Úprava obrázku v 16ti bitech na kanál

Antonin Vodak

Dobry den.
Muzete mi prosím poradit jak mám pracovat s formátem RAW? Jako profesionál potrebuji fotografe v co nejvetsí kvalite a velikosti pro ofsetovy tisk.
Kdyz prevedu fotku vyfotografovanou v RAW do formátu TIFF(16 bit/ch),aby bylo mozno s ni pracovat ve Photoshopu, prestane mi fungovat rada funkcí (krome jiné i moznost vyrovnat kácející se svislice u architektury).
Kdyz ji prevedu do EXIF-TIFF(8 bit/ch) nebo EXIF-JPEG, vsechny ovládací funkce Photoshopu sice zustanou zachovány, ale velikost vysledného obrazu je polovicní a vlastne stejná jako kdybych fotografoval na druhy nejkvalitnejsí program, ktery mi prístroj nabízí, tedy nízce komprimovany JPEG. K cemu potom tedy RAW v digitalnich pristrojich vlastne je?
Dekuji A.Vodák

1 komentář u „Úprava obrázku v 16ti bitech na kanál“

  1. Odpověď redakce

    Váš problém nesouvisí s formátem, do kterého Váš přístroj ukládá, ale s možnostmi programu, který na úpravu obrázků používáte. RAW formát jsou vlastně jen “surová” data ze snímače bez jakýchkoliv úprav.

    Bohužel nepíšete, jakou verzi Photoshopu máte. Starší, případně odlehčené verze dodávané ke skenerům a digitálním přístrojům, podporovaly v 16ti bitech na kanál jen nejnutnější úpravy jako úrovně, křivky, gammu nebo korekci barev a základní funkce pro výběry. V podstatě šlo jen o úpravy barev, jasu a kontrastu, transformace obrázku a další funkce a filtry už podporované nebyly. To je patrně i Váš případ. S každou novou verzí je situace lepší, ale může znamenat nemalé finanční částky za zakoupení nové verze nebo upgradu.

    V první řadě vycházejte z toho, jaká data musíte dodat pro tisk, 16 bitů je důležitých hlavně na úpravu tonality a barev, kdy se omezí vznik děr v histogramu. Proto pokud Váší tiskárně/minilabu stačí data v 8mi bitech na kanál, úpravy které lze udělejte v 16ti bitech a zbytek v 8mi, na ořezy nebo změny perspektivy má barevná hlobka vliv minimální.

    V případě, že se bez 16ti bitů na kanál neobejdete, musíte buď pořídit vyšší verzi Photoshopu, nebo se poohlédnout po jiném programu. Zajímavou, plně funkční (i v 32 bitech na kanál) a dokonce volnou alternativou je CinePaint (dříve Film Gimp), ale verze pro MS Windows je v současné době pozastavena. Více naleznete na http://cinepaint.sourceforge.net/

    S pozdravem
    Jan Seifert

    Odpovědět

Napsat komentář