motiv

Sláva Štochl - Lovcem živé krásy

Recenze dnes již klasické knihy o focení přírody.
Lovcem živé krásy

Antikvariátní literatura o fotografii je oblíbeným tématem diskusí a netajím se názorem, že se někdy příliš glorifikuje. Řada doporučované literatury totiž přece jen zastarává a najdou se i tituly, které si dovolím označit za celkově mizerné i v kontextu tehdejší doby. Nicméně najde se i několik titulů, které stojí dodnes za přečtení a někdy je lze dokonce označit za nepřekonané. A hned v úvodu recenze musím říci, že kniha „Lovcem živé krásy“ od Slávy Štochla patří podle mého názoru právě k těmto „perlám“ a článeček si plně zasluhuje.

O čem kniha je? Jeden z nejuznávanějších českých fotografů přírody 20. století vydal řadu fotografických knich, jmenujme například rybářské „Dravci peřejí“ a „Dravci tůní“ nebo třeba „Lovcovo jitro“ s mysliveckou tématikou. Recenzovaná kniha „Lovcem živé krásy“ je pak jakýmsi ohlédnutím autora za jeho dráhou fotografa, kde popisuje své počátky, postupný růst a doplňuje je o řadu zajímavých příhod.

Struktura knihy je v zásadě složena ze dvou poněkud nesourodých částí. Prvních 100 stran knihy podle všeho vzniklo při jednom delším (a ve výsledku nevydařeném) lovu na medvěda ve slovenských horách, kdy Štochl využil volného času v mezerách mezi pobytem na posedu k uspořádání svých zápisků, kde právě vzpomíná na své začátky a postupné další kroky. Prolínání živých částí z aktuálního lovu se vzpomínkami se docela dobře čte (i když literární kritik by asi měl námitky, ale já to beru z pohledu fotografa). Dočteme se zde o začátcích ještě za první republiky, kdy Štochl fotil především v pozici sportovního reportéra (sám byl navíc aktivním sportovcem), přes jeho patrně nejslavnější období, kdy se věnoval rybářské fotografii až po přechod k focení zvířat ve volné přírodě se silným zaměřením na českou myslivost.

Některé části člověk čte opravdu se zatajeným dechem, mě například dost dostala kapitola o focení skoků sivenů a pstruhů - jakožto uživatel nejmodernější techniky, který ale začínal ještě s poctivými mechanickými Prakticami si dovedu moc dobře představit, jak obtížné bylo realizovat tento projekt s přístroji, proti kterým byla i má PLC3 v podstatě vrcholem techniky. Ona by to bylo velká fuška i se současným vybavením, Štochl ale dokázal fotky skákajících sivenů a pstruhů již poměrně brzy po válce jako první v ČR a dost možná i jako jeden z prvních na světě.

Posledních asi 30 stran knihy bylo dopsáno až dodatečně a autor v nich „deník z lovu“ doplňuje o aktuální postřehy (rozuměj aktuální v době vydání knihy v roce 1978). Opět je to zajímavé čtení, ale otevřeně řečeno ta „deníková“ část je asi lepší.

Tolik o textu, ovšem pro většinu čtenářů budou zajímavější fotografie a v tom se vydavatelství na tehdejší možnosti hodně vytáhlo. Fotek je rozsahem skoro stejně jako textu, celkem je v knize 150 černobílých a 15 barevných fotografií. Kvalita tisku je ve srovnání s jinými publikacemi z té doby dobrá, nicméně u některých snímků přeci jen asi tisk dojem z nich dost znehodnocuje. Velkým kladem je zato výběr snímků, jsou voleny pro doplnění textu a v textu se na ně přímo odkazuje, čímž se nesmírně zvyšuje řekněme naučný dopad.

Neodpustím si ale poněkud kontroverzní odstaveček (ne vůči knize, spíš vůči občas se vyskytujícím komentářům). Často se v různých fórech vyskytují názory kritizující současnou přetechnizovanou dobu a Štochl je dáván někdy jako příklad toho, jak skvělé fotky udělal starým Pentaconem six. Je v tom trochu pravdy, ale na druhé straně přímo Štochlův text to právě moc nepodporuje. O různých technických fíglech, práci při shánění nejlepší optiky, atd. se píše na velmi mnoha místech knihy a autor sám důležitost techniky velmi zdůrazňuje. Ano, z dnešního pohledu jde vesměs o relativně primitivní přístroje, ale na tehdejší dobu šlo o špičku. Ostatně je známo, že v pozdější době (kterou už kniha nezachycuje) přešel na modernější Pentaxy 6x7. Zrovna tak třeba doslovný citát „Nezdar je riziko jednoho zkaženého políčka filmu, ale na druhé straně lze získat snímek zajímavé hodnoty“ zrovna moc nepodpoří ty, kteří kritizují současné fotografy z přílišného plýtvání a náhodných výsledků. Co by si naopak měli z této knihy vzít všichni bez rozdílu je soustředění na téma a systematickou práci - to z řady kapitol doslova vyzařuje. Autor se zkrátka vždy snažil vytýčit si nějaký postupný cíl, třeba zmíněnou knihu o dravých rybách a na ten se po nějakou dobu plně koncentroval a na výsledcích to je vidět.

Knize bych vytkl snad jen naprostou absenci letopočtů. Vypadá to možná banálně, ale kniha je do značné míry autobiografická a tam by jistě bylo zajímavé vědět, kdy vlastně vznikly které snímky, bohužel lze pouze odhadovat ze souvislostí (samozřejmě leccos se dá najít v jiných pramenech). Pro pochopení některých souvislostí je zamyšlení nad daty dost důležité.

Celkové hodnocení je pro mě ale každopádně velmi kladné. Nejen to - pro mě je tato kniha důležitá i zcela osobně, nijak se totiž netajím tím, že mě v jisté době velice ovlivnila a v jistém smyslu by se asi dalo říci, že právě ona mě do značné míry přitáhla k fotografii. Nejde jen o fotografii zvířat, možná ještě podstatnější je to, že se Slávou Štochlem sdílím silný vztah k Třeboňsku. I při škrtnutí těchto zcela osobních věcí si ale myslím, že jde o velice podařené dílo, jehož přečtení má velký význam i dnes, skoro 30 let od vydání. A to se určitě nepodaří každé knize...

Lovcem živé krásy
Autor: Sláva Štochl
Vydavatel: Panorama, 1978
Rozsah: 128 stran textu, 150 čb a 15 barevných fotografií
ISBN: 403-22-857?

Tomáš Hrubý
http://blog.fotozona.cz
Další články autora

1   2   3   4   5   
1 - výborný ... 3 - průměrný ... 5 - špatný
Diskuse k článku
DaB10.5.2006, 10:01odpověď
Trhač10.5.2006, 13:31odpověď
Stanislav Honzík22.6.2006, 11:21odpověď
ajko10.5.2006, 13:49odpověď
Marpen10.5.2006, 15:35odpověď
Stanislav Honzík22.6.2006, 11:19odpověď

přidat příspěvekpříspěvky e-mailemzobrazit vše stromovězobrazit vše podle data


aktuální akce

aktuální články

bazar nabízí

 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace