motiv

Affinity Photo – povedený konkurent Photoshopu za příznivou cenu

Pokud se zajímáte o nástroj pro úpravy fotografií, nemohli jste nejspíš v poslední době přehlédnout informace o příchodu fotografického editoru Affinity Photo na Windows. Neuškodí tedy podívat se, co tento konkurent Photoshopu vlastně umí a nabízí.

Kde se Affinity Photo vzal?

Přestože se aplikace před časem zjevila zdánlivě z ničeho, za vývojem editoru Affinity Photo nestojí žádný startup nebo nováček na trhu – anglická společnost Serif existuje od roku 1987 a má na svém kontě řádku aplikací pro tvůrčí práci. V roce 2014 se objevil její první grafický nástroj nové generace nazvaný Affinity Designer, který je přímým konkurentem Adobe Illustratoru, a rok později jej doplnil již zmíněný Affinity Photo. Obě aplikace byly zpočátku dostupné pouze pro Mac, ale přislíbeny byly i PC verze, které byly vydány v předchozích týdnech.

Cílem aplikací je poskytnout širokou nabídku funkcí, rychlost aplikací a snadnou ovladatelnost. Přestože by se nepochybně daly vyjmenovat některé funkce, které oproti Photoshopu a Illustratoru nástroje Affinity postrádají, s každou novou verzí jich ubývá, a profesionálové v oboru je v zásadě považují za jednoho z nejvážnějších konkurentů aplikací od Adobe, jejíž hegemonie se zdála být nenarušitelná.

Co Affinity Photo umí?

Úvodem se pro jistotu vypořádám s dotazem, se kterým jsem se několikrát setkal osobně i na sociálních sítích: je Affinity Photo náhradou za Lightroom? Odpověď zní: nikoliv, je to konkurent Photoshopu a Camera RAW. Je ale samozřejmě možné jej používat společně s Lightroom jako externí editor.

Vyjmenovat všechny funkce, kterými Affinity Photo disponuje, by zabralo hodně času, takže se zaměřím na ty, které považuji za podstatné pro fotografy – do tohoto segmentu ostatně aplikace míří především.

Uživatelské rozhraní

Prostředí aplikace asi nezaskočí nikoho, kdo už viděl jiný bitmapový/fotografický editor – nahoře je nástrojová lišta a lišta s parametry aktivního nástroje, vlevo samotné kreslící a výběrové nástroje, vpravo pak palety s mnoha funkcemi, například pro práci s barvami, vrstvami, historií a podobně, které lze umísťovat pod sebe i do záložek. Pokud vám prostor na palety nestačí, můžete si další ukotvit vlevo vedle nástrojů.

Uživatelské rozhraní Affinity Photo
Uživatelské rozhraní Affinity Photo

Na své si přijdou i příznivci uspořádání do více oken – v tzv. Separated mode může AP vypadat takto:

Affinity Photo v režimu Separated
Affinity Photo v režimu oddělených oken

Aby zůstalo uživatelské rozhraní přehledné, některé funkce s komplexnějšími sadami nástrojů, byly vyčleněny do samostatných režimů, kterým se v Affinity Photo říká persony (Persona) – příkladem budiž vyvolání RAWů, které se provádí v personě Develop.

Develop Persona
Develop Persona – rozhraní se příliš nezměnilo, ale sada nástrojů i palet se je zcela jiná

Základní editace

Affinity Photo otevře řadu formátů včetně PSD (zde samozřejmě s určitými omezeními) a umožňuje pracovat v takřka libovolném barevném prostoru a bitové hloubce (až do 32bitových HDR souborů) a včetně plné podpory správy barev.

Základem je plnohodnotná editace ve vrstvách, které samozřejmě lze mnoha způsoby prolínat, maskovat a seskupovat (v krátké době přibude také možnost jejich linkování). Řadu úprav lze aplikovat nedestruktivně. K tomu slouží hned několik nástrojů.

Vrstev úprav (Adjustment Layer) je více než dvacet a nechybí mezi nimi křivky, úrovně, jasové i barevné korekce, převod do černobílé, použití LUT a další. Každá taková vrstva může mít samozřejmě vlastní masku a lze jí aplikovat na všechny vrstvy či jen na jednu z nich nebo na skupinu.

Paleta vrstev
Paleta vrstev

Rovněž filtry mají v Affinity Photo často své nedestruktivní protějšky nazvané živé filtry (Live Filter), které zahrnují například rozostřování, doostřování, zřetelnost, geometrické korekce a úpravy, práci se šumem, vinětaci a další.

Na vrstvy lze též aplikovat nedestruktivní efekty, jako jsou záře, stíny apod., což nicméně fotografové asi upotřebí o něco méně.

Všechny tyto typy úprav lze kdykoliv zpětně přenastavit. Další zásahy, které přímo nepokrývají, lze samozřejmě nedestruktivně aplikovat prostřednictvím běžných vrstev a jejich prolínání (např. dodging & burning ).

Nástroje užitečné pro fotografy

Řada normálních úprav fotografií si vystačí jen s pomocí vrstev, masek, míchání a základních modifikací jasu, kontrastu a barevnosti. Na jiné úkony jsou nicméně potřeba speciální funkce.

V nabídce retušovacích nástrojů nechybí prakticky nic, co známe z jiných editorů. Najdete zde nástroje pro inpainting (tedy automatické inteligentní doplnění kresby dle okolního obsahu), léčivý štětec (Healing Brush), záplatování (Patch Tool) nebo štětec na odstraňování vad pleti (Blemish Removal Tool). Nástroje, u kterých definujete zdrojovou oblast, mimo jiné dovolují nastavit rotaci nebo změnu měřítka, což využijete u retuší komplexnějších tvarů. Portrétní fotografové využívající pro úpravy pleti techniku frekvenční separace ocení, že v Affinity Photo je dostupná na jedno kliknutí, a pro příznivce razantnějších úprav tvarů a proporcí je tu plnohodnotný nástroj Liquify.

Při pokročilejších úpravách přijdou vhod pokročilé nástroje pro výběr, jako Selection Brush nebo magnetické laso – oboje samozřejmě s funkcí zpřesnění (Refine), která dovoluje pracovat se složitými objekty, jako jsou například vlasy a podobně.

Funkce Refine
Výběr pomocí „Selection Brush“ s následným zpřesněním funkcí Refine

Affinity Photo nabízí také specializované funkce pro skládání více fotografií. Sestavování panoramat dovoluje velmi pokročile kontrolovat prolnutí jednotlivých částí a napravovat tak chyby vzniklé buď při focení a nebo při automatickém spojení. Dále je zde plnohodnotné skládání expozic do HDR s automatickým zarovnáním, potlačením „duchů“ a mapováním tonality, nebo obecné složení fotografií na sebe s několika režimy prolnutí, které lze využít například pro prolnutí expozic nebo odstraňování pohybujících se objektů. Makrofotografové mohou využít funkci Focus Merge pro spojení více různě zaostřených snímků pro navýšení hloubky ostrosti. Díky plnohodnotné podpoře 32bitových souborů není problém tyto nástroje i kombinovat a například sestavit HDR panorama.

Panorama Persona
Panorama Persona – skládání umožňuje výborně kontrolovat složení panorama a korigovat případné chyby

Vyvolání RAWů

Na začátku jsem naznačil, že Affinity Photo disponuje možností vyvolání RAWů. K tomu slouží persona Develop, v níž najdete většinu typických funkcí od základního nastavení vyvážení bílé a expozice, přes korekci zkreslení objektivu, doostřování a redukci šumu až po křivky nebo konverzi do černobílé. Přímo během vyvolání RAWů lze použít některé korekční nástroje (potlačení červených očí, retuš vad pleti) a také aplikovat téměř všechny tyto možnosti lokálně s pomocí masek, kterým se zde říká Overlays. Jakmile vyvolání dokončíte, můžete samozřejmě v editaci pokračovat s pomocí všech výše popsaných nástrojů.

Overlay v Develop Personě
Persona Develop s maskou místní úpravy Měsíce

Spolupráce s dalšími aplikacemi

Affinity Photo používá svůj vlastní formát souboru pro uložení všech vlastností editovaného souboru, ale jak už bylo řečeno, poradí si s načítáním i ukládáním řady dalších formátů. V případě TIFFu lze využít jeho flexibility a uložit do něj plnohodnotně i všechny vrstvy, což se hodí například pro případ, že jej chcete využívat společně s Lightroom nebo Capture One – pro ně je v TIFFu uložena finální bitmapová verze fotografie, ale při dalším otevření TIFFu v Affinity Photo máte k dispozici plnohodnotnou původní verzi se všemi vlastnostmi a možnostmi – a pokud jí posléze znovu upravíte, Lightroom nebo Capture One na novou verzi jednoduše znovu uplatní jeho případné úpravy. Daní za to je samozřejmě větší velikost souboru (podle počtu vrstev někdy i znatelně). Je také třeba si uvědomit, že ve skutečnosti v TIFFu nejsou uložené vrstvy v nějaké obecně přenositelné variantě, ale využívá se jednoduše možnosti k obrazovým informacím připojit libovolná vlastní data, takže uvnitř se de facto ukrývá nativní soubor aplikace. Affinity Photo lze každopádně díky tomu používat velmi komfortně jako externí editor pro jiné nástroje.

Do jisté míry je funkční i opačný směr spolupráce, kdy Affinity Photo slouží jako hostující aplikace pro různé pluginy. Na Macu mám vyzkoušené například Nik Collection, které fungují v zásadě bezproblémově. Pokud nicméně využíváte intenzivně jiné nástroje v podobě pluginů, doporučuji si je vyzkoušet, protože některé mohou vyžadovat funkčnost Photoshopu, kterou Affinity Photo nemá. Na podpoře dalších pluginů se poměrně intenzivně pracuje, takže se s každou verzí zlepšuje.

Další užitečné vlastnosti

Sympatická je na Affinity Photo rychlost – například při zoomování a posouvání zvětšené fotografie, ale i při náhledu různých úprav. Typickým příkladem je volba režimu prolnutí vrstev, kdy stačí přejíždět myší po jednotlivých volbách a výsledek se zobrazuje doslova instantně.

Příjemné je, že vrstvy se automaticky do určité míry chovají jako Smart Objects ve Photoshopu, takže například změna jejich velikosti není destruktivní a můžete jí kdykoliv později vrátit, pokud se nerozhodnete aktuální stav změnit na finální provedením tzv. rasterizace.

Historie změn umožňuje vracení až o 8000 kroků, a to opět velmi rychle prostřednictvím palety History. Pokud vám nevadí nárůst velikosti souboru, můžete si dokonce nechat historii ukládat, takže je dostupná i po zavření dokumentu nebo ukončení aplikace. Praktickou možností jsou takzvané snapshoty, které slouží k uložení aktuálního stavu úprav a pozdějšímu návratu nebo přepínání mezi více variantami.

Paleta historie
Paleta historie obsahuje soupis všech změn. Vracet se můžete také posuvníkem nahoře

Od aktuální verze 1.5 disponuje Affinity Photo také funkcí pro dávkové zpracování a schopností nahrávat a používat i poměrně složitá makra, což otevírá další možnosti.

Mezi pozitiva bych zařadil také rozrůstající se komunitu, dobrou komunikaci ze strany firmy, množství oficiálních video návodů a aktivní vývoj s rychlými opravami případných chyb.

Jistě by se našlo i pár nedostatků. Řada z nich bude spíše subjektivního charakteru, ale osobně například za poměrně otravné považuji, že filtry a některé dialogy si nepamatují nastavení z předchozího použití – třeba změna velikosti obrázku by si jistě zasloužila, abych při opakovaném vyvolání nemusel pokaždé volit algoritmus převzorkování. Dále jsem už zmínil možné problémy s kompatibilitou některých pluginů a vlastně obecně se světem Photoshopu – PSD soubory otevřete, ale ne všechny funkce se přenesou bezztrátově. Podobně samozřejmě neuplatníte množství dostupných tutoriálů, byť mnoho z nich lze pro prostředí Affinity Photo poměrně dobře adaptovat, nebo předpřipravené akce. Pro některé uživatele může být také problémem nedostupnost české lokalizace.

Cena a závěr

Affinity Photo stojí 49,99 dolarů (na Macu je to kvůli cenové politice Apple App Store 49,99 eur) – cena je to jednorázová a obsahuje všechny budoucí aktualizace až do verze 2.0, což bude první placený upgrade. Sám verzi pro Mac používám už déle než rok a nelituji jediného dolaru. Při možnostech, které nabízí, je to dle mého názoru cena extrémně příznivá a mohu říct, že jsem nenarazil na nic podstatného, co bych v Affinity Photo nedokázal udělat nebo co by mi zásadně vadilo – potřeby každého fotografa jsou nepochybně individuální, ale za sebe jej mohu doporučit.

V rámci vydání verze 1.5 je Affinity Photo dočasně nabízen pro obě platformy se slevou 25 %, tedy pro Windows za 39,99 dolarů a pro Mac v App Store za 39,99 eur. Akce končí 22. prosince.

Poznámka: aplikace k běhu na Windows vyžaduje kvůli výkonu tzv. Desktop Window Manager Composition, který je ve Windows 7 aktivní pouze je-li aktivní téma Aero. V často kladených dotazech najdete způsob, jak toto omezení obejít (bohužel, s rizikem sníženého výkonu nebo problémů při vykreslování). Windows 8 a vyšších se tento problém netýká.

Michal Krause
https://www.michalkrause.com/
Další články autora

1   2   3   4   5   
1 - výborný ... 3 - průměrný ... 5 - špatný
Diskuse k článku
Harald Košvanec16.12.2016, 14:59odpověď
Michal Krause16.12.2016, 18:28odpověď
Runner17.12.2016, 22:09odpověď
kleta19.12.2016, 16:12odpověď
jqwkjqj19.12.2016, 16:39odpověď
Petr Dorazil16.12.2016, 18:54odpověď
Michal Krause16.12.2016, 19:34odpověď
Petr Dorazil17.12.2016, 16:56odpověď
Michal Krause17.12.2016, 18:24odpověď
jt18.12.2016, 19:23odpověď
Michal Krause19.12.2016, 08:48odpověď
Zyklon19.12.2016, 09:51odpověď
Runner20.12.2016, 01:11odpověď
Michal Krause20.12.2016, 16:19odpověď
KáVé22.12.2016, 18:02odpověď
jqwkjqj19.12.2016, 16:11odpověď
Pepino10421.12.2016, 18:46odpověď
Runner22.12.2016, 00:05odpověď
Michal Krause22.12.2016, 10:28odpověď
Pepino10422.12.2016, 11:48odpověď
Runner25.12.2016, 12:05odpověď
Leojano753.1.2017, 19:14odpověď
Michal Krause4.1.2017, 10:45odpověď
Slavko Eichler4.1.2017, 17:57odpověď
Leojano755.1.2017, 08:58odpověď
Martan676.1.2017, 14:17odpověď
Darksome7.1.2017, 13:04odpověď
Michal Krause7.1.2017, 20:36odpověď
Darksome8.1.2017, 21:38odpověď
Michal Krause10.1.2017, 10:09odpověď
Pšenda14.6.2017, 01:05odpověď
Zyklon8.1.2017, 11:32odpověď

přidat příspěvekpříspěvky e-mailemzobrazit vše stromovězobrazit vše podle data


aktuální akce

aktuální články

bazar nabízí

 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace