Filtry polarizační a barevné

Marketa

Dobrý den!
1) Lze použít polarizační filtr B+W Kaesemann cirlkulární s B+W UV filtrem? A který mám dát blíže k objektivu? Nebo je lepší mít jen samotný polarizák na objektivu 58 mm?
2) Filtr Hoya didymium (intensifier) – je také hezký pro západy slunce, nebo je lepší použít filtr červený?
3) Má význam si kupovat redukci k objektivu 62 mm kvůli filtrům, aby byla jejich barevná funkčnost znatelná? Menší objektiv mám 58 mm. Jedna se mi o filtr zelenožlutý, tabákovy a Hoya intensifier ci červený.
4) Je výhodnejsi a efektivnější přechodový tabákový filtr, a nebo tabákový po celé ploše?

Děkuji za odpověď, Markéta

1 komentář u „Filtry polarizační a barevné“

  1. Odpověď redakce

    ad 1) Filtry lze používat v různých kombinacích, polarizační by měl být první (tj. dále od objektivu), aby se s ním lépe manipulovalo. Omezení v počtu současně použitých filtrů je jen jedno – aby obraz nebyl vinětovaný kvůli příliš silným objímkám filtrů. Kombinace UV a polarizéru je skoro zbytečná, používejte samotný polarizační filtr – zejména při jejich kombinaci – by měly mít kvalitní antireflexní vrstvy.

    ad 2) Tohle musíte VYZKOUŠET, protože slovo “hezký” znamená pro každého něco jiného a barevné podání je věc dost subjektivní.

    ad 3) Redukce se nekupuje proto, aby se zesílil účinek filtrů, ale proto, aby jich člověk nemusel kupovat tolik – pořiďte si filtry podle většího objektivu a poté redukci na menší objektiv (obráceně to samozřejmě nejde), dost tím ušetříte.

    ad 4) Vlastně by se dalo odpovědět totéž, co v bodě 2. Přechodový filtr je efektnější (nikoli efektivnější), snímky mají jakési napětí a vypadají zajímavě. Celoplošný tabákový filtr má dle mého názoru podstatně menší využití – volil bych tedy přechodový (ostatně ho používám).

    Milan Sýkora

    Odpovědět

Napsat komentář