Fotografování akvária

Andrej Ješka

Zdravim

Potreboval by som poradit ako na fotografovanie mojho akvaria. Mam aparat Minoltu Dynax 5 aj s externym bleskom 3600HS. Mam vsak jedno s tych “modernych” akvarii ktore maju predne sklo vypukle 260l … Ked som skusal fotit z bleskom ryby najme skalare dostavaju neprirodzeny lesk nehovoriac o tom ze trafit sa tak aby nebol na prednom skle odlesk blesku je tak jeden z deiatich pokusov. Pomohol by nejaky polarizacny filter? Bez blesku som na velmi dlhych casoch co tie moje potvory – rybky akoby tusil a vzdy ako fotim tak sa pohnu …

Diky
Andrej
Jeska

PS presiel som si vsetky clanky ale zaoberajuci sa takouto temou som nenasiel mozno by nebol zly …

1 komentář u „Fotografování akvária“

  1. Odpověď redakce

    Při fotografování akvária skutečně vadí množství skla, bez kterého ovšem není akvárium akváriem. Je tedy nutné svítit a fotografovat tak, aby se odlesk světelného zdroje neobjevil v záběru.
    Nejjednodušším řešením je posunout objektiv co nejblíže sklu, vpodstatě ho přitisknout. Tak se v žádném případě nemůže odraz na čelním skle dostat do záběru. Ale pozor, pokud jsme v místě, kde je vidět až na zadní sklo (protože v tom místě nejsou rostliny, ani velký kámen či dřevo), zkazí nám záběr odlesk právě na zadním skle. Pak ještě pomůže fotit šikmo, nejlépe na opačnou stranu, než na které je vůči objektivu blesk. Například kompakty mívají blesk z pohledu fotografujícího vlevo, v takovém případě bychom fotografovali směrem doprava. Tím se vyhneme odrazům na čelním i zadním skle.
    Předchozích rad využijí především ti, kteří mají blesk pevně spojen s fotoaparátem, tedy především majitelé kompaktů. Kdo má možnost použít blesk externí, dosáhne mnohem lepších výsledků s jeho umístěním mimo fotoaparát. Pokud chceme fotit větší či celkový pohled na akvárium, nemáme ani jinou možnost.
    Máme-li jen jeden blesk, máme zhruba čtyři možnosti. To první je umístit blesk nad akvárium, podobně jako jsou světla – jen blíže k čelnímu sklu a dostatečně vysoko, aby blesk osvětlil rovnoměrně celé akvárium. Dostaneme tak osvětlení podobné tomu, jako máme v akváriu normálně. Druhou možností je osvětlovat akvárium také shora, ale s bleskem posunutým před čelní sklo, tedy šikmo. Musíme si pohlídat, aby se obraz blesku a tedy ani obraz záblesku nedostal do zorného pole. V tomto případě už máme osvětlení mírně čelní. Ovšem může se objevit problém s rovnoměrností ovětlení. V závislosti na poloze blesku je část akvária nasvětlena přes čelní sklo a část přes hladinu, v cestě světlu navíc stojí hrana čelního skla. dokonce se může stát, že pozadí není nasvětleno vůbec, což může a nemusí být vítáno.
    Třetí a čtvrtá možnost jsou podobné, jen je blesk umístěn na straně akvária, nejlépe v horní části.
    Ještě lépe pořídíme, máme-li k dispozici blesků více. Pak můžeme pochopitelně uvedené způsoby kombinovat.
    Zatím jsme se bavili o skle, ale neměli bychom zapomenout na rybky. Jejich lesklé šupiny mohou vést také k nežádoucím odrazům, naštěstí řešení tohoto problému je stejné, jako řešení problému s odrazy na skle. A pokud fotografujeme rybky s bleskem v režimu automatického řízení záblesku (ať již TTL nebo čidlem blesku), musíme posoudit poměr osvětlení rybky a pozadí a velikost rybky vůči zabíranému poli. Pokud tu bude výrazný nepoměr, nebude stačit množství světla odraženého od rybky při správné expozici na aktivaci automatiky – ta vypne záblesk až při mnohem větší expozici. Výsledkem může být akvárium plné bílých skvrn.

    Odpovědět

Napsat komentář