Přicházejí Fotojatka, plátna kin se rozzáří snímky světových fotografů

Rádi bychom Vás informovali o blížícím se termínu pátého ročníku mezinárodního festivalu tvůrčí fotografie Fotojatka, který se snaží představit divákům špičky světové i české tvůrčí a dokumentární fotografie.

FOTOjatka 2011

Začátkem jara se plátna kin v Brně, Praze a Českých Budějovicích rozzáří tvorbou českých a světových fotografů. Postará se o to putovní festival Fotojatka, jehož pátý ročník si dal za cíl představit divákům špičky světové i české tvůrčí a dokumentární fotografie. Kromě významných českých autorů, např. Františka Dostála či Václava Jiráska, festival přiveze i tvorbu tří autorů oceněných v soutěži World Press Photo nebo seznámí diváky se zástupci mladé íránské fotografie.

„Před pěti lety jsme se rozhodli prezentovat fotografii jinak než jako obrázky v tichých galeriích,“ říká k projektu ředitel festivalu Martin Šálek. „Chtěli jsme ukázat, že může být dynamická, podpořit ji hudebním doprovodem. Koncept výborně fungoval a začali jsme tedy oslovovat vynikající tvůrce celého světa, aby se projektu zúčastnili. Máme rádi galerie, ale společný divácký zážitek v potemnělém kině je jedinečný, to nikdo jiný nenabízí,“ dodává.

Festival se chce vymezit i třeba vůči známým cestovatelským projekcím. „Nekonkurujeme si,“ říká Šálek, „naše zaměření je úplně jiné. Klíčem k výběru autorů, které na festivalu prezentujeme, je originalita a rozmanitost. Vedle humorných fotografií Františka Dostála uvidí diváci třeba módní fotografie Báry Prášilové nebo dokument z italských jatek Tommaso Ausiliho, který za něj byl loni oceněn na World Press Photo.“

Fotojatka se od jiných fotoprojekcí odlišují ještě jednou zvláštností: promítané snímky nejsou komentované. „Fotografie by měla mluvit sama za sebe,“ říká Martin Šálek. „Setkávání a debata s diváky jsou ale nedílnými součástmi festivalu, snažíme se proto na projekce dostat autory osobně,“ doplňuje. „Ne vždy se to samozřejmě podaří, autoři totiž nejsou jen z Čech, ale třeba z USA, Íránu, Finska nebo Švédska.“

A na co by chtěl ředitel festivalu diváky nalákat? „Mými osobními favority jsou Anders Petersen a Vanessa Winship – dnes už klasici evropské dokumentární fotografie. Těším se i na to, jak budou vypadat na velkém plátně intimní krajiny Jana Jedličky nebo známá Industria Václava Jiráska, který kromě ní představí i další, dosud nepublikovaný fotocyklus. Václav Jirásek bude mít navíc v Českých Budějovicích přednášku o vztahu fotografie s jinými médii.“

Fotojatka svůj záběr neomezují na projekce v kinech – v Brně a Budějovicích je festival prodloužen do soboty, kdy si návštěvníci budou moci vyzkoušet svou kreativitu ve fotodílně Impulzzz, pro fasády budějovického historického centra se navíc den před festivalem chystá promítání toho nejlepšího z předchozích ročníků. Po skončení hlavní osy Brno–Praha–České Budějovice plánují organizátoři řadu ozvěn festivalu po městech celé republiky i za jejími hranicemi.

Veškeré informace o festivalu najdete na www.fotojatka.cz

Brno 18. – 19.3.2011 / kino Art
Praha 25.3.2011 / kino Aero
České Budějovice 7. – 9.4.2011 / kino Kotva

1 komentář u „Přicházejí Fotojatka, plátna kin se rozzáří snímky světových fotografů“

  1. Letos nepůjdu.

    Byl jsem na všech minulých ročnících a v posledních dvou už se mi to moc nelíbilo, nějak jsem uměním, které mi moc neříká, přesycen. Mám prostě jiný vkus než ti, co autory vybírají. Popřeji však organizátorům hojnou účast a úspěch!

    Odpovědět

Napsat komentář