s 10D dělal zcela s rozmyslem s více expozicemi a pak zkoumal, co působí nejlépe. To bych možná – byť v menší míře – udělal i na film. Ovšem na film bych si nedovolil to, co jsem provedl při focení šídla makroobjektivem, kdy jsem prostě na jedno šídlo spotřeboval 80 snímků. Makro a speciálně vodní hmyz byla tak trochu má specialita a pěkných fotek jsem udělal hodně, takže mě těžko někdo může obvinit z toho, že nemám o tomto typu focení ponětí a jen to doháním počtem pokusů. Ale fotit hmyz ve volné přírodě bez podchlazení atd. není snadné a prostě se musí využít příležitost. A s digitálem člověk může bez rozpaků zariskovat, nic ho to nestojí a může získat velmi zajímavé snímky.

Faktem je, že když budu počítat film a vyvolání pouze za 150 korun, tak by mě stejné množství snímků jako jsem udělal za prvních 14 dní s EOSem stálo 3750 korun plus několik hodin u skeneru.

Hodnoťte to jak chcete, ale mě tahle volnost v experimentování nadchla.

Šíleně drahé?

Oblíbenou reakcí v diskusních fórech na téma D-SLR je něco na způsob "hezké, ale nesmyslně drahé". Také jsem si to myslel. Jenže po bližším prozkoumání a úvaze o tom již nejsem tak přesvědčen.

Především se nehodlám vůbec bavit o srovnáních typu "Můj bazarový xxx za 3000 Kč umí totéž". Ona to sice může být do jisté míry pravda, ale aby mělo porovnání cenu, tak musíme porovnávat porovnatelné, tedy 10D například proti EOSu 30 či 33. Na první pohled je i v tomto srovnání 10D minimálně o 40 tisíc dražší a tím vše hasne. Jenže v praxi má mnoho (a možná většina) náročných amatérů analogová těla dvě, aby mohli mít v každém jiný film (také jsem to tak dělal). To u digitálu odpadá. Zmenšení rozdílu o 15 tisíc... A pokud budu chtít mít i z analogu digitální výstupy, tak musím pořídit kvalitní skener - minimálně 10 tisíc, ale spíš až přes 25 tisíc. Rozdíl dále mizí... A taky něco stojí filmy – nechme stranou extrémy, ale tak 50 filmů za rok není u náročného amatéra až tak mimořádných. To je (bez fotek) minimálně cca 7500, ale pokud je třeba například citlivá inverze, tak klidně i více než dvojnásobek. Zbylo z toho cenového rozdílu ještě vůbec něco?

Je jasné, že tento výpočet lze zpochybnit a v mnohém právem. Například jako druhé tělo k zmíněnému EOS 33 si leckdo obstaral nějaký levnější model, ne každý chce filmový skener (pak ovšem zas výrazně narostou náklady za minilaby). Nesmírně důležité pro mnoho méně majetných amatérů je i rozložení investic, přístroj typu EOSu 10D je prostě velká jednorázová rána, zatímco kinofilmové věci lze kupovat postupně (ale i tady máme např. splátkový prodej). Nicméně i tak si myslím, že pro osobu, která buď ještě dobré analogové SLR vybavení nemá anebo ho má natolik staré, že přemýšlí o obsáhlejším upgradu, je již dnes digitální SLR alternativou zajímavou i cenově. Rozhodnutí o jejím pořízení jako doplňku pro někoho, kdo již vybaven je (zejména má-li i filmový skener), však bude asi o dost těžší...

Sbohem, filmy?

Těžká otázka... Ke klasickým filmům mám dlouhý vztah a v podstatě se mi jich vzdát nechce. Jenže oprostím-li se od sentimentu, tak musím přiznat, že důvody k dalšímu focení na klasické filmy hledám jen těžko. Kvalita fotek z 10D je velmi dobrá a je defakto jisté, že nejdéle za dva roky ho bude možné za rozumnou cenu nahradit nějakým modelem s fullframe snímačem s rozlišením přes 10 megapixelů a pak už vůbec nebude co řešit. Vzhledem k mé profesi jsem na digitální data zvyklý a dobře zařízený, takže i tohle mi vyhovuje. Vypadá to, že asi film opravdu lze opustit. Takže asi ano: Bylo to krásných 20 let hrátek s 35 mm (i větším) materiálem, ale pro mne už je to asi minulost. Je mi z toho ale opravdu trochu smutno. Možná si přeci jen nechám aspoň Flexaretu na 6x6 a občas si nostalgicky pohraju pri klidnem foceni BW krajiny. Kinofilmu ale asi sbohem řeknu...

Tomáš Hrubý
http://blog.fotozona.cz
Další články autora

1   2   3   4   5   
1 - výborný ... 3 - průměrný ... 5 - špatný
Diskuse k článku
Vamp29.12.2003, 00:17odpověď
Gunther Berghof4.2.2004, 05:05odpověď
Vavra11.3.2005, 14:47odpověď
Tomas Kaspar29.12.2003, 08:06odpověď
Hruby Tomas29.12.2003, 08:58odpověď
Jirka Jirout31.12.2003, 10:43odpověď
Michal Šedý5.1.2004, 23:19odpověď
Luboš Němec10.1.2004, 04:15odpověď
Tomas Houda10.1.2004, 15:51odpověď
asdf8.9.2004, 13:44odpověď
Radek8.3.2006, 15:14odpověď
Tomas Kaspar29.12.2003, 08:06odpověď
Radek29.12.2003, 08:18odpověď
Pavel Pola29.12.2003, 08:56odpověď
Radek29.12.2003, 13:08odpověď
Brill30.12.2003, 23:01odpověď
thr31.12.2003, 08:42odpověď
rene8.4.2005, 10:11odpověď
Radek1.1.2004, 11:27odpověď
slavo8.1.2004, 12:10odpověď
asdf8.9.2004, 13:52odpověď
rene8.4.2005, 10:13odpověď
K28.1.2004, 14:20odpověď
Lubos9.1.2004, 02:21odpověď
slavo9.1.2004, 16:23odpověď
lubos9.1.2004, 17:11odpověď
Jan Minárik16.1.2004, 18:33odpověď
rene8.4.2005, 10:15odpověď
Eugen29.12.2003, 08:47odpověď
xx30.12.2003, 16:54odpověď
Petr H.6.1.2004, 22:35odpověď
Charvát Jiří29.12.2003, 09:05odpověď
jaro chalupa1.1.2004, 12:11odpověď
rene8.4.2005, 10:21odpověď
Martin29.12.2003, 09:34odpověď
Hruby Tomas29.12.2003, 09:51odpověď
Martin29.12.2003, 10:01odpověď
Laca31.12.2003, 10:07odpověď
Roman Dubravský29.12.2003, 10:10odpověď
Vitez29.12.2003, 10:44odpověď
thr29.12.2003, 11:34odpověď
Mirek30.12.2003, 15:09odpověď
Luk6.1.2004, 11:30odpověď
Martin Hlavička30.7.2004, 11:28odpověď
Antonin Kral7.11.2005, 08:39odpověď
Honza31.12.2003, 11:35odpověď
Slavek4.1.2004, 20:46odpověď
Raven15.1.2004, 13:41odpověď
Tomáš Ježek19.3.2005, 00:27odpověď
Jan Tomandl19.1.2006, 21:11odpověď
Roman29.12.2003, 12:04odpověď
thr29.12.2003, 13:52odpověď
Roman29.12.2003, 14:51odpověď
thr29.12.2003, 15:21odpověď
Milda14.1.2004, 15:39odpověď
Vamp29.12.2003, 13:57odpověď
Roman30.12.2003, 08:15odpověď
Jirka30.12.2003, 16:20odpověď
Vamp30.12.2003, 21:08odpověď
Honza31.12.2003, 17:11odpověď
Jakub Zeman2.1.2004, 15:53odpověď
Peter5.3.2005, 08:55odpověď
ajax13.4.2006, 19:24odpověď
Ivo Hasilík13.7.2008, 21:01odpověď
L.Mareš29.12.2003, 13:36odpověď
jano29.12.2003, 13:57odpověď
Fikáček3.2.2004, 11:22odpověď
duch29.12.2003, 14:00odpověď
Ondřej Prosický29.12.2003, 14:01odpověď
koalix26.2.2004, 10:39odpověď
lef29.12.2003, 15:07odpověď
Lukas29.12.2003, 15:17odpověď
thr29.12.2003, 15:25odpověď
DaB29.12.2003, 16:19odpověď
Zdeněk29.12.2003, 16:29odpověď
Jan2.1.2004, 16:39odpověď
pm29.12.2003, 17:20odpověď
Mirek29.12.2003, 18:30odpověď
thr30.12.2003, 07:24odpověď
Lukas30.12.2003, 09:14odpověď
Mirek30.12.2003, 21:34odpověď
L.Mareš31.12.2003, 12:10odpověď
Pavel Pospisil1.1.2004, 19:55odpověď
Mirek1.1.2004, 21:44odpověď
Pavel Pospisil2.1.2004, 08:31odpověď
L.Mareš2.1.2004, 11:37odpověď
Tomas Houda2.1.2004, 14:11odpověď
L.Mareš2.1.2004, 15:27odpověď
Pavel Pospisil2.1.2004, 16:46odpověď
L.Mareš3.1.2004, 12:16odpověď
Pavel Pospisil3.1.2004, 14:58odpověď
L.Mareš4.1.2004, 02:12odpověď
Pavel Pospisil4.1.2004, 08:45odpověď
Mirek4.1.2004, 20:40odpověď
Tomas Houda4.1.2004, 21:16odpověď
Tomas Houda5.1.2004, 08:35odpověď
L.Mareš5.1.2004, 09:54odpověď
Mirek5.1.2004, 20:29odpověď
L.Mareš4.1.2004, 22:01odpověď
marian5.1.2004, 21:39odpověď
L.Mareš5.1.2004, 22:19odpověď
riv25.1.2004, 23:34odpověď
lub28.1.2004, 17:30odpověď
Michal8.11.2005, 01:10odpověď
BorekL29.12.2003, 19:33odpověď
Martin29.12.2003, 21:13odpověď
BorekL29.12.2003, 22:21odpověď
thr30.12.2003, 07:41odpověď
VS29.12.2003, 22:40odpověď
P30.12.2003, 16:17odpověď
Mirek30.12.2003, 20:40odpověď
Vamp30.12.2003, 21:18odpověď
Brill30.12.2003, 23:46odpověď
P2.1.2004, 11:40odpověď
jozef29.12.2003, 22:09odpověď
Petr KOZMA30.12.2003, 09:25odpověď
Pavel Pola30.12.2003, 09:36odpověď
jozer10.1.2004, 13:43odpověď
vladimir26.1.2004, 23:37odpověď
Radek30.12.2003, 07:26odpověď
thr30.12.2003, 07:46odpověď
Pavel Pospisil30.12.2003, 08:48odpověď
thr30.12.2003, 08:59odpověď
Honza30.12.2003, 10:14odpověď
radka2.1.2004, 04:20odpověď
Pavel Pospisil2.1.2004, 08:46odpověď
radka3.1.2004, 07:42odpověď
Prachatičák30.12.2003, 08:23odpověď
DaB30.12.2003, 09:43odpověď
Jaro Chalupa30.12.2003, 09:15odpověď
Ila30.12.2003, 10:43odpověď
Radek30.12.2003, 11:24odpověď
Ila30.12.2003, 11:46odpověď
Honza30.12.2003, 22:11odpověď
konva30.12.2003, 11:37odpověď
Martin30.12.2003, 12:59odpověď
Brill30.12.2003, 23:26odpověď
_the_wolf_2.1.2004, 13:14odpověď
Charvát Jiří31.12.2003, 11:29odpověď
thr31.12.2003, 12:08odpověď
Lubor31.12.2003, 21:16odpověď
Lubor31.12.2003, 23:34odpověď
MD1.1.2004, 12:37odpověď
thr1.1.2004, 13:59odpověď
Scrat31.12.2003, 17:41odpověď
L.Mareš31.12.2003, 12:36odpověď
Máňa31.12.2003, 12:55odpověď
Amokk31.12.2003, 17:34odpověď
L.Mares31.12.2003, 18:07odpověď
Jakub Zeman2.1.2004, 15:55odpověď
Petr5.1.2004, 23:00odpověď
Filip6.1.2004, 11:19odpověď
Máňa7.1.2004, 17:43odpověď
L.Mareš7.1.2004, 17:50odpověď
Morton24.1.2004, 12:03odpověď
lub28.1.2004, 17:40odpověď
Morton10.2.2004, 20:55odpověď
Máňa7.1.2004, 17:55odpověď
LUP6.1.2004, 22:51odpověď
lubos10.1.2004, 01:16odpověď
tropheus10.5.2005, 09:24odpověď
Jaro Chalupa1.1.2004, 12:00odpověď
MD1.1.2004, 12:22odpověď
thr1.1.2004, 14:05odpověď
Bottka Pavol1.1.2004, 12:25odpověď
thr1.1.2004, 14:10odpověď
Roman2.1.2004, 10:20odpověď
Mirek2.1.2004, 22:52odpověď
Jaro Chalupa2.1.2004, 12:07odpověď
Rada2.1.2004, 16:00odpověď
Michal Toms31.3.2004, 08:46odpověď
Tobík3.1.2004, 02:39odpověď
K.3.1.2004, 08:57odpověď
Tobík6.1.2004, 03:04odpověď
Ondra3.1.2004, 10:16odpověď
thr3.1.2004, 17:28odpověď
Dingo3.1.2004, 19:07odpověď
Dingo3.1.2004, 19:20odpověď
Tomas Houda4.1.2004, 01:15odpověď
hele4.1.2004, 05:19odpověď
Tomas Houda4.1.2004, 14:59odpověď
hele4.1.2004, 18:16odpověď
hele4.1.2004, 18:32odpověď
Tomas Houda4.1.2004, 20:44odpověď
hele5.1.2004, 17:52odpověď
thr6.1.2004, 07:41odpověď
Tomas Houda6.1.2004, 16:09odpověď
Jaro Chalupa4.1.2004, 12:55odpověď
Jaro Chalupa4.1.2004, 11:54odpověď
Jan L.4.1.2004, 16:25odpověď
miloslav4.1.2004, 20:40odpověď
tomasek4.1.2004, 23:15odpověď
Kratochvíl Ondřej5.1.2004, 10:26odpověď
fobust5.1.2004, 14:11odpověď
Dingo5.1.2004, 16:36odpověď
ildray5.1.2004, 23:37odpověď
Pavel Pospisil6.1.2004, 09:52odpověď
Filip6.1.2004, 10:56odpověď
L.Mareš6.1.2004, 12:57odpověď
thr6.1.2004, 14:49odpověď
L.Mareš6.1.2004, 17:42odpověď
Filip6.1.2004, 19:30odpověď
L.Mareš6.1.2004, 20:12odpověď
Filip7.1.2004, 12:43odpověď
Walther15.1.2004, 12:21odpověď
LUP7.1.2004, 00:04odpověď
L.Mareš7.1.2004, 10:49odpověď
LUP7.1.2004, 12:57odpověď
Filip7.1.2004, 16:13odpověď
thr7.1.2004, 16:34odpověď
L.Mareš7.1.2004, 17:11odpověď
Pavel Hajatko6.1.2004, 11:30odpověď
Lubos10.1.2004, 00:42odpověď
Filip6.1.2004, 11:41odpověď
Kratochvíl Ondřej6.1.2004, 12:46odpověď
Filip6.1.2004, 12:56odpověď
Kratochvíl Ondřej6.1.2004, 13:30odpověď
Amokk6.1.2004, 20:44odpověď
Luk12.1.2004, 14:43odpověď
lub12.1.2004, 14:55odpověď
lub12.1.2004, 15:01odpověď
LUP7.1.2004, 00:23odpověď
Tomas Houda7.1.2004, 08:16odpověď
radka7.1.2004, 09:11odpověď
Tomas Houda7.1.2004, 10:07odpověď
thr7.1.2004, 10:37odpověď
Tomas Houda7.1.2004, 11:03odpověď
thr7.1.2004, 12:07odpověď
Tomas Houda7.1.2004, 13:16odpověď
rt7.1.2004, 19:44odpověď
Tomas Houda7.1.2004, 22:17odpověď
rt8.1.2004, 00:00odpověď
Kratochvíl Ondřej7.1.2004, 09:41odpověď
Snek7.1.2004, 11:51odpověď
Filip7.1.2004, 12:56odpověď
lubos10.1.2004, 01:07odpověď
Ondrej Kratochvil16.1.2004, 16:13odpověď
Thomazz7.1.2004, 13:21odpověď
fobust7.1.2004, 13:31odpověď
Snek7.1.2004, 14:22odpověď
L.Mareš7.1.2004, 14:30odpověď
Ondrej Kratochvil8.1.2004, 10:39odpověď
Snek8.1.2004, 11:52odpověď
Ondrej KRatochvil9.1.2004, 10:40odpověď
L.Mareš7.1.2004, 14:05odpověď
Snek7.1.2004, 14:25odpověď
Thomazz Bokr8.1.2004, 16:16odpověď
Jan Brzak8.1.2004, 14:41odpověď
MirekE10.1.2004, 00:52odpověď
Anca, HK10.1.2004, 21:14odpověď
Divis12.1.2004, 16:11odpověď
L.Mareš12.1.2004, 18:12odpověď
thr12.1.2004, 18:44odpověď
L.Mareš12.1.2004, 19:08odpověď
GaborM22.2.2005, 21:04odpověď
Jaro Chalupa15.1.2004, 13:52odpověď
Raven15.1.2004, 14:31odpověď
Praktina22.1.2004, 21:58odpověď
filip24.1.2004, 14:19odpověď
Honza29.1.2004, 23:40odpověď
Kynčil Pavel30.1.2004, 07:32odpověď
Michal31.3.2004, 09:55odpověď
Hond8.2.2004, 18:02odpověď
Quend10.2.2004, 12:25odpověď
KK10.2.2004, 21:41odpověď
Achi9.3.2004, 08:29odpověď
fobust16.3.2004, 17:04odpověď
pl6.5.2004, 12:04odpověď
Michal Toms31.3.2004, 09:43odpověď
Spinoza9.4.2004, 00:23odpověď
Rosta13.4.2004, 22:37odpověď
PePan18.4.2004, 21:13odpověď
Kryštof29.10.2004, 22:06odpověď
Pavel19.2.2005, 12:11odpověď
JFL9.3.2005, 15:20odpověď
jakub zeman17.3.2005, 11:23odpověď
Peter18.3.2005, 08:44odpověď
RinGO19.4.2005, 11:09odpověď
Peter26.4.2005, 08:31odpověď
Z.1.5.2005, 10:39odpověď
Miloslav Souček17.6.2005, 08:57odpověď
Edvard Bartosz15.7.2005, 21:20odpověď
peter22.9.2005, 14:35odpověď
Kyklop9.10.2005, 01:28odpověď
Radomil26.9.2005, 09:48odpověď
Libor Lásko27.9.2005, 10:38odpověď
dodo simko17.1.2006, 20:36odpověď
PZvara15.2.2006, 09:21odpověď
Mike10.10.2006, 23:30odpověď
Ivo Hasilík13.7.2008, 21:40odpověď
jobik29.7.2008, 14:11odpověď
Ivan Mikšík3.8.2008, 10:36odpověď

přidat příspěvekpříspěvky e-mailemzobrazit vše stromovězobrazit vše podle data

Možná by vás mohlo zajímat


aktuální akce


 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace