motiv

Galerie Čerťák

6.1.2005 - Jakub Kencl - Výstavy
Při návštěvě vernisáže fotografa Petra Hasala jsem se dostal do neobvyklých, ale zajímavých výstavních prostor. Tmaň u Berouna je mnoha fotografům jistě známa díky nedalekým Koněpruským jeskyním, Českému krasu a i lomu vápenky Čertovy schody, který se objevuje na mnoha fotografiích. A právě o vápence Čertovy schody bude v následujících řádkách řeč.

Zahájení
Výstavy zahajuje osobně zakladatel galerie pan Jan Šroubek
Když sem se dozvěděl o vernisáži Petra Hasala, nezaváhal jsem a začal se shánět po podrobnostech. Tmaň znám poměrně dobře, ale nějak jsem nedovedl lokalizovat vhodné místo pro vernisáž. Po zjištění, že se jedná prostory vápenky, jsem začal být ještě zvědavější a přiznejme si, že i hodně natěšený na to, jak a kde bude vlastně výstava instalována. Představa fotografií v industriálních prostorách mě na jednu stranu děsila, ale zároveň i hodně přitahovala. Po příjezdu na místo už začínalo být jasněji. Vápenka Čertovy schody již není to, co pamatuji jako kluk. Majitelé rodinné firmy Lhoist celé prostředí proměnili k nepoznání. Parková úprava, kameny, skalky, květiny a celému areálu vévodí zrekonstruovaná administrativní budova. Právě v této moderní stavbě se v přízemním vestibulu a jídelně nachází GALERIE ČERŤÁK. Z údivu nevycházím ani ve vlastní galerii. Příjemná jazzová hudba a fotografie vzorně zarámované v profesionálních rámech a instalované na vestavěném závěsném systému.

Po oficiálním zahájení výstavy se při dobré kávě dávám do hovoru se sympatickým mužem. Po pár větách je jasné, že hovořím s generálním ředitelem firmy Lhoist pro Českou a Slovenskou republiku a zároveň zakladatelem této galerie. Slovo dalo slovo a pan Jan Šroubek svoluje, abych ukrojil několik minut z jeho nabitého programu a vyzpovídal ho pro naše čtenáře.

Vápenka Tmaň není určitě běžné prostředí, ve kterém by člověk očekával jakékoli kulturní dění, natož výstavní prostory. Jak vlastně vznikla myšlenka na zřízení malé, leč útulné galerie?

Galerie 2
Hlavní sál Galerie Čerťák
Vápenka Čertovy schody ve Tmani u Berouna patří do belgické skupiny Lhoist. Lhoist je rodinná firma a majitel společnosti je sběratelem moderního umění. Zejména fotografií. Není jistě náhodné, že pro vytvoření některých našich firemních materiálů jsme spolupracovali s nejlepšími světovými fotografy, například s Josefem Koudelkou či Elliottem Erwittem. Celosvětově podporujeme umění. Tady v Čechách jsme sponzorovali celou řadu zajímavých projektů - mohu vzpomenout např. Sebastiao Salgada v pražském Mánesu, Josefa Koudelku ve Veletržním paláci či Roberta Capu v Obecním domě. To vše jsou výstavy špičkových profesionálních fotografů. Ale já sám velmi dobře vím, jak je obtížné pro amatérského fotografa zorganizovat svou výstavu. Není to jen problém prostoru, ale hlavně problém finanční. Každý víme, kolik stojí zhotovení výstavních zvětšenin, slušná adjustáž fotografií, pronájem, servis a kdo ví, co ještě. Strašné. A přitom úroveň českých "amatérů" je na velmi vysoké úrovni a mají co nabídnout. Proto jsem se rozhodl, že při rekonstrukci administrativního areálu ve Vápence přizpůsobíme prostory výstavním potřebám a pokusíme se tyto prostory dát k dispozici právě amatérským fotografům. Včetně špičkových rámů, paspart, kompletního servisu. A kromě toho všeho se domnívám, že průmyslové prostředí vůbec nevylučuje určitou kulturnost. Ba naopak. Pokud se jen trochu chce, i vápenka může vypadat slušně.

Předpokládám, že za vznikem galerie Čerťák jsou i trochu Vaše osobní zkušenosti s fotografováním. Jste aktivním fotografem? A jaká témata Vás zajímají?

Máte pravdu, jak už jsem uvedl, velmi dobře znám problémy amatérského fotografa. Sám se za něj považuji. Měl jsem pár výstav v Berouně, ve Tvarožné, v Paříži. Se svým kamarádem Honzou Velíškem jsem vydal knížku fotografií a textů "Znám tě málo". Takže jsem podobně postižený jako čtenáři Paladixu. Hodně cestuji, proto mým hlavním tématem je reportáž a člověk v nejrůznějších situacích. Rád fotím kamarády muzikanty, portréty a akty.

Nezvyklé prostředí, umístěné trochu mimo centrum dění. Jaké návštěvníky můžeme v galerii očekávat?

Naše Galerie Čerťák je skutečně mimo hlavních cest. Kromě našich zaměstnanců k nám dochází celá řada obchodních partnerů a začínají k nám přijíždět i přátelé fotografie, kteří pro sebe galerii objevují. A na vernisážích se potkává stále více lidí. Jsem rád, že mezi pravidelné návštěvníky patří známí fotografové Miroslav Hucek, Vilém Kropp, majitelka Leica Gallery paní Bömerová, dobrý duch české fotografie paní Hucková a další.

Kdo může ve Vaší galerii vystavovat, jaké by měl splňovat podmínky a popřípadě co musí galerii nabídnou ? Tímto nemám na mysli pouze finanční stránku, ale i stránku kvalitativní, kvantitativní či tematickou.

V Galerii Čerťák může vystavovat každý amatérský fotograf. Samozřejmě by měl mít za sebou určitý vývoj a měl by být schopný nabídnout něco, co je zajímavé pro ostatní. A měl by být schopen galerii zaplnit, to znamená tak 40 - 50 fotografií. Téma nehraje roli. V naší galerii vystavovala Lucka Svobodová své reportážní fotografie a makrosnímky, Veronika Souralová mravence a teď Petr Hasal svůj specifický pohled na svět. Takže opravdu pokud se týče tématu - no limit.

Galerie 1
Část galerie se nachází v jídelně.

Co může naopak galerie nabídnoutr vystavujícímu ?

Kromě výstavních prostor profesionální rámy, pasparty, kompletní servis při organizaci vernisáže včetně občerstvení, pozvánek a zajištění výborných muzikantů, kteří pravidelně vernisáž doplňují. Jsme schopni zajistit i takzvaného patrona výstavy, se kterým je možno celý projekt konzultovat. Na vystavujícím je "pouze" přinést fotografie formátu 30 x 40 či 40 x 60. Galerie je umístěna ve třech sousedících prostorách, takže je možné prezentovat i více témat. Galerie je otevřena nonstop a každá výstava trvá 2 měsíce.

Pokud by se mezi čtenáři našli potencionální vystavovatelé, na koho se mohou obrátit a společnými silami myšlenku vystavovat dotáhnout až do zdárného konce?

Pokud by někdo ze čtenářů Paladixu měl zájem se u nás prezentovat, nechť se obrátí přímo na mne na mailu jan.sroubek@quick.cz a určitě něco vymyslíme. Rozhodujícím kritériem je kvalita, avšak jak už jsem uvedl, o úrovni našich amatérských fotografů nemám pochyb.

Výstava Petra Hasala končí v půlce února. Víte již nyní, co můžeme očekávat ve Vaší galerii?

Dalším vystavujícím bude Lucka Suchá, skvělá berounská fotografka a malířka. Bude vystavovat své černobílé reportážní fotografie. Určitě to bude stát zato. Přijďte se podívat. Vernisáž bude v sobotu 19. února v pro nás již tradičním čase, v 10,00 dopoledne.

Děkuji Vám, pane Šroubku, za rozhovor. Přeji Vám mnoho úspěchů nejen ve fotografickém životě a budu se těšit na další setkání na vernisážích ve Vaší Galerii Čerťák.

Jakub Kencl
http://kencl.zonerama.com/
Další články autora

1   2   3   4   5   
1 - výborný ... 3 - průměrný ... 5 - špatný

aktuální akce

aktuální články

bazar nabízí

 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace