jaký makro objektiv

Marcel Nagy

Dobrý den

Mám Zrcadlovku nikon D3200. Mám ji krátce a v objektivech se ještě moc neorientuji. CHtěl jsem se zeptat, jaký makro objektiv pořídit k zrcadlovce Nikon D3200 do 3000kč, jestli tedy za tuto cenu sehnat jde. Předem děkuji za odpověď.

Hezký den
Marcel Nagy

2 komentáře u „jaký makro objektiv“

  1. Odpověď redakce

    Za tuto cenu makroobjektiv přímo na D3200 nepořídíte. Neljevnější je Nikon AF-S Micro-Nikkor 40/2,8 G DX za 8000 Kč.

    Nepíšete, k jakému účelu makroobjektiv chcete, proto poněkud obecně popíšu možnosti, které při omezeném rozpočtu máte.

    První a nejlepší možností je samozřejmě poohlédnout se po výše zmíněném objektivu z druhé ruky (případně jiném ze současné produkce, jejich cena bude ovšem vysoká i u použitých kousků).

    Jakožto majitel Nikonu máte také možnost použít teméř jakýkoliv objektiv, který kdy Nikon pro bajonet F vyrobil. Do 3000Kč byste měl celkem bez problému sehnat starší manuální Micro-Nikkory s ohniskovou vzdáleností 55mm se světelností 3,5 (který osobně mám a mohu ho doporučit) nebo 2,8. Možná ne u nás, ale na aukčním portále eBay se jich z EU nabízí dost.
    Nevýhodou je, že tyto objektivy nejsou vybaveny čipem a kvůli tomu je fotoaparát ignoruje. Fotografovat byste mohl jen v manuálním režimu bez měření expozice. Elektronický dálkoměr by snad fungoval, ale nevím to stoprocentně, vycházím jen z informací Nikonu. To nemusí být velkou komplikací, expozice se dá odhadnout, případně změřit jiným objektivem, a pak jen doladit podle výsledku na displeji. Také pokud byste fotil nějakou stálou scénu, například modely nebo třeba drobné řemeslné výrobky, můžete si odladit nastavení a pak už jen postupovat stále stejně.
    Některé verze také mohou vyžadovat mechanickou úpravu.
    Za cenu zhruba 700Kč se dá koupit čip s kontakty, který se přilepí k objektivu. Ten se pak hlásí tělu, díky čemuž jsou v k dispozici i další funkce, především expozimetr.

    Dále jsou k dispozici transfokátory (zoomy), u kterých je makro na nejdelší ohniskové vzdálenosti jako bonus. V současnosti je v nabídce Tamron 70-300 mm f/4-5,6 Di LD za 4000Kč. Nabízí zvětšení až 1:2, ovšem při minimální vzdálenosti skoro jeden metr, což je někdy výhodné a jindy nikoliv.

    Další levnou náhražkou makroobjektivu jsou předsádkové čočky, které se nasazují na objektiv jako filtr. Fungují jako lupa, celá optická soustava může zaostřit na mnohem menší vzdálenost.
    Je třeba ovšem zvolit předsádkovou čočku kvalitní, ideálně achromatickou, například CANON Close-up Lens 250D. Achromát je čočka lepená ze dvou členů, která má díky tomu velmi potlačenou barevnou vadu. U předsádkových čoček jednoduchých může být při otevřené cloně obraz tak rozmazaný, že je možné ostřit jen naslepo.
    Někdy se místo předsádkové čočky používá fotografický objektiv (nejčastěji nějaký 50mm základní z libovolného fotoaparátu, těch je k dispozici hromada za pár kaček). S objektivem na fotoaparátu je spojen za závit pro filtr redukčním kroužkem, který má dva vnější závity. Objektivy jsou tak přednímu členy k sobě a k fotografovanému objektu míří zadní člen předsádkového objektivu.

    Poslední možností jsou mezikroužky. Montují se mezi tělo a objektiv, zvětšují jeho výtah a tím umožňují zaostření na kratší vzdálenost. To samo o sobě ale nestačí, ještě je třeba, aby daný objektiv dokázal při těchto zvětšeních dobře kreslit. Většina objektivů je navrhována pro minimální zaostřovací vzdálenost rovnající se desetinásobku ohniskové vzdálenosti, což odpovídá zvětšení 1:10. při kratších vzdálenostech už vcházejí paprsky do objektivu pod velkým úhlem a kresba se u většiny optických soustav začíná zhoršovat. Většina objektivů je tak použitelná do zvětšení zhruba 1:4. Často se pak můžete dočíst, že mezikroužky kazí kresbu, což je základní nepochopení problému.
    U makroobjektivu je právě klíčovou vlastností taková optická soustava, která dobře kreslí i malé vzdálenosti od objektu. Většinou jsou to totiž symetrické soustavy, u kterých nevadí, že je objekt blízko a čip nebo film naopak daleko.

    Odpovědět
  2. S Nikon AF-S Micro-Nikkor 40/2,8 G DX mám osobní zkušenost a proti všem předchozím makroobjektivům to bylo spíš zklamání, má nižší kontrast, mdlé barvy, nevýraznou (nikoliv řezavou) ostrost. Nevím zda je to vadný kus, ale zaznamenal jsem už víc podobných ohlasů.

    Mezi výše uvedenými doporučeními chybí ještě jedno mimo: kompakt s velkým makro zvětšením, vzhledem k menšímu čipu větší hloubka ostrosti, a v makru se na rozdíl od krajiny ztratí i nižší rozlišení. Některé kompakty umí tzv. “super” makro – od 1 cm, s základním ca 35-50 mm ekvivalent ohniskem můžete fotit objekty pod 1 cm velké prakticky bez ztráty světla.

    Odpovědět

Napsat komentář