Po uzávěrce tohoto fotoúkolu bylo patrné, že většina našich čtenářů je z velkých
měst, kde se lidové zvyky až zase tolik nedodržují. Pouhých 5 fotografů
zaujalo toto téma a poslalo nám svoje fotografie.
Pozvánka na červencové FOTOpivo
Po květnovém FOTOpivu (spojeném s vernisáží) jsme se rozhodli, že si dáme “pauzu” a další setkání proběhne až 1. července 2009 v 18 hodin. Měsíční mezera nevznikla díky lenosti či nechuti setkávat se, ale díky přípravě další výstavy z focení koní, která bude v Žamberku, přípravě fotografií pro knihu z Výtvarnále, dalšího ročníku FOTOTVRĎÁKA a
vernisáži, kterou má Pavel ve Tmani. Jak je vidět, červen
máme fotograficky pěkně zaplněn, takže bude 1. července určitě i na co koukat.
FOTOpivo – květen 2009
Květnové FOTOpivo bylo trochu neobvyklé, neboť jeho hlavní náplní byla vernisáž výstavy fotografické skupiny X-pozice. Kromě toho jsme si samozřejmě opět popovídali o fotografování a fotografiích nejen v kruhu “tvrdého jádra”, ale také s některými milými hosty.
Geotagging je když…
… když si fotky prohlížíme a odkudpak jsou uvidíme.
Člověka stále zasypávají různé nové termíny, povětšinou anglického původu a ne každý ví, o co jde. Geotagging je ve zkratce označování fotek místem původu. Jak se to dá v praxi udělat, vysvětlím v tomhle článku.
Douglas Gordon v DOXu
Krátká zpráva. Douglas Gordon ve středu vernisáží zahájil velkou retrospektivní výstavu připravenou přímo pro centrum současného umění DOX. Dík ZdenkoviT jsme měli příležitost se vernisáže účastnit. Instalací i pohodovým průběhem večera jsme byli unešeni. Výstava rozhodně stojí za návštěvu, pobaví i zasáhne.
Trojí ohlédnutí do historie fotografie
Není to tak dávno, co se digitálně manipulovanou fotografií ve světě umění pohrdalo. Poslední dobou však ovládla i pražské galerie: přišel Crewdson, po něm Bromová, van Empel, Vlčková a naposledy Olaf… A právě na výstavě Erwina Olafa jsem zjistil, že mě už strnulé „choreografie citů“ začínají unavovat a je čas se vrátit k tradiční černobílé fotografii.
Výtvarnále 2009 – železo, železo, železo – Lanškroun, Mladějov
Po roce nám v poště přistála pozvánka od Lanškrounských fotografů na Výtvarnále. Krásná kniha z Kuksu a příjemné vzpomínky na minulý ročník jasně velí napsat kladnou odpověď a těšit se na druhý prodloužený víkend v květnu.
Paladix má nový server
Není to nic neobvyklého, jednou za čas je potřeba staré železo vyměnit za nové, rychlejší, výkonnější. Dnes v noci přišla ta chvíle i na server Paladixu. Přesun s sebou vždycky nese riziko nějaké chybičky, protože se pochopitelně nasazovaly i nové verze všech možných podpůrných záležiostí, linuxem počínaje a databází konče. A i když jsme to … Číst dál
6. FOTOTVRĎÁK 2009
Letos načínáme další „pětiletku“ našich každoročních fotografických maratónů, a tak se sluší začít trochu jinak než bylo zvykem v ročnících minulých. Letošní FOTOTVRĎÁK odstartuje netradičně až v sobotu 20.6.2009 v 10.00 v Galerii Čerťák ve Tmani. Proč zrovna tady? Jeden ze členů X-pozice, táta-máma Paladixu, Pavel Pola v tento den a hodinu zahajuje svoji výstavu … Číst dál
Oblíbená fotografie Michala Krauseho
Za necelý měsíc tomu budou čtyři roky, kdy naposledy vyšel článek ve volném seriálu Moje nejmilejší fotografie. Nedávno jsme se rozhodli tuto rubriku na Paladixu opět oživit a zde je první vlaštovka.