motiv

související články


hledej v článcích

Sigma APO 120-300mm f/2,8 EX IF HSM

Recenze světelného telezoomu s unikátním rozsahem.

Několik slov úvodem

K této recenzi jsem se dostal poměrně prostě: tak dlouho jsem otravoval šéfredaktora Paladixu, až se (zjevně jen proto, aby ode mně byl pokoj) dohodl s dovozcem Sigmy o zapůjčení objektivu Sigma 120-300mm f/2,8 EX HSM na recenzi.

Proč mě právě tento objektiv tak zajímal? Důvod je celkem jednoduchý, dost mě zajímá focení zvířat a ptáků ve volné přírodě a proto se přirozeně zajímám o delší světelné teleobjektivy. A právě tato Sigma je dost zajímavá. Na trhu je více pevných skel 300mm f/2,8, řada zoomů 70-200mm f/2,8 i  řada zoomů o rozsahu cca (80)100-400mm f/4,5-5,6. Kromě testované Sigmy ale nevím o žádném jiném zoomu se světelností f/2,8 a rozsahem až do 300mm.

Objektiv budu do jisté míry srovnávat s Canonem EF 100-400 L IS a v menší míře i s nedávno hodnocenou Sigmou 80-400 OS. Nejde samozřejmě o přímé srovnání, jde o jiné rozsahy, nicméně si myslím, že jde o typické objektivy, které užívají fotografové s podobným zaměřením jako já a Sigma 120-300mm f/2,8 EX HSM by mohla představovat zajímavou alternativu právě k nim.

Technická specifikace objektivu Sigma APO 120-300mm f/2,8 EX IF HSM
Ohnisková vzdálenost 120-300mm
Skupiny/prvky 16/18
Úhel záběru 20.4° - 8.2°
Maximální clona 32
Nejbližší zaostřitelná vzdálenost (m) 1,5-2,5
Otáčející se přední část objektivu ne
Stupnice vzdáleností ano
Filtrový závit (mm) 105
Váha (g) 2600
Průměr x délka (mm) 112,8 x 268,5
Současná doporučená cena 73.990,- Kč s DPH

Mechanické provedení

Testovaná Sigma patří po stránce provedení nesporně k tomu lepšímu na trhu. Podle mého osobního názoru je sice provedení o něco horší než u teleobjektivů L řady od Canonu, ale rozdíl je nesrovnatelně menší než třeba u dříve hodnocené Sigmy 80-400 OS. V provedení nejsou žádné zásadní vady - chod zoomovacího kroužku je příjemný, to samé platí i o zaostřovacím kroužku. Povrch je podobně jako u jiných objektivů Sigma z řady EX černý s mírně drsnou strukturou. Na omak je příjemný, životnost povrchové úpravy je podle zkušeností s jinými Sigmami EX dostatečná. Při změně ohniskové vzdálenosti se nemění délka objektivu.

Trochu problém je ale s filtry - přední člen se sice při ostření ani při zoomování neotáčí, ovšem pořízení filtru pro závit 105mm může být problematické. Objektiv bohužel na rozdíl od Sigmy 300mm f/2,8 EX nemá adaptér na použití vnitřních filtrů, vkládaných do zadní části objektivu. Je to trochu škoda, sice se na teleobjektivech filtry neužívají až tak často, občas to ale může být problém.

Velmi pěkná je naopak robustní sluneční clona, zajímavě je řešená krytka z kůže zapínaná na suchý zip. Objektiv má stupnici vzdálenosti, její cejchování je ale spíše symbolické.

Moc se mi ale nelíbí stativový držák, není sice nijak špatný, ale na takto velký objektiv se mi zdá dost malý. Paradoxně nedávno testovaná Sigma 80-400 má držák větší. Nemohu se zbavit pocitu, že se Sigmě zkrátka u 120-300mm f/2,8 nevešel větší držák do připraveného transportního pouzdra (které je mimochodem krásně udělané), a proto použili menší provedení a vhodnější větší stativový držák nabízejí jako příslušenství.

Celkově ale nemám proti provedení objektivu žádné podstatné námitky, objektiv je opravdu pěkný. Předpokládám, že nebudou ani potíže s odolností při běžném provozování. Jen bych chtěl upozornit, že objektiv opravdu není malý, na snímcích se může zdát, že se od relativně malého Canonu 100-400 L IS ani moc neliší, ale je to zdání. Máte-li objektivy fyzicky vedle sebe, je rozdíl hodně výrazný jak ve velikosti, tak zejména ve hmotnosti.


Objektiv na první pohled není o
mnoho větší než Canon 100-400.
Je ale přeci jen mohutnější a o cca 1 kg těžší.

Rozdíl se dále zvětší v případě,
že se u Canonu nastaví kratší ohnisko.
Tím se objektiv zkrátí a lépe se vejde do brašny.

Zaostřování

Ostření je naprosto tiché a velmi slušně rychlé, jsou použity ultrazvukové HSM motory. Nic nelze vytknout ani spolupráci s tělem Canon EOS 10D, neobjevují se žádné "překmity" a jiné nectnosti. Chování je slušné i s 2x telekonvertorem. Při ručním ostření je opět možný režim "full-time-manual", ručně ostřit tedy lze bez jakéhokoli přepínání. Perfektní je i provedení ostřícího prstence, příznivci ručního ostření budou na 100% spokojeni.

Bohužel jsem ale narazil na jednu nepříjemnost. I této Sigmě chybí dost zásadní "maličkost", kterou je omezovač rozsahu AF. Tato funkce známá z lepších objektivů Canon umožňuje volbu ostření buď v plném rozsahu (v tomto případě tedy od 2,5 metru do nekonečna - v případě ohniskové vzdálenosti 300m) anebo omezeně, například od sedmi metrů do nekonečna. Vzhledem k tomu, že při ostření nablízko je nutný větší posun zaostřovacího členu, tak jde o omezení poměrně významné. V praxi omezovač velmi urychlí zejména zachycení pohyblivých objektů v některých situacích. Jak popíšu v praktické části článku, někdy je to opravdu nepříjemný nedostatek.

Praktické zkoušky

Podobně jako u Sigmy 80-400 OS jsem i se Sigmou 120-300mm f/2,8 vyrazil do pražské zoologické zahrady. Užíval jsem Canon EOS 10D a monopod Cullmann. Dobrý dojem z předchozích kapitol se celkem potvrdil, objektiv skutečně funguje dobře. Automatické ostření je tiché a spolehlivé, nenarazil jsem ani na žádné jiné technické či ergonomické problémy. Na druhé straně ale musím podotknout, že po několika hodinách focení jsem měl objektivu poněkud "po krk", o cca 1 kg vyšší hmotnost proti mému obvyklému EF 100-400 L IS je cítit daleko více, než by se zdálo.

Nicméně výsledky jsou poměrně zajímavé. Jako obvykle platí, že u objektivů s ohnisky 200mm a více už záleží v první řadě na tom, aby byl snímek dobře zaostřený a bez pohybové neostrosti, teprve po splnění těchto podmínek dojde na kvalitu vlastního objektivu. Na základě výběru z několika set snímků si dovolím tvrdit, že testovaný objektiv kreslí ostře i při clonách 2,8-4, od clony 5,6 pak už nemám vůbec co vytknout. Ve srovnání s EF 100-400 L IS je hlavní výhodou vyšší světelnost, která umožňuje lépe rozostřit pozadí, případně umožní vystačit s nižší citlivostí snímače, což celkové kvalitě jen prospěje. U záběrů, kde je světla dostatek a clona vychází při nízkém ISO a dostatečně krátkém času nad 5,6-8 není mezi objektivy zásadní rozdíl, v některých případech je výhodou Canonu optická stabilizace. Jasným plusem Sigmy je ovšem zmíněná možnost výrazněji rozostřit pozadí.

Slušné je i chování v protisvětle, v tomto směru mi Sigma 120-300 přijde nadprůměrná.

Během focení jsem navíc neustále oceňoval fakt, že jde o zoom. Při focení zvířat (i v zoo, ve volné přírodě je to ještě mnohem horší) si zkrátka nelze vybírat, pokud je objekt příliš blízko, tak nelze zdaleka vždy poodstoupit. Musím říci, že například s pevným sklem 300mm f/2,8 bych měl u řady snímků potíže.


Pelikán
200mm f/4

Orlosup
300mm f/2,8

Nesyt africký
300mm f/5,6

Ibis skalní
300mm f/4,5

Emu
234mm f/3,2

Hutia
300mm f/5,6

Samostatnou a podle mého názoru extrémně důležitou kapitolou byly pokusy s dvojnásobným telekonvertorem. Proč je to tak důležité? Protože naprostá většina AF zrcadlovek spolehlivě ostří jen do světelnosti f/5,6, ostatně se dá říci, že clona 5,6 je celkem rozumná i v jiných ohledech jako je třeba jas obrazu v hledáčku atd. A právě ve spojení s TC se projeví výhoda objektivu 120-300mm f/2,8, s dvojnásobným konvertorem máme výsledný objektiv 240-600mm f/5,6. Teleobjektiv 600mm f/5,6 je už velmi slušný výsledek, který se jinými cestami dost dobře nedosáhne. Klasický zoom 80-200mm f/2,8 končí na 400mm f/5,6, objektivy jako EF 100-400 L IS nebo nedávno testovaná Sigma 80-400 OS se nedají s TC použít téměř vůbec. Světelnost při 400mm je u nich pouze 5,6 a i s TC 1,4x se již dostane na výslednou hodnotu 8, kdy již většinou AF nebude funkční. Proto bylo vyzkoušení Sigmy 120-300mm f/2,8 s TC 2x velmi podstatné.

Konvertor Sigma EX 2x je všeobecně známý, proto ho není nutno popisovat, důležité je jeho chování se zkoušeným objektivem. Po mechanické stránce je vše téměř dokonalé, konvertor na objektiv přesně zapadá jak rozměry, tak i povrchovou úpravou - viz závěrečný snímek. Perfektní je i funkčnost, ve spojení s EOS 10D funguje AF i další funkce bez potíží. Elektronika konvertoru je řešena tak, že opravdu "násobí dvěma", proto sedí i údaje v EXIF - základní clona f/5,6, ohnisko také ukazuje rovnou vynásobené. Po funkční stránce tedy není co vytknout, dokonce se ani nedá říci, že by se nějak zpomalilo automatické zaostřování.

Z hlediska optické kvality si je v první řadě nutno uvědomit, že práce s objektivem 600mm (tedy 960mm kinofilmový ekvivalent) není právě snadná a například monopod Cullman, který jsem měl v zoo, je již mírně za hranicí svých možností. Jako příklad jsem záměrně zařadil snímek mláděte magota, který je zkrátka a dobře neostrý, při minimální hloubce ostrosti a neustálém pohybu opičátka a poměrně špatném osvětlení jsem snímek zkrátka nedoostřil. Snímek psouna nicméně ukazuje, že je focení možné a výsledky lze akceptovat. Spíše pro zajímavost přidávám i snímek hrdličky čínské, který je při ohnisku 600mm focen z monopodu časem pouze 1/100s, jak vidno v případě nutnosti lze zkusit i podobné extrémy. Hlava papouška je pak focena výsledným ohniskem cca 330mm, je to opět ukázka výhody zoomu pro rychlou kompozici.

V souhrnu je podle mého názoru TC 2x s testovaným objektivem dobře použitelný. Snímky jsou poněkud měkčí, nemá cenu předstírat, že nedojde k vůbec žádnému poklesu kvality, nicméně jsou plně použitelné. Zejména pro zájemce o focení ve volné přírodě bude tato možnost velmi zajímavá.


600mm

600mm

330mm

600mm

Moje nadšení pro testovaný objektiv bohužel poněkud opadlo asi o týden později, kdy jsem Sigmu vzal do Jižních Čech na volavky. Při focení letových záběrů se ukázala absence omezovače rozsahu AF jako poměrně fatální, při sledování ptáka proti obloze zkrátka dochází k přeostřování a výsledky jsou velmi problematické. Jak mám ověřeno dlouhodobou praxí s EF 100-400 L IS, tento problém má EOS 10D s prakticky jakýmkoli objektivem, pokud však nastavím omezený rozsah AF, tak je opětné doostření po "odjetí" neporovnatelně rychlejší a problém ve výsledku do značné míry zmizí. Bohužel Sigmě tato funkce chybí a mě to hodně vadí. Je ale nutno dodat, že v mnoha oborech focení se tento problém vůbec neprojeví. Problém nebude tak významný ani u vyšších modelů těl jako je třeba EOS 1D Mark II.

Pak již následovalo jen pár testovacích snímků při OA Jemčina, při kterých jsem si především ověřil, že monopod Manfrotto 680 je na rozdíl od v zoo použitého Cullmanu pro tento objektiv téměř ideální. Následovalo již jen vrácení objektivu...

Závěrečné hodnocení

Hodnotit tak mimořádný výrobek, jako je Sigma 120-300mm f/2,8 je těžké. Uvědomte si, že momentálně na trhu není žádný jiný zoom se stejným rozsahem a světelností! Ale přeci jen to zkusím.

Testovaná Sigma není zcela dokonalý výrobek. V některých bodech není objektiv plně dotažen, týká se to zejména absence omezovače AF a zadních filtrů. Na druhé straně je ale nutno uznat, že optická kvalita, většina mechanického provedení nebo třeba HSM ostření jsou na velmi vysoké úrovni a lze je jen chválit. Uvážíme-li, že cena bez jakýchkoli slev je včetně TC 2x necelých 80 tisíc Kč zatímco cena Canonu 300mm f/2,8 IS L je v ČR skoro 190 tisíc Kč, tak opravdu nelze hodnotit jinak než kladně. Canon 300mm f/2,8 IS L je sice dotažený téměř do dokonalosti a má stabilizátor, ale víc než 100 tisíc korun rozdílu je z pohledu byť velmi náročného fotoamatéra prostě příliš mnoho. Proto se domnívám, že pro všechny zájemce o delší světelné objektivy je Sigma 120-300mm f/2,8 velmi zajímavou alternativou, zejména zájemci o fotografii zvěře ve volné přírodě by ji neměli ponechat bez povšimnutí. Byl bych ale nerad, kdyby na základě předchozího cenového srovnání někdo došel k závěru, že jde jen o nějakou levnější náhražku. Objektiv je svým rozsahem a světelností na trhu skutečně unikátem a osobně pokládám možnost změny ohniskové vzdálenosti za velkou výhodu.

K nákupu jsem se posléze prozatím neodhodlal, ale přiznám se, že mi hlavou vrtá poměrně hodně a dost možná, že na ni přeci jen časem dojde.

Tomas a Sigma :-)
Takto mě zachytil "špionážní fotograf"
L. Batěk při testech na Jemčině

Tomáš Hrubý
http://blog.fotozona.cz
Další články autora

1   2   3   4   5   
1 - výborný ... 3 - průměrný ... 5 - špatný
Diskuse k článku
Marek3.11.2004, 10:10odpověď
Dingo3.11.2004, 19:13odpověď
thr4.11.2004, 11:15odpověď
Dingo4.11.2004, 15:00odpověď
Ivan Miksik11.11.2004, 12:47odpověď
Dingo15.11.2004, 15:12odpověď
Dingo15.11.2004, 15:14odpověď
Musilek Slavoj4.11.2004, 11:02odpověď
Mahas5.11.2004, 05:27odpověď
Radek7.11.2004, 12:05odpověď
Dingo7.11.2004, 17:51odpověď
Mahas7.11.2004, 19:15odpověď
Radek7.11.2004, 19:37odpověď
thr7.11.2004, 19:55odpověď
Radek7.11.2004, 20:15odpověď
Radek7.11.2004, 19:36odpověď
Mahas7.11.2004, 20:53odpověď
Michal.kt8.11.2004, 10:26odpověď
thr8.11.2004, 11:05odpověď
Radek8.11.2004, 11:07odpověď
MaSka10.11.2004, 12:11odpověď
Ondřej10.11.2004, 20:02odpověď
mazac11.11.2004, 15:11odpověď
Kapsa12.11.2004, 08:24odpověď
Tomas Hruby15.11.2004, 17:00odpověď

přidat příspěvekpříspěvky e-mailemzobrazit vše stromovězobrazit vše podle data


aktuální akce

aktuální články

bazar nabízí

 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace