motiv


hledej v článcích


nejčtenější články

nejdiskutovanější

Přehled článků ze seriálu: Wales - Pod vlajkou rudého draka

O zemi bardů, o drahokamu na koruně krále Artuše, o kraji zarputilých nacionalistů, kamenných hradů a spanilé přírody...

Článků celkem: 6 | Zobrazeno: 1 - 6

Wales - úvodem vpřed

O zemi bardů, o drahokamu na koruně krále Artuše, o kraji zarputilých nacionalistů, kamenných hradů a spanilé přírody bylo popsáno tolik archů papíru, že se mi jen velmi těžko vstupuje do Walesu bez svazujících předsudků.
„Zpáteční lístek si nekupuj, Wales je návykový místo,“ dovídám se další zaručenou informaci od prodavače jízdenek před odjezdem z manchesterského nádraží.
Publikoval: 16.4.2002 František Štaud | komentářů: 3 - poslední: 18.4.2002, 10:07

Eisteddfod – svátek keltských pěvců

Typický Walesan dob dřívějších trávil týden v uhelném dole, v sobotu hrál rugby, v neděli navštívil kostel a po volných večerech zpíval v cor meibion, neboli mužském pěveckém sboru.
Publikoval: 23.4.2002 František Štaud | komentářů: 1 - poslední: 23.4.2002, 08:43

Kamenná pýcha

Válečný odkaz Walesu je pozoruhodný – římští, vikingští, normanští i angličtí nájezdníci, ti všichni se snažili podrobit si Walesany a jejich zemi. Zatímco s dobytím Anglie neměli Normané větší problémy, k podmanění Walesanů s jejich dlouhými luky potřebovali přes dvě století.
Publikoval: 30.4.2002 František Štaud | 0 komentářů - přidat komentář

Střechy pro celou Evropu

Pokud byla krajina Walesu v obdobích prehistorických formována pohyby ledovců, v dobách ne tak dávných to byly břidlicové lomy a doly, které vytvořily příznačné scenérie temně černých srázů břidlicových sutí.
Publikoval: 7.5.2002 František Štaud | komentářů: 4 - poslední: 9.1.2004, 11:04

Jazykolam zvaný waleština

Pokud se člověk po Walesu nějakou tu dobu pohybuje a konečně si zvykne na jména jako Llanrwst, Llanwrtyd, Betsw-y-Coed nebo Blaenau Ffestiniog, zabloudí na malebný ostrov Anglesey, aby se na něj zlomyslně usmála nádražní cedule s nápisem Llanfairpwllgwyngyllgogerychwrndrobwyllllantisiliogogogoch.
Publikoval: 14.5.2002 František Štaud | 0 komentářů - přidat komentář

Portmeirion – krása, ta zvláštní nutkavost

Poněkud neočekávaným místem, na které při toulkách zemí Cymru narážím je Portmeirion – vesnice protkaná nekonvenční architekturou a atmosférou charakteristickou spíše pro oblasti středomoří než chladný Wales.
Publikoval: 21.5.2002 František Štaud | 0 komentářů - přidat komentář


aktuální akce


 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace