Výběr fotoaparátu

matoni555

Dobrý den,
jelikož ve fotografii jsem skoro začátečník, chtěl bych poradit. Dosud jsem fotil digitálním foťákem Canon a focení mě začalo bavit, tak bych si chtěl pořídit nějaký klasický přístroj. Brouzdal jsem po internetu a narazil na několik nabídek. Ta první je Sokol 2,8/50, pán, který mi toto nabízí, prý tyto foťáky opravuje, a tak by mi na to dal i záruku, že bude vše v pořádku. Cena tohoto je 700 Kč. Druhá nabídka je Zenit 12XP za 500Kč. Je ve velmi slušném stavu a nic s ním není. Poslední nabídka je fotoaparát Zenit TTL s objektivem Helios 44M se světelností f/2 za 480Kč. Prý taky v dobrém stavu. Tak bych chtěl od vás radu, jaký fotoaparát by byl vhodný pro mne, jako začátečníka, jestli teda nějaký, a zda je cena dobrá.
Děkuji

1 komentář u „Výběr fotoaparátu“

 1. Odpověď redakce

  Víte, přijde na to, co byste chtěl za přístroj, resp. jestli zrcadlovku, nebo něco jiného. Sokol je dálkoměrný přístroj, zatímco Zenity jsou zrcadlovky.
  Po pravdě řečeno, ani jedno bych si nekoupil, a když, pak raději Zenita, protože má výměnné objektivy (Sokol je výměnné nemá a je to takový kovový, těžký, ale pořád skoro kompakt… Podívejte se např. sem:
  http://cameras.alfredklomp.com/sokol2/

  Helios 44M je objektiv docela kvalitní, zatímco o tělech Zenit bych to tvrdil s velkou opatrností – hlavně hledáček pokrývá jen asi 73% skutečného obrazu, a tak budete vždycky trochu překvapen, co všechno jste vyfotografoval. Hledáček je také dost tmavý. Dalším problémem je závěrka; má malý rozsah časů 1/500 – 1/30 s + B, což je pro vážnou práci dost málo, dost často odchází plátno a také začínají po nějaké době zlobit časy.

  Více informací o Zenitech najdete tady:
  http://www.paladix.cz/clanky/zenit-e.html
  http://www.paladix.cz/clanky/jeste-jednou-zenit.html
  Sice jsou to články hlavně o Zenitu E, ale TTL ani 12XP se od nich v základu vůbec neliší: stejná závěrka, stejný hledáček, jen TTL a 12XP mají vnitřní měření světla, které z nich ale pořádné přístroje stejně neudělá. Kdybyste opravdu chtěl zůstat u Zenita, kupte 12XP, protože je z vámi uvedených typů nejnovější. Ale buďte si vědom, že dřív nebo později – pokud se chcete fotografování věnovat více – narazíte na různá omezení, která jsem uvedl výše. Mohu Vám zaručit, že s např. s Praktikou na tato omezení narazíte (nemá cenu se tvářit, že existuje dokonalý přístroj) podstatně později.

  Pokud bych Vám mohl něco doporučit, kupte si zrcadlovku Praktica. Sice bude stát s objektivem cca 2000 Kč (na internetu i podstatně méně), ale je to “dospělý” přístroj, který je jednak spolehlivý, jednak má kovovou závěrku s časy od 1/1000 do 1s + B, univerzální závit M42, dále má jasný hledáček se zaostřovacími pomůckami a mnohem solidnější celkové zpracování.
  Podívejte se sem:
  http://www.paladix.cz/clanky/praktica-rady-l-1-generace.html
  http://www.paladix.cz/clanky/praktica-rady-l-2-generace.html
  http://www.paladix.cz/clanky/praktica-rady-l-3-4-generace.html
  http://www.paladix.cz/clanky/praktica-rady-l-prislusenstvi.html

  Zkuste se podívat třeba na náš bazar na Paladixu – v odkazu jsem předvolil přístroje Praktica.
  http://www.paladix.cz/bazar/index.php?badt=1&bmid=5&btid=1&dsw=&q=&uid=0

  Nemějte pocit, že zde bezhlavě propaguji jen to dražší; měl jsem Zenita i Praktiku, a tak mohu srovnávat. Pro Zenita toto srovnání opravdu dobře nedopadá.
  Budete-li mít nějaké další dotazy, napište.

  Milan Sýkora

  Odpovědět

Napsat komentář