motiv

seriál


hledej v článcích

Lightroom efektivně 4: co možná nevíte o ořezech

V dnešním pokračování tipů k používání programu Lightroom se podíváme na jeden z nejzákladnější nástrojů úpravy fotografií – ořez.

Ideální by určitě bylo, pokud bychom se bez ořezávání fotografií obešli, ale svět ani fotografové nejsou ideální, a tak si troufám tvrdit, že ořez (Crop) bude jistě aspirovat na čelní místa v žebříčku nejpoužívanějších nástrojů pro úpravu fotografií. Ostatně, dobře zvolený výřez může fotografii posunout na zcela novou úroveň, a v neposlední řadě jsou zde formáty, které v digitálním světě nejsou v nativní podobě k mání nebo stojí balík – například čtverec.

Pokud fotografie ořez vyžaduje (nebo je součástí vašeho tvůrčího záměru), měl by být první úpravou, kterou provedete – má totiž vliv na další úpravy, jako je například nastavení černého a bílého bodu, protože ořezem můžete odstranit nejtmavší či nejsvětlejší části a tím změnit rozložení jasů. Ať se v nacházíte v prostředí Lightroomu kdekoliv, modul Develop s rovnou aktivovaným nástrojem pro ořez vyvoláte klávesou r. Pokud dáváte přednost myši, najdete jej v nástrojové lištičce umístěné v pravém panelu hned pod histogramem.

Tlačítko pro vyvolání funkce ořezu
Tlačítko pro vyvolání funkce ořezu

Poměr stran

Ve výchozím stavu je poměr stran zamčený a odpovídá původnímu formátu fotografie, což je ideální pro nápravu drobných kompozičních problémů a odstranění rušivých elementů u krajů snímku. K odemčení slouží ikonka zámku v paletě Crop & Straighten.

Paleta pro ořez
V paletě pro ořez můžeme odemknout poměr stran (ikonka zámku), případně si nastavit vlastní

V rozbalovacím menu hned vedle zmíněné ikonky si můžete zvolit předdefinované poměry stran odpovídající typickým (nejen) filmovým materiálům. Zároveň zde můžete vytvořit i formáty vlastní – věděli jste mimochodem, že žádný z obvyklých poměrů stran neodpovídá tolik vzývanému zlatému řezu? Jemu odpovídající poměr stran si můžete zadat jako 1×1,618.

Přesná velikost výřez

Lightroom bohužel neumožňuje stanovit přesnou velikost výřezu a ani nikde neukazuje, jaké jsou jeho aktuální rozměry v pixelech. Částečně si lze vypomoci informační vrstvou, která se zobrazuje v levém horním rohu fotografie. Pokud jí zde nemáte, zapnete jí klávesou i. Opětovným stiskem stejné klávesy změníte zobrazené informace a do třetice pak informační vrstvu zcela vypnete. První sada informací obsahuje i rozměr v pixelech. Bohužel se neaktualizuje živě během nastavování výřezu, ale jakmile pustíte tlačítko myši, ukáže skutečný rozměr. Není to dokonalé, ale aspoň něco.

Ořez s informační vrstvou
Informační vrstva vlevo nahoře alespoň částečně supluje nemožnost nastavit přesně rozměry výřezu

Změna orientace výřezu

Někdy si až u počítače řekneme „proč jsem to proboha nevyfotil na výšku“? Pokud se tuto chybu rozhodnete vyřešit ořezem, rychle zjistíte, že to znamená buďto vypnout zámek poměru stran (a pak se k němu zase vrátit), protože jinak vás Lightroom do změny „nepustí“. Časem (možná spíše náhodou) zjistíte, že pokud uchopíte myší některý z rohů výřezu a prudce jím trhnete vhodným směrem, orientace výřezu se otočí, aniž byste museli zámek vypínat. O intuitivnosti a především přesnosti této funkce mám značné pochyby. Naštěstí je tu ještě jedna méně známá možnost – jednoduše při aktivním nástroji ořezu změňte orientaci klávesou x. Jen pozor, pokud ořez aktivní není, stejná klávesa nastavuje fotografii příznak Rejected, což by mohlo mít nepříjemné následky!

Pomůcky pro ideální kompozici

Pokud ořez používáme jako druhou šanci dosáhnout ideální kompozice, je jistě vítanou možností si vypomoci pomocí vodítek – v Lightroomu se jim říká Crop Guide Overlay a najdeme je pod tímto názvem v menu Tools. Praktičtější je ale zapamatovat si klávesovou zkratku o, která mezi nimi cyklicky přepíná. V aktuálních verzích LR jsou k dispozici tyto typy pomůcek:

  • Mřížka (Grid) – jednoduchá čtvercová mřížka, co víc dodat? Snad jen, že pokud přidržíte klávesu Alt a zatočíte kolečkem myši, změníte její hustotu.
  • Třetiny (Thirds) jsou speciální případ mřížky pro oblíbené pravidlo třetin – typický nástroj nejen pro krajináře
  • Úhlopříčky (Diagonal) zobrazí čtyři linie vedoucí z rohů fotografie pod úhlem 45°
  • Trojúhelníky (Triangle) jsou podobné úhlopříčkám, jen se tomto případě jedná o jednu úhlopříčku z rohu do rohu a dvě kolmice na ní z rohů opačných
  • Zlatý řez (Golden Ratio) v podobě mřížky 3×3 ne nepodobné třetinám, ale s odlišným rozložením odpovídajícím pravidlům zlatého řezu.
  • Zlatá spirála (Golden Spiral) je dalším variantou vizuální reprezentace zlatého řezu v podobě logaritmické spirály. Pozor, spirála je vždy roztažená dle formátu ořezu, z čehož plyne, že skutečný zlatý řez reprezentuje jen tehdy, pokud jej používáme i pro poměr stran.
  • Poměry stran (Aspect Ratios) zobrazuje v aktuálním výřezu hranice jiných oblíbených poměrů stran – například pokud je ořez v poměru 3:2, v tomto režimu můžeme nahlédnout, jak by snímek vypadal při ořezu na formát 4:3. Formáty, které se v tomto režimu zobrazí, si můžete vybrat v menu Tools → Crop Guide Overlay → Choose Aspect Ratios (bohužel zde nejde volit formáty vlastní).
Dostupná vodítka
Ukázky jednotlivých typů vodítek

Jak vidno z obrázků, některá vodítka nejsou symetrická a je tedy třeba mít možnost je otáčet. Lightroom s tím naštěstí počítá – klávesová zkratka je Shift+O (odpovídající volbu najdete samozřejmě i v menu Tools → Crop Guide Overlay). Různá vodítka mají odlišný počet platných orientací.

Pokud nechcete používat některá z těchto uvedených vodítek, můžete si je v menu Tools → Crop Guide Overlay → Choose Overlays to Cycle odškrtnout.

Rovnání horizontu

Pro úplnost ještě zmínka o další funkci nástroje pro ořez: jelikož jeho paleta se jmenuje Crop & Straighten, je zřejmé, že druhou funkcí je otáčení. Otáčet snímkem můžete interaktivně, pokud umístíte kurzor myši mimo výřez – ten se v tu chvíli změní v oblouček s dvojitou šipkou. Ještě lepší je ale možnost „natáhnout“ úsečku podél linie v obraze, která má být vodorovná a nebo svislá a Lightroom se postará o zbytek. K tomu je třeba přidržet klávesu Cmd (respektive Ctrl na Windows) a pak jednoduše tažením myši společně s přidržením levého tlačítka nakreslit čáru podél horizontu či svislice budovy. Závěrem k rovnání fotografií je vhodné doplnit, že od verze 5 obsahuje Lightroom inteligentní nástroj Upright, který si s podobnými (i mnohem složitějšími) úkoly poradí automaticky, ale jeho popis přesahuje rámec dnešního dílu a možná se k němu vrátíme v budoucnu.

Rovnání horizontu
Během ořezu můžeme horizont narovnat tak, že s přidržením „Cmd“, respektive „Ctrl“ natáhneme myší úsečku podél linie, která má být vodorovná (nebo svislá – LR automaticky rozpozná váš záměr)

Ořez a retuše

Na začátku jsem se zmínil, že ořez by měl být první úpravou, kterou na fotografii provedete. Tady u konce své tvrzení lehce poupravím a upozorním na jednu malou zákeřnost. Pokud používáte nástroj pro odstranění nežádoucích prvků z obrazu (Spot Removal), je třeba být opatrný na hranách obrazu. V režimu chytrého odstraňování (Heal) se totiž zohledňují barvy v okolí místa retuše, a to i z prostoru za ořezem. Snadno se tak stane, že snaha odstranit větvičku na hraně fotky vede ke vzniku nepěkné šmouhy. Řešením je retuš provést před ořezem s dostatečnou rezervou od budoucí hrany výřezu (to ale může LR při dalších úpravách zpomalit) a nebo použít větší štětec, aby dosáhl i za tuto hranu a šmouha vznikla mimo obraz.

Retuše u hrany ořezu mohou vést k nepěkným šmouhám
V simulovaném příkladu je vidět, jak snaha vyretušovat kousek borovice vedl k rozmáznutí její barvy do nebe
Řešením je retušovat před ořezem nebo větším štětcem
Stejná situace, ale tentokrát byl použit větší štětec, který zasáhl dále za okraj. Šmouha tak vznikla mimo vditelnou oblast a nevadí nám, dokud se nerozhodnete změnit výřez

Tolik k ořezům. Příště se podíváme na některé tipy k používání tonálních křivek.

Michal Krause
https://www.michalkrause.com/
Další články autora

1   2   3   4   5   
1 - výborný ... 3 - průměrný ... 5 - špatný
Diskuse k článku
MR14.10.2014, 15:58odpověď
Michal Krause15.10.2014, 19:27odpověď
ph24.10.2014, 12:44odpověď
Michal Krause28.10.2014, 19:03odpověď
ph29.10.2014, 14:07odpověď
Michal Krause29.10.2014, 16:17odpověď
ph4.11.2014, 19:32odpověď
Dušan25.1.2015, 13:12odpověď
ph24.9.2015, 12:30odpověď
Michal Krause25.9.2015, 10:14odpověď
ph7.3.2016, 22:30odpověď
Michal Krause9.3.2016, 07:57odpověď
ph24.9.2015, 12:30odpověď
Michal Krause25.9.2015, 10:16odpověď
ph15.4.2017, 21:02odpověď
Michal Krause18.4.2017, 09:54odpověď
ph18.4.2017, 14:15odpověď

přidat příspěvekpříspěvky e-mailemzobrazit vše stromovězobrazit vše podle data


aktuální akce

aktuální články

bazar nabízí

 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace