motiv

Velmi stručný přehled zrcadlovek Canon s bajonetem FD

Současností firmy Canon jsou AF zrcadlovky řady EOS. Rozdílem proti Nikonu, Pentaxu i Minoltě je to, že Canon výrobu MF přístrojů zcela ukončil. Příčina je prostá - Canon se jako jediný odhodlal při nástupu AF k úplné změně bajonetu z původního FD na nový EF i za cenu úplné ztráty kompatibility se starším příslušenstvím a pokračování produkce starších přístrojů se stalo zřejmě ekonomicky velmi problematickým.

Z toho si již asi každý vyvodí hlavní problém přístrojů, o kterých bude tento článek - jedná se o zcela mrtvou větev, ke které již nic nového nebude. A to velmi komplikuje hodnocení, neboť i když zjistíte, že tři z MF SLR Canon pokládám za výborné, v posouzení vhodnosti bazarové koupě jsem velmi nerozhodný. Ale každý si snad udělá názor sám a já zůstanu jen u dostupných faktů.

Hned zpočátku je dobré upozornit na to, že systém Canonu s bajonetem FD byl ve své době velmi obsáhlý a jeho součástí byly i velmi špičkové objektivy. V systému FD se například objevily objektivy používající členy z fluoridu (asi unikát, dnešní ED/LD/APO/... objektivy sice samozřejmě členy s nízkou disperzí užívají, ale převládají podstatně levnější speciálně upravovaná skla). Zajímavý je i samotný FD bajonet, který je řešen "tak nějak opačně". Těžko popsat, ale vezměte si v bazaru kterýkoli FD Canon do ruky a okamžitě pochopíte. Právě tato zvláštnost mu ale asi byla osudná, neboť se do takto řešeného bajonetu zřejmě nedaly dost dobře přidat prvky nutné pro AF, a to Canon přivedlo postupně až ke vzniku EOSu.

Nejstarší modely

Canon FTb Dovolím si vynechat přístroje se staším bajonetem FL, jako byly Canony FL, QL nebo Pelix a začnu až s přístroji vzniklými po nástupu FD bajonetu. Jsou to F-1, TLb, FTb a FTn. TLb asi nemá pro dnešní dobu cenu, nemá snad ani TTL měření. Prvními Canony stojícími i dnes za úvahu jsou modely FT. To jsou jednoduché přístroje s mechanickou závěrkou (do 1/1000s), ovšem ve své třídě dobře vybavené. Nabízejí vícenásobné expozice, kontrolu hloubky ostrosti i MLU. Měření expozice je selektivní, cca 12% hledáčku.

Canon F1 Canon F-1 je prvním z profi přístrojů. Oproti FT je celkově robustnější. Nejkratší čas je 1/2000s, hledáčky jsou výměnné a k dispozici jsou dva motorové pohony (2-3,5 obr./s). Navíc byl pro olympiádu v Sapporu 1972 vyroben motor HS s rychlostí 4-9 obr./s, ale při této rychlosti se nevracelo zrcadlo. Ve velmi malé sérii byla proto vyrobena i těla s polopropustným zrcadlem, ale pochybuji, že by se s nimi v Čechách někdo setkal... Mimochodem ale i zde je vidět dlouhodobý vývoj u Canonu, na tuto koncepci nezapomněli a nasadili ji například u přístroje EOS RT.

Inovace F-1

Mutace F-1 si zasluhují samostatnou kapitolu. Jsou dvě: F-1n a F-1N. Pozor, název je opravdu "case-sensitive"!!! F-1n pochází zhruba z roku 1976 (původní F-1 z roku 1971). Oproti F-1 je změn celkem málo, třeba zjednodušené vícenásobné expozice, vyšší rozsah citlivostí filmů atd. Mnohem zajímavější je F-1N. Ten už má elektronickou závěrku (opět do 1/2000s). A pozor, po Pentaxu LX je to druhý přístroj, u kterého jsem se setkal s tím, že je závěrka sice elektronická, ale pracuje v rozsahu 1/90-1/2000s i bez baterie. Kromě toho je dost úprav i v měření. Určitou neobvyklostí (pro dnešní dobu) je fakt, že metody měření, dostupnost časové automatiky, atd. závisí na použité matnici a hledáčku. To je snad jediná vada, která komplikuje jednoznačné doporučení F-1N, dnes totiž může být problém sehnat to příslušenství, které bychom přesně chtěli. Jinak je to ale výborná MF zrcadlovka, kterou lze navíc získat ve výborném stavu, vyráběla se prakticky až do konce produkce MF Canonů. Rok ukončení výroby mimochodem není úplně jasný, F-1N se ale podle všeho vyráběl možná až do roku 1993, tedy ještě více než 6 let po nástupu řady EOS. I to vypovídá o jeho kvalitě...

Série A

Přístroje s elektronickou závěrkou, u všech s nejkratším časem 1/1000s. AE-1 je zajímavý tím, že nabízí clonovou, nikoli časovou automatiku. To je dost unikát. Zřejmě to zarazilo i některé zákazníky, proto byl uveden i AV-1, který má naopak pouze časovou automatiku. U AV-1 ale bohužel chybí manuální časy (jen 1/60s), tak tudy asi cesta nevede. Lahůdkou je AL-1, který má indikaci zaostření. Tenhle přístroj jsem měl v ruce, je to docela legrace. V zrcadle je takové "něco" a opravdu to značkami v hledáčku ukazuje, na kterou stranu kroutit objektivem... Není to celkem na nic, ale jinak je AL-1 zcela slušná MF zrcadlovka s časovou automatikou a manuálním nastavením, tak proč ne... AE-1 program je AE-1, která má kromě clonové i programovou automatiku. Je to jeden z dobře použitelných MF Canonů.

Canon AV-1 Canon AE-1
Canon AE-1 program Canon A-1

U AE-1 bych se přeci jen trochu zastavil. Tento přístroj sice vypadá z dnešního pohledu nenápadně, ale ve své době představoval jistý průlom. Při návrhu byl totiž kladen velký důraz na rentabilitu výroby, přístroj je tak proto zjednodušen, vrchní díl je pak plastový s povrchovou úpravou imitující kov. Těchto přístrojů se vyrobilo víc než 4 miliony a ve své podstatě šlo o první "bakeliťák". U něj je ale toto označení třeba brát s velkou nadsázkou, AE-1 je ve skutečnosti extrémně spolehlivý přístroj, kterému není co vytknout. Je trochu ironií osudu, že tato klasická spolehlivá zrcadlovka vlastně prošlapávala cestu pro některé pozdější extrémně ošizené modely, kterým již hanlivé označení "bakeliťák" patří právem... Nejvyšším modelem řady A je Canon A-1. Kromě manuálu je k dispozici i clonová, časová a programová automatika. Čas i clonu v hledáčku indikuje LED displej. Připojit se dají různé motory s rychlostí až 5 obr./s. Bohužel se mi nepodařilo zjistit, zda je TTL měření funkční i s bleskem, kolega sice A-1 vlastní, ale patřičný blesk nemá. I pokud to nepůjde je však A-1 rozhodně velmi dobrým přístrojem, který bych, nebýt výhrad z úplného úvodu, plně doporučil.

Řada T

Canon T70 Zásadní rozdíl proti výše uvedeným přístrojům je to, že všechny přístroje řady T mají motor v těle. T50 a T60 nestojí za moc. T60 byl podle všeho velmi nepovedený model, který byl dokonce zřejmě stažen z trhu, ani Canon není bezchybný. T50 je o něco lepší, nabízí časovou automatiku a manuální čas 1/60s. Ovšem velké nadšení ve mně nebudí ani ten. Zajímavý přístroj je však Canon T70. Trochu mi připomíná Nikon F-301, má ale více možností (3 programy). Na můj vkus je sice trochu moc plastový, ale rozhodně se dá plně akceptovat. Trochu sporné je tlačítkové ovládání, ale tehdy to byla móda. T70 umí TTL měření blesku.

T80 je zajímavý spíš pro sběratele, je to totiž první pokus Canonu v oblasti autofocusu. Pracoval jen s několika speciálně upravenými objektivy, které měly vestavěný motor, snímač zaostření již byl uvnitř těla. Asi nemá cenu se s ním zabývat, ale místo v historii Canonu mu právem patří. Ostatně vzato kolem a kolem, EOS má stejnou koncepci, pouze díky modernizaci technologií jsou již zaostřovací motory v objektivu dokonale skryty a netvoří typický "nádor".

Canon T90

Canon T90 A nakonec zlatý hřeb. Budu stručný - je to po stránce technické vyspělosti jedna z nejlepších MF zrcadlovek, jaké kdy vůbec existovaly, překonaly ji snad jen některé Contaxy. Samozřejmě uvažuji v kategorii sportovní a reportážní fotografie, ne o situacích, kde jsou lepší plně mechanické přístroje. T90 je multiprogramová zrcadlovka s motorem v těle. Motor není právě pomalý - 4,5 obr./s. Závěrka má nejkratší čas 1/4000s a hlavně synchročas 1/250s. Blesk podporuje TTL měření, expozici lze měřit centrálně, bodově a selektivně.

Zkrátka k současné špičce chybí jen ten autofokus... O kvalitě svědčí i to, že T90 je podle všeho určitým přestupněm EOSu 1. Nemohu si pomoci, ale u T90 by se o koupi v bazaru za rozumnou cenu i přes úvodní výhrady vůči FD Canonům uvažovat asi dalo. Ceny jsou zajímavé a přístroj vynikající. Na druhé straně mi ale připadá, že T90 by plně využili spíše zkušenější a náročnější fotoamatéři a ti už asi budou uvažovat o něčem novějším.

Tomáš Hrubý
http://blog.fotozona.cz
Další články autora

1   2   3   4   5   
1 - výborný ... 3 - průměrný ... 5 - špatný
Diskuse k článku
Erik8.10.2003, 08:12odpověď
Jan Hampl8.10.2003, 17:47odpověď
thr13.10.2003, 14:05odpověď
Jan Hampl13.10.2003, 22:56odpověď
Roman Dubravský8.10.2003, 08:52odpověď
Pazda1.7.2005, 15:02odpověď
Jiri Zednik8.10.2003, 10:11odpověď
Kutina Pavel13.10.2003, 00:27odpověď
Trhač8.10.2003, 11:09odpověď
StepanK8.10.2003, 11:15odpověď
thr8.10.2003, 14:53odpověď
Michal8.10.2003, 15:25odpověď
Kutina Pavel13.10.2003, 00:55odpověď
Josef Hrubý15.10.2003, 13:18odpověď
Raven9.1.2004, 09:37odpověď
 FTb
Kiti20.11.2004, 15:47odpověď
Michal29.12.2004, 20:53odpověď
Jose2.5.2006, 12:06odpověď

přidat příspěvekpříspěvky e-mailemzobrazit vše stromovězobrazit vše podle data

Možná by vás mohlo zajímat
 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace