Kde pasú sa tie ovce

Ještě jednou se vracíme k významné osobnosti české fotografie – teoretičce Anně Fárové, která před nedávnem zemřela. O knize A pásly by se tam ovce…, jejíž text je součástí i již zmiňovaných obsáhlých Dvou tváří, napsal náš bratislavský kolega Luboš Vodička.

Číst dál

Helmut Newton – SUMO

Původně jsem chtěl napsat o něčem „velkém“ z roku 2009. A právě tuto podmínku prakticky beze zbytku plní vydání obří knihy Helmuta Newtona SUMO ze srpna 2009. A to i přes to, že jde o výrazně menší verzi prvního vydání z roku 1999.

Číst dál

Křídla pana Makovičky

Příběh Křídel pana Makovičky, snad nejznámější fotografie Miroslava Hucka, jsme našli v jeho nové knize Takoví jsme byli?, která vyšla před několika měsíci. Knížka s podtitulem Fotografie z let 1957-2006 nás zaujala svým nadhledem a moudrostí, takže se k ní ještě určitě vrátíme.

Číst dál

Co zůstalo v paměti Leni Riefenstahlové

Žila celých sto let a zažila prudký vzestup a ještě strmější pád. Tanečnice, herečka, režisérka, fotografka Leni Riefenstahlová, která se ve 30. letech minulého století nesmazatelně zapsala do dějin kinematografie filmem Olympia, začala po osmdesátce psát paměti. Knihu nazvanou V mé paměti, která nedávno vyšla i česky, je možno vnímat i jako její sedmisetstránkovou obhajobu.

Číst dál