motiv

Závěsné systémy na fototechniku

8.4.2010 - HAMAR - Z praxe
K prvnímu článku o ochraně fototechniky v náročných podmínkách bylo mnoho dotazů, a tak bych rád navázal článkem o dalším vybavení a příslušenství, které jsem měl možnost vyzkoušet. Rád bych zdůraznil, že se jedná jen o moji vlastní zkušenost a nechci zde prezentovat vybavení, které jsem neměl v ruce.

Popruh
Originální popruh podšitý neoprenem
Při focení jsem vždy hledal pohodlný způsob nošení a uchycení techniky na cestách. Vycházel jsem z požadavku na maximální volnost při focení, jakou mají například fotografové ve studiu.

Prvním krokem, který jsem udělal, bylo podšití klasického originálního popruhu (dodáván vždy přímo s fotoaparátem) neoprenem. Jaké to bylo milé překvapení, že namísto kupování duplicitních popruhů jiných značek taková drobnost funguje! Dříve nepohodlný originální popruh, který se po delším nošení "opotí" a začne dřít, je rázem měkký, na krku pohodlný a na rameni díky neoprenu drží dobře.

Poutka
Různé typy poutek na ruku
Další možností uchycení těla fotoaparátu je klasické poutko na ruku. Poutka se dělají univerzální a připevňují se k tělu namísto popruhu na krk. Vlastní montáž se provádí na horní straně do poutka pro popruh a zespod většinou do závitu na stativ. Lze to samozřejmě kombinovat i s popruhem na krk, ale to postrádá onu kýženou volnost při fotografování.

Za hlavní výhodu tohoto gripu jsem považoval u těl bez battery-gripů skutečnou volnost fotoaparátu na ruce a možnost jednoduchého odložení těla. Díky poutku přes ruku je držení jisté a tělo lze přidržovat jen konečky prstů. U těl s battery-gripem a těl Canon EOS řady 1 tento typ poutka dobře funguje v horizontální poloze, ale po přetočení těla o 90° již je úchop dost problematický. Většinou to pak dopadá tak, že fotograf si nadále nepřirozeně láme zápěstí a tělo přetáčí nebo poutko v přetočení již nepoužívá a tím riskuje, že tělo jednou "odloží" na zem.

Systém CottonCarrier
Systém CottonCarrier
Po těchto zkušenostech se mi dostal do rukou CottonCarier. Pojďme si ho představit.

Jedná se o americký výrobek, který vychází ze specielní vesty s uchycením fotoaparátu na hrudi fotografa. Druhé tělo, popř. jen delší sklo, lze zavěsit na samostatný úchyt, který lze připevnit na bok postroje nebo ho lze odmontovat a navléknout na samostatný popruh na pásek. Protikus celého systému je specielní frézovaný trn, který se přišroubuje na tělo fotoaparátu (u pevných skel používám náhradní trny přímo na sklech, aby se nenamáhal bajonet těla).

 1 závěs na hrudi, 2. samostatně na opasku
1 závěs na hrudi, 2. samostatně na opasku
S tímto postrojem jsem absolvoval celý Dakar 2010 a shledal jeho klady i několik nedostatků. Hrudní postroj je pohodlný a rozkládá váhu vybavení rovnoměrně, takže je určen hlavně pro dlouhodobé nošení. Při chůzi, ohýbání či naklánění sedí vybavení na svém místě a nehoupe se, jak se to děje při nošení pomocí klasického popruhu na krku. Důležitý poznatek pro fotografy, kteří pracují s 2 těly: je dobré mít tento systém namontovaný na obou tělech a vždy na sobě závěs na 2 těla. Několikrát se mi stalo, se jsem vyběhl z auta do terénu fotit s jedním tělem na prsou s druhým v ruce a neměl opaskové pouzdro na druhé tělo, čímž vznikal problém, jak si těla v jednom úchytu prohodit. Za výhodu tohoto systému považuji možnost
Trny na těle
Trny na těle
celodenního nošení těžké techniky a práci s 2 těly. Hlavní nevýhodou je dle mého problematické jednoruční vytažení těla fotoaparátu na hrudi. Uchycení těla je řešeno rychloupínacím mechanismem, který vypadá jako písmeno "U", do něhož se shora zasunuje trn, který je ještě vyfrézovaný tak, že se ve vertikální poloze za "U" nasune a poté otočí o 90° a tím uzamkne. Při vytahování nahoru (k hlavě) dochází k tomu, že se celý postroj sune nahoru a nevytahuje se mechanizmus. Tento americký nedostatek jsem vyřešil pomocí krátkých popruhů a karabinek, které se zapnou do poutek kalhot a bylo vyřešeno. Tento systém se hodí na nošení objektivů do 300 mm, delší skla sice systém unese, ale o pohodlnosti se již mluvit nedá.

Trny na objektivech Plné zatížení
Trny na objektivech Plné zatížení

Pro nošení ohnisek 300 mm a delších připravuji další článek s popisem speciálního systému popruhů k jejich zavěšení.

Závěrem bych ještě představil taktickou vojenskou vestu, která se osvědčila na nošení mnoha dalších drobností, jako je blesk, další skla a příslušenství. Za nedílnou součást výbavy ještě považuji CAMEL bag, který se osvědčil na transport dostatku vody na celý den. Camel bag je výborný přepravní vak na vodu. Vejde se do něj 2,5l vody, která je ihned k dispozici pomocí speciální hadičky s uzavíracím ventilem na konci. Další výhodu camel bagu spatřuji v tom, že se v něm nápoj udrží chladný celý den, což byl nedostižný komfort pro kolegy, kteří s sebou neustále nosili PET láhve v rukách, kapsách, batozích atd.

V plné polní V plné polní
Cottoncarier /Canon 1D mkIII + Canon EF-500mm IS, Canon 1Ds mkIII + 300mm IS/ taktická vesta – dostatek kapes pojme vše z foto brašny na cesty, camel bag – 3L nápoje na cestu

HAMAR
http://www.martinhales.com/
Další články autora

1   2   3   4   5   
1 - výborný ... 3 - průměrný ... 5 - špatný
Diskuse k článku
mk8.4.2010, 21:08odpověď
Václav Paluzga10.4.2010, 17:20odpověď
martin hales10.4.2010, 19:03odpověď
Tomas Hruby12.4.2010, 10:39odpověď
oumik10.4.2010, 20:24odpověď
martin hales10.4.2010, 21:07odpověď
carlos_n21.4.2010, 08:32odpověď
martin hales21.4.2010, 09:12odpověď
carlos_n21.4.2010, 10:31odpověď
martin hales22.4.2010, 08:27odpověď

přidat příspěvekpříspěvky e-mailemzobrazit vše stromovězobrazit vše podle data


aktuální akce

aktuální články

bazar nabízí

 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace