Nevím, co Ondřeje Neffa přimělo po letech vytáhnout na světlo můj starý článek o mozaikových senzorech, zveřejněný zde na Paladixu, a veřejně se do mne obout. Vzhledem k tomu, že jeho nový článek je opět zavádějící, tak si dovolím se stejně veřejně bránit.
Vážený pane Neffe,
Váš nový článek "Ještě o interpolaci", ve kterém rozebíráte to, co jsem napsala před lety zde na Paladixu ve svém článku "Jsou výrobci digitálních fotoaparátů podvodníci?", pojednávajícím o mozaikových senzorech a procesu demozaikování, obsahuje tvrzení, která jsou chybná, a je silně zavádějící.
Především zcela nesprávně definujete jádro našeho sporu. Když si pozorně přečtete můj článek, zjistíte, že jsem nikde neřekla, že chybějící hodnoty se dopočítávají za pomoci známých hodnot ze sousedních buněk pouze v tomtéž kanálu. To mi podsunujete pouze Vy, na základě Vaší vlastní představy o tom, co je a co není interpolace. To, že nejprimitivnější demozaikovací metody, které jsem uvedla jako příklad, to tak dělají, je věc trochu jiná. Složitější metody informaci z buněk příslušejících ostatním kanálům skutečně používají, a to zejména informaci ze zeleného kanálu, který nejlépe vystihuje celkový jas obrazu a také je hustěji vzorkovaný. Je tomu tak především proto, aby ve výsledném interpolovaném RGB obraze nebyly hrany objektů v různých barevných kanálech vzájemně posunuté a nevznikaly tak nežádoucí barevné artefakty podél hran. Přesně toto jsem měla na mysli, když jsem napsala podle Vás zavádějící větu: "V praxi se proto používají složitější metody interpolace, založené na modelech, které lépe vystihují realitu." A také to pak i v následujících odstavcích podrobněji rozebírám.
Jádrem našeho sporu je jen a pouze to, zda takovýto komplexní proces dopočítávání chybějících hodnot je nebo není interpolací. V této souvislosti si dovolím tvrdit, že odvolávat se do písmene na definici slova interpolace ve slovníku cizích slov je nesmysl. Definice ve slovníku musí být velice stručná a srozumitelná nejširší veřejnosti, a proto je silně zjednodušená a nemůže do detailu vystihnout všechna použití slova, ať už v odborných kruzích nebo i jinde. Nejen při demozaikování, ale i v celé řadě dalších oblastí vědy a techniky se používají složité metody jedno i vícerozměrné interpolace s adaptivním jádrem, které tato definice tak docela nevystihuje. Nicméně je ani nevylučuje - nikde není řečeno, že nemohou být při interpolaci použité další informace (například při demozaikování informace z ostatních barevných kanálů). Ať je Váš osobní pocit ohledně používání termínu interpolace v této situaci jakýkoli, skutečnost je taková, že se o jistou formu interpolace jedná a termín interpolace se v tomto kontextu zcela běžně používá.
Ano, možná je to slovíčkaření, ale můj názor na celou věc je ten, že zaváděním nových speciálních "laických" termínů, jako je "komparace", pochopení problému laikům nijak neusnadníte, ale pouze tím pravou podstatu věci zastíráte a matete veřejnost. Což vzhledem k tomu, kolik lidí Vás uznává jako autoritu v oblasti digitální fotografie, považuji za vysoce škodlivé a mám potřebu proti tomu veřejně vystoupit.
Radka Tezaur, PhD
Senior Research Engineer
Nikon Research Corporation of America
P.S.: Obvykle své tituly neuvádím, ale dnes si dovolím učinit výjimku. Třeba mi pak budete ochoten věřit alespoň tak, jako věříte zástupcům technického oddělení Olympusu. ;-)