Měsíc se nám opět převalil a v salonku Na Kovárně zavládlo dobré, x-poziční světlo. Poslední dny vládla mezi x-pozičníky trochu hektická atmosféra, neboť v půlce února byla uzávěrka Prahy fotografické, takže se ve všech našich domácnostech pěkně šturmovalo. Všichni všechno zvládli a tak jsme se mohli v klidu sejít nad našimi domácími úkoly.
Magie z RAW – 1. kolo
Kdo fotí digitální zrcadlovkou tak jistě ví, že nejlepší výsledky lze dosáhnout jen při focení „do RAWu“ a následným vyvoláním v šikovném programu. Je to vlastně obdoba klasického focení na film, kdy film samotný byl taky jen polotovarem a musel se v temné komoře dále zpracovávat.
Osvit černobílých filmů z digitálních dat
Jak jste si asi všimli, na Paladixu se před časem v horním menu objevil odkaz “osvit filmů”. Protože mám v archivu dost fotografií z digitálního fotoaparátu, které bych ale raději místo tisku zpracoval tradičně, rozhodl jsem se tuto službu vyzkoušet. Je možné osvítit negativní film tak, aby se z něj dalo zvětšovat?
Zkuste to v podzemí!
Lákají vás temné chodby bludiště, všudypřítomné bahno a voda kapající ze stropu nebo temno, kterým se světlo baterky prokousává jen stěží? Pak asi budete muset jinam – můj dnešní tip představí chodby poměrně prostorné, suché, osvětlené a relativně čisté. Půjdeme se totiž podívat do pražských kolektorů.
S Pavlem Jasanským o tělech, Paříži a radosti z fotografování
Rozhovor z fotografem Pavlem Jasanským u příležitosti jeho velké retrospektivní výstavy v klatovské Galerii U Bílého jednorožce.
Únorové FOTOpivo a domácí úkol: Špatné kolem nás
Po lednových oslavách prvního článku na Paladixu tady máme další FOTOpivo s úkolem.
Vyhodnocení prosincového úkolu “X”
Závěr letošního roku byl asi pro všechny hektický a svět pomalu začalo požírat zaklínadlo krize.
A vypadá to, že krize zasáhla i fotografující jedince. I přes prodlouženou uzávěrku do ledna
přišlo tentokráte do redakce opravdu zoufale málo fotografií na toto poměrně banální téma.
Michael Freeman: Očima fotografa – kompozice pro lepší [digitální] fotografie
Při pohledu na obálku této knihy jsem si zcela mimoděk musel klást otázku, co že to má kompozice
společného s digitální fotografií – tedy pokud si odmyslím oblíbený bonmot některých fotografů, že “kompozice
je něco, co se k digitálním fotoaparátům neprodává”. Nesprávná kompozice přitom dokáže “zabít” fotografii i toho sebezajímavějšího momentu, naopak zajímavá a promyšlená kompozice dokáže poutavě divákovi ukázat i zcela všední záběry. Tak jak to ten autor vlastně myslel?
Máte svojí ENTROPU?
Chodíme jen po povrchu, nebo se umíme ponořit?
Není asi už jediný Čech sledující zprávy, který by nevěděl o našem posledním evropském „průšvihu“. Tento článek nechce hájit nebo odsuzovat Davida Černého, ani jeho dílo. Polemika bude spíše o tom, zda se zajímáme o svůj svět a zda k němu vztahujeme naše fotografické „umění“, chceme li svou tvorbu tak nazvat.
Múzy a krize ve fotografii
Celý svět mluví o krizi a krize se nevyhýbá nikomu, někdy dokonce ani fotografům. Ti mají situaci o to komplikovanější, že jim nepomůže ani intervence centrální banky, pokud se dostaví krize tvůrčí…